MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcą zmniejszyć liczbę zachorowań na raka

(tok)
Zakup nowego sprzętu, to jeden z punktów strategii rozwoju lecznictwa onkologicznego i hematologicznego. W gorzowskim szpitalu niebawem pojawi się nowy tomograf.
Zakup nowego sprzętu, to jeden z punktów strategii rozwoju lecznictwa onkologicznego i hematologicznego. W gorzowskim szpitalu niebawem pojawi się nowy tomograf. Archiwum "GL"
W piątek w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze zaprezentowano strategię rozwoju lecznictwa onkologicznego i hematologicznego w województwie lubuskim na lata 2012-2020. Pojawiło się w niej kilka istotnych punktów. Jak na przykład utworzenie ośrodka radiologii w szpitalu w Gorzowie Wlkp.

Marszałek województwa Elżbieta Polak, podkreśliła, że województwo lubuskie jest niestety w czołówce jeżeli chodzi o liczbę zachorowań na nowotwory. Głównie raka piersi, ale nie tylko. Zmienić to może odpowiednia profilaktyka i wczesna diagnoza. W tym m.in. celu powstała strategia rozwoju kierunku lecznictwa.

- Najważniejsze punkty strategii to na pewno zapewnienie odpowiedniej kadry medycznej, ponieważ brakuje nam specjalistów - mówi Elżbieta Kasprzak, dyrektor departamentu ochrony zdrowia w urzędzie marszałkowskim. - Brakuje ich w zakresie onkologii ginekologicznej, nie mamy nawet takich oddziałów, chirurgii onkologicznej. Mało jest też samych onkologów.

Strategia zakłada też uruchomienie ośrodka radioterapii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim. - W dokumencie wskazujemy dwa centralne ośrodki zapewniające kompleksową opiekę medyczną dla pacjentów z chorobami onkologicznymi. W szpitalu w Gorzowie i Zielonej Górze. I te ośrodki powinny być jak najlepiej zabezpieczone lokalowo, kadrowo i sprzętowo - wyjaśnia E. Kasprzak.

Początkowo ośrodek radiologii w Gorzowie mógłby korzystać z pomocy specjalistów z Zielonej Góry. - Jesteśmy otwarci na taką współpracę - zapowiada Marek Twardowski, dyrektor gorzowskiej lecznicy.

Nad dokumentem pracowało ok. 20 osób. Wśród nich przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, krajowi konsultanci z zakresu onkologii dziecięcej i ogólnej. Głos zabrali też konsultanci wojewódzcy oraz dyrektorzy szpitali, w których funkcjonują oddziały onkologiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska