MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ChatGPT ukaże się w nowej wersji. Ma być lepszy, szybszy i przede wszystkim dostępny dla każdego

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na poniedziałkowej konferencji OpenAI zaprezentowano nowy model językowy, który będzie dostępny dla wszystkich użytkowników ChatuGPT, także w darmowej wersji. To milowy krok w przyspieszaniu interakcji człowieka ze sztuczną inteligencją. Czego możemy spodziewać się po nowej wersji modelu?

Spis treści

GPT-4o dostępny dla wszystkich

Nowym modelem językowym, o którym mowa, jest GPT-4o, który stanowi znaczący postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji. Model ten ma być dostępny dla wszystkich użytkowników, włącznie z tymi korzystającymi z darmowej wersji ChatuGPT. Dodatkowo oferuje funkcje, które dotychczas dostępne były jedynie dla subskrybentów płacących 20 dolarów miesięcznie za wersję GPT-4. Rozwiązanie będzie udostępnione w ciągu kilku nadchodzących tygodni.

Wybór litery "o" w oznaczeniu GPT-4o jest celowym zabiegiem, gdyż kryje się za nią termin "omnimodel", który można przetłumaczyć jako "wszechstronny model". Oznacza to, że GPT-4o jest rozwiązaniem multimodalnym, a co za tym idzie, potrafi rozpoznawać różnorodne typy danych, łączyć je ze sobą i interpretować we wzajemnym kontekście – to coś, czego ludzie uczą się od dziecka. "Omni" w nazwie odnosi się do tej zdolności - umiejętności radzenia sobie jednocześnie z danymi różnych typów, takimi jak obraz i dźwięk. To wyzwanie jest niezwykle skomplikowane i wymaga dużej mocy obliczeniowej - niemniej jednak GPT-4o jest w stanie reagować na polecenia głosowe w czasie rzeczywistym, osiągając opóźnienie wynoszące zaledwie, według danych OpenAI, 232 ms, co odpowiada typowej rozmowie z inną osobą.

Niczym filmy sci-fi

Możliwość "rozmowy" z czatbotem GPT za pośrednictwem dedykowanej aplikacji istniała już wcześniej, zarówno w wersji GPT-3.5, jak i GPT-4. Jednak do tego, co wydawało się być prostą czynnością, czatbot musiał korzystać z trzech modeli - pierwszy przekształcał dźwięk na tekst, następnie drugi model GPT (3.5 lub 4) analizował wprowadzone dane, a trzeci konwertował tekst z powrotem na dźwięk.

Reuters zwrócił uwagę, że prezentacje możliwości GPT-4o przywodziły na myśl sceny z science fiction; podczas jednej z rozmów ChatGPT i prowadzący rozmowę zaszli tak daleko, że wdali się w zabawną pogawędkę. Nowy model jest w stanie symulować i rozpoznawać emocje. Podczas prezentacji, badacz OpenAI powiedział, że chatbot jest „przydatny i niesamowity”, na co ChatGPT odpowiedział: „Och, przestań! Sprawiasz, że się rumienię”.

ChatGPT komentował zachowanie psa w czasie rzeczywistym

Na jednym z materiałów wideo zamieszczonym na oficjalnym kanale OpenAI na Youtube widoczne jest, jak jeden z informatyków programujących OpenAI trzyma telefon z włączoną aplikacją ChatGPT przed swoim psem i inicjuje rozmowę z chatbotem. W momencie, gdy mężczyzna pokazuje przez kamerkę swojego psa, mówiąc, że „chciałby kogoś przedstawić” z jego smartfona dobiega kobiecy głos, który, witając się z czworonogiem, mówi: „Hej, słodziaku, jak masz na imię, mała puszysta kulko?”.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Następnie programista przedstawia imię swojego psa (Bowser) - ChatBot zapamiętuje tę informację, używając imienia psa w swojej następnej wypowiedzi. W dalszej części nagrania mężczyzna podaje swojemu pupilowi piłkę do zabawy, którą pies próbuje chwycić. Jednocześnie mówi, że jest to jedna z ulubionych zabawek jego zwierzaka. W trakcie tego interaktywnego momentu chatbot reaguje w czasie rzeczywistym, komentując zachowanie psa oraz jego entuzjazm wobec zabawki.

Ponadto, jak wyjaśniła Mira Murati, dyrektor ds. technologii OpenAI, użytkownicy darmowej wersji ChatuGPT będą mogli korzystać z funkcji "przeglądania", która pozwala chatbotowi na wyświetlanie bieżących informacji z Internetu. Murati dodała, że firma nie ma zamiaru czerpać profitów pochodzących od użytkowników darmowych wersji i nie planuje wprowadzania reklam.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ChatGPT ukaże się w nowej wersji. Ma być lepszy, szybszy i przede wszystkim dostępny dla każdego - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska