Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny prądu w 2019 r. Jak duże podwyżki cen energii elektrycznej czekają nas w przyszłym roku?

(vp)
O możliwych podwyżkach cen prądu w 2019 roku mówi się już od jakiegoś czasu. Według niektórych, niepotwierdzonych informacji, z powodu rosnących kosztów i cen uprawnień do emisji CO2 ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć nawet o 40 procent. Jak się okazuje, nie jest to prawdą.
O możliwych podwyżkach cen prądu w 2019 roku mówi się już od jakiegoś czasu. Według niektórych, niepotwierdzonych informacji, z powodu rosnących kosztów i cen uprawnień do emisji CO2 ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć nawet o 40 procent. Jak się okazuje, nie jest to prawdą. pixabay.com
PODWYŻKI CEN PRĄDU W 2019 r. Spekulacje na temat cen energii elektrycznej w 2019 r. trwają od dłuższego czasu. Pojawiały się nawet informacje, że po wyborach samorządowych prąd może podrożeć nawet o 40 procent. Czy to prawda? Ile tak naprawdę zapłacimy za prąd w 2019 r.?

Podwyżki cen prądu 2019 - spekulacje

O możliwych podwyżkach cen prądu w 2019 roku mówi się już od jakiegoś czasu. Według niektórych, niepotwierdzonych informacji, z powodu rosnących kosztów i cen uprawnień do emisji CO2 ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć nawet o 40 procent. Jak się okazuje, nie jest to prawdą.

O ile wzrosną ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2019 roku?

W tej sprawie wypowiedział się na antenie radiowej Trójki minister energii Krzysztof Tchórzewski, który powiedział, że 40-procentowa podwyżka cen energii elektrycznej to kłamstwo. Jak zapewnił, nowa taryfa wejdzie w życie w przyszłym roku, a ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2019 roku mogą wzrosnąć maksymalnie o 5 proc.

Zobacz też: CENA UBEZPIECZENIA OC W 2019 ROKU BĘDZIE JESZCZE WYŻSZA. ILE BĘDZIEMY MUSIELI ZAPŁACIĆ ZA POLISĘ?

Rekompensaty dla obywateli

Ministerstwo energii planuje przygotowanie do końca roku programu wsparcia dla obywateli na wypadek, gdyby czynniki zewnętrzne związane z europejską polityką klimatyczną (chodzi tu o ceny praw do emisji CO2) spowodowałyby, że podwyżka energii elektrycznej okazała by się większa.

Na czym miałoby polegać to wsparcie? - Wszyscy odbiorcy, którzy rozliczają się w pierwszym przedziale podatkowym dostaną rekompensatę wielkości tego wzrostu. To gwarantuję wszystkim gospodarstwom domowym – zapewnił minister Krzysztof Tchórzewski.

Jak najprościej zaoszczędzić na prądzie? Prezentujemy kilka wskazówek

Chcesz zaoszczędzić? Te urządzenia pochłaniają najwięcej prą...

Cena prądu zależy od taryfy, jaką mamy

Według GUS 36,8 proc. gospodarstw domowych składa się z 2,9 osoby, a średnia powierzchnia mieszkania wynosi 79,4 m2. Średnie zużycie prądu na osobę w tym gospodarstwie wynosi 755,5 kWh, czyli 2266,5 kWh w ciągu roku dla całej rodziny.

Ile dokładnie płacimy za prąd zależy od tego, jaką mamy taryfę. Najpopularniejszą taryfą w Polsce jest G11. Jedna kilowatogodzina średnio kosztuje 55 groszy. Przy takiej cenie nasza przykładowa rodzina zapłaci rocznie za prąd 1246,57 zł. Jeśli sprawdził by się najczarniejszy scenariusz, który głosi, że w 2020 r. podwyżki prądu wyniosą 50 proc., oznaczało by to, że taka rodzina zapłaci o 623,29 zł więcej w ciągu roku.

Zobacz też: Gdyby Polska jednostronnie zrezygnowała ze zmiany czasu, mogłoby to stanowić spore utrudnienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska