Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny najważniejszych produktów mają być odgórnie regulowane. Za ich zawyżanie będą surowe kary

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Kontrolę nad przestrzeganiem przepisów sprawować będzie Inspekcja Handlowa, a w określonych zakresach także Inspekcja Farmaceutyczna, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcja Sanitarna.
Kontrolę nad przestrzeganiem przepisów sprawować będzie Inspekcja Handlowa, a w określonych zakresach także Inspekcja Farmaceutyczna, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcja Sanitarna. Arkadiusz Wojtasiewicz/Polska Press
W czwartek (26 marca) opublikowany został rządowy projekt nowelizacji tzw. tarczy antykryzysowej. Znalazły się w nim zapisy, które dają ministrowi zdrowia prawo do ustalania maksymalnych cen hurtowych i detalicznych dla niektórych produktów. Za ich sprzedaż drożej niż wskaże uprawniony do tego organ grożą surowe kary – nawet do 5 mln zł.

Ustalanie cen w czasie pandemii kornawirusa

Nowelizacja specustawy tzw. tarczy antykryzysowej odgórnie przewiduje ustalanie maksymalnych cen hurtowych i detalicznych dla niektórych towarów. W rządowym projekcie znajduje się propozycja wprowadzenia art. 8a, który stanowi, że:

minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki oraz ministrem właściwym do spraw rolnictwa i rozwoju wsi może, w drodze rozporządzenia, ustalić maksymalne ceny lub maksymalne marże hurtowe i detaliczne stosowane w sprzedaży towarów lub usług mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych.

Przepisy nie precyzują, które dokładnie towary i usługi mają być przedmiotem odgórnych ustaleń cenowych. Jednak jak podaje serwis biznesinfo.pl, ponieważ kontrolę nad przestrzeganiem zasad ma sprawować Inspekcja Farmaceutyczna, Inspekcja Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcja Sanitarna domyślać się można, że dotyczyć to będzie leków, artykułów spożywczych oraz środków czystości.

Minister zdrowia będzie miał prawo do regulowania cen praktycznie każdego łańcucha transakcji, który nawet pośrednio wpływa na koszt końcowy.

Wysokie kary za zawyżanie cen

Kontrolę nad przestrzeganiem przepisów sprawować będzie Inspekcja Handlowa, a w określonych zakresach także Inspekcja Farmaceutyczna, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcja Sanitarna.

W rządowej propozycji znalazł się również zapis dotyczący administracyjnych kar pieniężnych, za złamanie przepisów. Jeśli okaże się, że jakiś przedsiębiorca stosuje ceny lub marże wyższe od maksymalnych, ustalonych przez ministra zdrowia, właściwy organ kontrolny może go ukarać grzywną w wysokości od 5 tys. do 5 mln zł. Czas na jej uiszczenie to 7 dni.

Ponadto prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł nałożyć na przedsiębiorcę, który wielokrotnie i na dużą skalę będzie zawyżał ceny lub marże ponad maksymalne, karę w wysokości do 10 proc. obrotu z poprzedniego roku obrotowego.

Kontrole bez zapowiedzi i kary za ich utrudnianie

Jak podaje serwis biznesinfo.pl, kontrole mają odbywać się z zaskoczenia i nie musi w nich uczestniczyć przedsiębiorca. Ważne jest również to, że kontrolowany nie będzie mógł wyrazić sprzeciwu wobec czynności kontrolnych, które naruszają przepisy.

Zgodnie z projektem, przedsiębiorca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej, jeśli będzie utrudniał przeprowadzenie kontroli lub wprowadzał w błąd UOKiK. Wówczas kara może wynieść do 5 proc. obrotu z roku poprzedniego, ale nie może przekraczać 50 mln zł.

oprac. Paweł Wańczko, źródło: wiadomoscihandlowe.pl, biznesinfo.pl

Zobacz też: Koronawirus w Zielonej Górze. Jak sobie radzą właściciele sklepów?

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska