Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny prądu uchwalone. Prezydent podpisał ustawę "Posłowie nie wiedzą, nad czym głosują. To nieprawdopodobne"

MJ
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda Lucyna Nenow / Polska Press
Ceny prądu: Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która blokuje podwyżkę cen prądu. Wcześniej Sejm po burzliwej debacie przyjął ustawę o obniżeniu akcyzy oraz opłaty przejściowej na energię elektryczną. Za głosowało 389 posłów, trzech było przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu. A Senat bez poprawek przyjął ustawę o podatku akcyzowym. Rząd planuje zrekompensować wzrost cen obniżką podatków i opłat. Na nadzwyczajnym posiedzeniu niższej izby polskiej parlamentu głos zabrał m.in. premier Mateusz Morawiecki, który mówił, że "dzisiejsza sytuacja jest skutkiem szalejących cen hurtowych energii i braku wynegocjowania odpowiedniego pakietu klimatycznego przez rząd Platformy Obywatelskiej". Opozycja krytykowała tempo obrad, jak i słowa premiera.

Cena prądu

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o cenach prądu.

Po błyskawicznym procesie legislacyjnym parlament przyjął ustawę, która ma zagwarantować, że rachunki za prąd nie wzrosną - choć energia drożeje.

- Pan prezydent wielokrotnie podkreślał, że każda ustawa, która jest ustawą prospołeczną, która służy Polakom, będzie przez niego podpisana. I tak też jest w tej sytuacji. Pan prezydent podpisał ustawę, o której tutaj rozmawiamy.(...) Jak rozumiem, będzie ona w poniedziałek ogłoszona w Dzienniku Ustaw. I wchodzi od 1 stycznia 2019 w życie. My się cieszymy, że tym ważnym problemem rząd się zajął - powiedział Błażej Spychalski w Polsat News.

Jak dodał, nowelizacja została podpisana w sobotę wieczorem.

Ceny prądu 2019: Posiedzenie Sejmu ws. podwyżek energii elektrycznej

W piatek, 28 grudnia Sejm na nadzwyczajnym posiedzeniu, Sejm zajmował się cenami prądu. Rząd przygotował specjalną ustawę, która ma zapobiec podwyżkom cen prądu.

Najnowszy projekt różni się od tego z ubiegłego tygodnia. Rząd zgłosił do niego autopoprawkę (która była dłuższa niż poprzedni projekt ustawy), z której wynika miedzy innymi, że ma powstać Fundusz Wypłat Cen mający pokrywać różnicę w cenach energii dla spółek oraz zostać przeznaczony na wynagrodzenia dla Banku Gospodarstwa Krajowego. Przewidziano, że na rekompensaty dla firm dostarczających prądu ma być przeznaczona kwota 4 mld złotych.

Podsumowując, według projektu, ceny rachunków za prąd zostaną utrzymane dzięki czterem mechanizmom. Są to:

  • Obniżenie stawki akcyzy na energię elektryczną z 20 zł do 5 zł za MWh. Dzięki temu rozwiązaniu rachunki zostaną obniżone o 1 mld 850 mln złotych.
  • Obniżka tzw. opłaty przejściowej o 95 procent. Dzięki temu rachunki odbiorców za prąd obniżą się o 2 mld 240 mln złotych
  • Bezpośredni zwrot utraconego przychodu spółek obrotu. Koszt - 4 mld. Rząd szacuje, że kwota ta powinna w całości pokryć planowane wzrosty cen wszystkich spółek obrotu w Polsce.
  • Zasilenie miliardem złotych krajowego systemu zielonych inwestycji

Sam prąd zatem podrożeje, jednak cena na rachunku zostanie taka sama, dzięki obniżeniu podatków i opłat.

Ceny prądu 2019: Debata w Sejmie

Dzisiejsze posiedzenie Sejmu rozpoczęło się od minuty ciszy dla uczczenia pamięci biskupa Tadeusza Pieronka oraz Kazimierza Kutza. Na początku posiedzenia ślubowanie złożył także Piotr Müller, który zajął w parlamencie miejsce niedawno zmarłej posłanki PiS Jolanty Szczypińskiej.

Następnie głos zabrał Mateusz Morawiecki. Premier o podwyżki prądu oskarżał rządy Platformy Obywatelskiej.

- Polaków interesują również okoliczności, które doprowadziły do stanu, w jakim dziś jesteśmy. To sprawa ważna, nad którą rząd PiS pochyla się i wypracowuje rozwiązanie, które będzie dobre dla Polaków i dla polskich rodzin - mówił Mateusz Morawiecki. Dodał, że "dzisiejsza sytuacja jest skutkiem szalejących cen hurtowych energii i braku wynegocjowania odpowiedniego pakietu klimatycznego przez rząd Platformy Obywatelskiej".

Tłumaczył także, co zawiera projekt ustawy.

- Rozwiązania w tym projekcie to obniżenie akcyzy do poziomu jednego z najniższych w Europie z 20 złotych na 5 złotych za MWh, obniżenie opłat przejściowych o 95% i mniejszy VAT. Wypracowywane są też metody w przypadkach, gdy firmy dystrybucyjne już zawarły nowe kontrakty z samorządowcami. Tworzymy mechanizm powrotu do cen sprzed 1 lipca 2018 - mówił
premier Morawiecki w Sejmie.

Słowa premiera, krajową politykę energetyczną oraz tempo wprowadzania ustawy krytykowała opozycja.

- Wasza polityka energetyczna to polityka trzech "a": amatorska, arogancka i anachroniczna - tacy wy jesteście. Wasz miks energetyczny to wysokie rachunki za prąd, które muszą płacić Polacy, polskie przedsiębiorstwa i samorządy - mówił Sławomir Neumann (PO). - Zmuszacie je do różnych haraczy na swoje polityczne imprezy, do dotowania waszych fundacji, do dotowania waszych stowarzyszeń, do topienia miliardów w nierentowne inwestycje - dodał.

Wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz' 15) krytykował natomiast tempo prac legislacyjnych. - Posłowie nie wiedzą, nad czym głosują. To nieprawdopodobne - mówił. - Autopoprawka, która pojawiła się wczoraj liczy 12 stron. Projekt, który dostaliśmy tydzień temu liczył dwie strony. Tak szanowni Państwo nie można stworzyć prawa. Jestem przekonany, że zbierzemy się znowu na początku roku i będziemy ustawę poprawiać" - zauważył.

Poseł Marek Sawicki (PSL-UED) poruszył również problem polskiej polityki energetycznej.

- W ostatnich latach rósł import gazu i węgla z Rosji. W ostatnich dwóch latach mamy pierwszy raz od 1989 roku wzrost emisyjności, rząd zamiast wzmacniać, wycofuje energię odnawialną - powiedział.

Po godzinie 13 projektem ustawy zajęła się komisja ds. energii i skarbu państwa. Partia rządząca zakłada, że jeszcze dziś projekt zostanie przegłosowany w obu izbach parlamentu. Senat ma się zebrać o godzinie 17.00.

Sejm o cenach prądu: KOMENTARZE

Sylwester: noc zabawy i tragedii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Ceny prądu uchwalone. Prezydent podpisał ustawę "Posłowie nie wiedzą, nad czym głosują. To nieprawdopodobne" - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska