Ustalanie cen w czasie pandemii kornawirusa
Nowelizacja specustawy tzw. tarczy antykryzysowej odgórnie przewiduje ustalanie maksymalnych cen hurtowych i detalicznych dla niektórych towarów. W rządowym projekcie znajduje się propozycja wprowadzenia art. 8a, który stanowi, że:
minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki oraz ministrem właściwym do spraw rolnictwa i rozwoju wsi może, w drodze rozporządzenia, ustalić maksymalne ceny lub maksymalne marże hurtowe i detaliczne stosowane w sprzedaży towarów lub usług mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych.
Przepisy nie precyzują, które dokładnie towary i usługi mają być przedmiotem odgórnych ustaleń cenowych. Jednak jak podaje serwis biznesinfo.pl, ponieważ kontrolę nad przestrzeganiem zasad ma sprawować Inspekcja Farmaceutyczna, Inspekcja Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcja Sanitarna domyślać się można, że dotyczyć to będzie leków, artykułów spożywczych oraz środków czystości.
Minister zdrowia będzie miał prawo do regulowania cen praktycznie każdego łańcucha transakcji, który nawet pośrednio wpływa na koszt końcowy.
Wysokie kary za zawyżanie cen
Kontrolę nad przestrzeganiem przepisów sprawować będzie Inspekcja Handlowa, a w określonych zakresach także Inspekcja Farmaceutyczna, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcja Sanitarna.
W rządowej propozycji znalazł się również zapis dotyczący administracyjnych kar pieniężnych, za złamanie przepisów. Jeśli okaże się, że jakiś przedsiębiorca stosuje ceny lub marże wyższe od maksymalnych, ustalonych przez ministra zdrowia, właściwy organ kontrolny może go ukarać grzywną w wysokości od 5 tys. do 5 mln zł. Czas na jej uiszczenie to 7 dni.
Ponadto prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł nałożyć na przedsiębiorcę, który wielokrotnie i na dużą skalę będzie zawyżał ceny lub marże ponad maksymalne, karę w wysokości do 10 proc. obrotu z poprzedniego roku obrotowego.
Kontrole bez zapowiedzi i kary za ich utrudnianie
Jak podaje serwis biznesinfo.pl, kontrole mają odbywać się z zaskoczenia i nie musi w nich uczestniczyć przedsiębiorca. Ważne jest również to, że kontrolowany nie będzie mógł wyrazić sprzeciwu wobec czynności kontrolnych, które naruszają przepisy.
Zgodnie z projektem, przedsiębiorca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej, jeśli będzie utrudniał przeprowadzenie kontroli lub wprowadzał w błąd UOKiK. Wówczas kara może wynieść do 5 proc. obrotu z roku poprzedniego, ale nie może przekraczać 50 mln zł.
oprac. Paweł Wańczko, źródło: wiadomoscihandlowe.pl, biznesinfo.pl
Zobacz też: Koronawirus w Zielonej Górze. Jak sobie radzą właściciele sklepów?
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …