Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny jajek w Polsce. Gwałtowny wzrost japońskiego popytu ma na nie wpływ

opr. s
pixabay.com
Gwałtowny wzrost japońskiego popytu ma wpływ na ceny jaj w Polsce, wskazuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. "Zjawisko to jest jednym z czynników generującym wyższy popyt na jaja w UE. Polska była jednym z pierwszych krajów, który najszybciej odczuł skutki niedoborów surowca w UE i wyraźny wzrost cen oferowanych producentom", czytamy w notce KIPDiP.

Od stycznia do września roku 2019 unijny eksport jaj i przetworów jajecznych wzrósł do 180,5 tys. ton. Nawet kilkudziesięcioprocentowe wzrosty sprzedaży odnotowano na wielu rynkach, zwłaszcza azjatyckich. Producenci znad Wisły wskazują, że na uwagę zasługuje jeden kierunek – Japonia.

U tego największego odbiorcy asortymentu jajecznego z UE popyt eksportowy do września roku 2019 zwiększył się aż o 30 proc. do 56,7 tys. ton.

- Za rzadko spotykane zdarzenie należy uznać tak duży skok wolumenu eksportu na rynek, który przez lata pozostawał kluczowym i stabilnym odbiorcą suszonych przetworów jajecznych ze Wspólnoty. Z reguły, tak gwałtowne wzrosty dotyczą nowo zdobytych rynków czy tych obciążonych nagłymi wahaniami podaży – komentuje Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. - Ocenia się, że sprzedaż do Japonii rośnie z uwagi na wejście w życie w 2019 roku umowy UE – Japonia. Nawiązanie partnerstwa gospodarczego z Japonią spowodowało obniżenie taryf celnych na towary jajeczne z państw unijnych. Sądzimy, że lepsza sprzedaż suszonych produktów przetwórstwa jaj do Japonii to jedna z przyczyn tłumacząca trwającą od sierpnia tego roku sytuację popytowo–podażową na rynku unijnym wspierającą wzrost cen jaj, także w Polsce.

Nie jest wykluczone, że popyt ze strony Japonii stworzy dalsze możliwości unijnym eksporterom.

Źródło: KIPDIP

________________________________
Agro Pomorska odcinek 83

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ceny jajek w Polsce. Gwałtowny wzrost japońskiego popytu ma na nie wpływ - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska