Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CEPiK nie wystartuje 4 stycznia. Przyczyną brak płyt poślizgowych? [WIDEO]

Artur Szymczak, tel. 500 324 388, [email protected]
Zbigniew Fózefowski, dyrektor gorzowskiego Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Kierowców uważa, że przyczyną przełożenia uruchomienia Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców może niewielka ilość w kraju Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy w których są płyty poślizgowe do szkolenia jazdy w trudnych warunkach.
Zbigniew Fózefowski, dyrektor gorzowskiego Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Kierowców uważa, że przyczyną przełożenia uruchomienia Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców może niewielka ilość w kraju Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy w których są płyty poślizgowe do szkolenia jazdy w trudnych warunkach. Artur Szymczak
Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców nie wystartuje 4 stycznia 2016 r. Uruchomienie systemu zostanie przełożone gdyż ministerstwo uznało, że system nie przeszedł wszystkich testów. Na nowej CEPiK miało opierać się rejestrowanie aut, wydawanie praw jazdy, zapisy na egzamin, dopisywanie punktów karnych kierowców, a także badania techniczne samochodów.

Jak uważa dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp. przyczyną może być płyta poślizgowa na której młody kierowca miałby odbyć kurs praktyczny. Jak mówi szef gorzowskiego WORD-u: - Ponieważ w kraju jest mało Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy i mało płyt poślizgowych to mogą nastąpić pewne zmiany jeżeli chodzi o realizację tego terminu. Kierowcy mogą się spodziewać przedłużenia tego terminu.

W myśl przepisów, które miały wejść z dniem czwartego stycznia 2016 roku między czwartym a ósmym miesiącem od chwili uzyskania prawa jazdy kierowca musiałby odbyć kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń ruchu drogowego na płycie poślizgowej (jedna godzina praktyczna). Ujęte są w tej części określone zadania do wykonania: ćwiczenia jazdy na zakręcie, na śliskiej nawierzchni, efektywnego hamowania z systemem ABS i wychodzenia z nieplanowanego poślizgu.

Obowiązek uczestnictwa młodego kierowcy w przedsięwzięciu teoretycznym spoczywa na WORD-zie. Natomiast jeśli chodzi o płytę poślizgową to obowiązek ten spoczywa na kierowcy. W województwie lubuskim jest tylko jedna taka płyta, która znajduje się w Tomaszowie pod Żaganiem. - Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy w Tomaszowie będzie w stanie obsłużyć od 100 do 150 osób dziennie. Ale to nie będą tylko ludzie z województwa lubuskiego i może być trudno - mówi Ireneusz Plechan, wicedyrektor WORD-u w Zielonej Górze. Szkolenie takie to koszt rzędu 300 zł. A zaświadczenie o zaliczeniu takiego szkolenia trzeba będzie przedłożyć staroście.

Kolejnym utrudnieniem dla osoby, która chciałaby odbyć szkolenie na płycie poślizgowej jest dojazd do Tomaszowa. Na przeciw oczekiwaniom kierowców z północnej części województwa wychodzi gorzowski WORD. - Już się zastanawialiśmy nad tym, żeby tym kierowcom pomóc. Na przykład podstawimy autobus, żeby ich podwieźć na płytę poślizgową w danym dniu. Ale proszę zwrócić jak bardzo płyta w Żaganiu będzie obciążona - mówi Zbigniew Józefowski.

Pozostaje jeszcze sprawa dużej ilości chętnych do udziału w szkoleniu na płycie poślizgowej.- Jeżeli to będzie postępowało płynnie to nie będzie żadnego problemu. Ale jeżeli wszystkim się przypomni w ósmym miesiącu to będzie problem. My jesteśmy do tego przygotowani, żeby to szkolenie sprawnie realizować. Jeżeli trzeba to będziemy pracowali na dwie zmiany, a nawet jeśli będzie trzeba pracować w soboty i niedziele to będziemy to robić - mówi Ireneusz Plechan.

Kiedy i gdzie ewentualnie powstaną kolejne ODTJ w Lubuskiem? - Są przedsiębiorcy, którzy chcą wybudować płyty poślizgowe, ale się wstrzymują z uwagi na brak stabilności przepisów - zapewnia Ireneusz Plechan. Jak ustaliła „GL” jest przedsiębiorca w Skwierzynie, który ma zamiar wybudować płytę poślizgową dla kategorii „B”, ale również czeka na ostateczne regulacje prawne.

Przeczytaj też: Sprawca masakry pod Zdroiskiem w końcu trafi za kratki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska