Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny prądu 2019. Czekają nas kosmiczne podwyżki za energię. Zapłacimy nawet 30-40 proc. więcej! Skąd te ceny? Jak zaoszczędzić na prądzie?

(m. korn)
W porównaniu do 2017 roku, ceny energii wzrosły o 70 proc. W 2019 roku prognozuje się kolejny wzrost na poziomie 30-40 proc.
W porównaniu do 2017 roku, ceny energii wzrosły o 70 proc. W 2019 roku prognozuje się kolejny wzrost na poziomie 30-40 proc. 123 rf
Nadchodzą kosmiczne podwyżki za prąd. PGE, Enea, Energa czy Tauron to firmy, które skierowały wniosku do URE, aby zwiększyć ceny za energię dla gospodarstw domowych. W związku z tym podwyżki mogą wynieść nawet 30-40 proc.!

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna do URE wpłynęły cztery wnioski o zgodę na nowe cenniki za prąd na 2019 rok. O najwyższe podwyżki wnioskują firmy, które sprzedają więcej energii, niż są w stanie same wyprodukować.

Przykładowo, jeśli ktoś płaci za energię elektryczną 100 złotych, to po podwyżce w najgorszym wypadku miesięczny rachunek może wynieść nawet 140 złotych. Aż strach myśleć, ale na przestrzeni 12 miesięcy musielibyśmy zapłacić nawet 480 złotych.

Ceny prądu 2019. Skąd takie podwyżki?

Wzrost cen za energię elektryczną jest efektem dwóch czynników. Przede wszystkim drożejącego na globalnym rynku węgla - głównie ze względu na coraz większe zapotrzebowanie ze strony Chin. Po drugie w górę wystrzeliły ceny uprawnień do emisji CO2, których potrzebują np. elektrownie. Do tego dochodzą również koszty wykupienia certyfikatów związanych z obowiązkiem wspierania odnawialnych źródeł energii.

Urządzenia, które nie są bezpośrednio wyłączone z kontaktu również pobierają prąd. Na co dzień na pewno tego nie odczuwamy, ale w skali roku możemy już się zdziwić podsumowując nasze rachunki. Mało tego! Pieniądze za zaoszczędzoną wówczas energię moglibyśmy przeznaczyć na chociażby wypoczynek z dziećmi. Ile prądu pobierają urządzenia wyłączone, ale podłączone do kontaktu? Możecie się zdziwić. Zobacz też: Oszczędzanie na co dzień, czyli jak rozsądnie wydawać pieniądzePrzeczytaj też:   Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie jesienią i zimą [PORADNIK]

Niektóre sprzęty domowe pobierają prąd nawet, jak są wyłączo...

Podwyżki nie miały być tak wysokie

Przypomnijmy, że jeszcze w październiku minister energii Krzysztof Tchórzewski wspominał o podwyżkach, ale maksymalnie miały one wynieść 5 proc. Spółki, które wnoszą z kolei o wzrost cent za energię elektryczną mają świadomość, że URE je ograniczy. Ponadto w razie tak kosmicznego wzrostu za prąd rząd obiecał pomoc.

Podwyżki prądu. Ceny już wzrosły o 70 proc.

W porównaniu do 2017 roku, ceny energii wzrosły o 70 proc. W związku z tym radni jednej z polskich gmin podjęli decyzję o skróceniu czasu działania oświetlenia ulicznego. Dlaczego ceny energii rosną? Czy takie podwyżki dotkną też gospodarstwa domowe?

Będzie drożej i nic nie zrobimy

- Będzie na pewno drożej, bo ceny prądu na całym świecie rosną - wyjaśnia analityk Paweł Cymcyk. Powodem tego jest większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. - Dwadzieścia lat temu tego prądu zużywaliśmy mniej, teraz mieszkań jest więcej, chętnych do pobierania prądu jeszcze więcej (...). Jeśli spojrzymy na drugą stronę, czyli tego, kto produkuje prąd, to tam też się robi drożej bo węgiel i smog, emisje CO2 kosztują nas coraz więcej - mówi ekspert.

Jeśli ceny za prąd rosną, to wszystko inne także

Popyt na energię elektryczną jest większy, w związku z tym ceny mogą rosnąć. Jeśli prąd idzie w górę, to automatycznie wszystko inne również. W przypadku klientów indywidualnych, czyli gospodarstw domowych, które w finalnych rozrachunku musiałyby zapłacić więcej, możemy mówić o tzw. narzędziu osłonowym, ale jest to krótkotrwałe zabezpieczenie.

Drożejący prąd uderzy po kieszeni

– Będziemy musieli podnieść ceny usług komunalnych, tych powszechnie dostępnych, nie tylko komunikacji miejskiej, ale także wody, ścieków – mówił Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. Prąd na rynku hurtowym w ostatnich miesiącach mocno drożeje. O ponad 60 procent we wrześniu wzrosła rok do roku średnia cena kontraktu na dostawy energii na następny dzień na Towarowej Giełdzie Energii.

Źródło: TVN24

– Oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody, przerób śmieci – to wszystko działa z wykorzystaniem dużych ilości energii elektrycznej – zauważył Porawski.

Podwyżka cen prądu 2019. Zapłacimy 400-500 zł więcej

Prognozuje się, że lata 2019 i 2020 to okres, kiedy średnia cena, którą będzie musiało zapłacić gospodarstwo domowe, będzie oscylować w granicach 400-500 złotych więcej! Nawet jeśli wzrost cen nie od razu uderzy w gospodarstwa domowe, to prędzej czy później i tak zapłacimy więcej.

Podwyżki cen prądu. Jak zaoszczędzić?

- To, co my jako konsumenci indywidualni możemy zrobić, żeby płacić mniej za prąd w czasie, kiedy ceny i tak będą rosły, to po prostu oszczędzać - tłumaczy analityk Paweł Cymcyk. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co w naszym domu zużywa najwięcej prądu. W pierwszej kolejności to będzie lodówka, oświetlenie, pralka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa, czajnik elektryczny, komputer itp. Warto zawsze wyłączać światło w pomieszczeniach gdzie nie przebywamy i mieć świadomość, że wyłączony telewizor czy komputer i tak pobiera prąd. Dlatego warto zaopatrzyć się w tym przypadku w specjalne listwy, które mają funkcję odcięcia zasilania. Załóżmy, że jeszcze przez okres roku czy ponad roku te podwyżki nas nie dopadną. Mimo to warto już teraz wyrabiać w sobie te nawyki, które później przełożą się na niższe rachunki.

JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA ENERGII ELEKTRYCZNEJ:

Urządzenia, które nie są bezpośrednio wyłączone z kontaktu również pobierają prąd. Na co dzień na pewno tego nie odczuwamy, ale w skali roku możemy już się zdziwić podsumowując nasze rachunki. Mało tego! Pieniądze za zaoszczędzoną wówczas energię moglibyśmy przeznaczyć na chociażby wypoczynek z dziećmi. Ile prądu pobierają urządzenia wyłączone, ale podłączone do kontaktu? Możecie się zdziwić. Zobacz też: Oszczędzanie na co dzień, czyli jak rozsądnie wydawać pieniądzePrzeczytaj też:   Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie jesienią i zimą [PORADNIK]

Niektóre sprzęty domowe pobierają prąd nawet, jak są wyłączo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska