MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz być rodzicem chrzestnym? Kościół zamierza wprowadzić nowe przepisy. Lepiej się z nimi zapoznaj!

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
W diecezji płockiej wprowadzono specjalne oświadczenie dla kandydatów na rodziców chrzestnych.
W diecezji płockiej wprowadzono specjalne oświadczenie dla kandydatów na rodziców chrzestnych. pixabay
Przyszli rodzice chrzestni muszą być przygotowani na zmiany w przepisach kościelnych. Teraz jednymi z kryteriów były m.in. wiek, czy przyjęcie trzech sakramentów świętych. W diecezji płockiej przyszli chrzestni muszą podpisać specjalne oświadczenie. Jak będzie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej?

Chcesz być chrzestnym? Musisz spełnić te warunki

Nowy dokument, zatytułowany „Instrukcja Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych” to odpowiedź na papieską adhortację Amoris laetitia z 2016 r. Jak podaje Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Płockich, koordynatorem prac nad dokumentem był Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, którego dyrektorem jest ks. Wojciech Kućko. Zanim powstał dokument, prowadzono szerokie konsultacje społeczne.

- Coraz większym wyzwaniem dla wielu rodziców staje się znalezienie właściwych kandydatów na chrzestnych. […] Trzeba jednocześnie przypominać, że powinna być to taka osoba, która spełnia wszystkie warunki określone przez prawo kanoniczne – czytamy w Instrukcji.

OBEJRZYJ RÓWNIEŻ: Jak rozmawiać z dzieckiem o wierze?

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

W oświadczeniu kandydat na rodzica chrzestnego ma swoim podpisem potwierdzić, że:

  • ukończył 16. rok życia
  • przyjął sakramenty chrztu, Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania
  • wypełnia praktyki religijne i chodzi na niedzielne msze
  • może się wyspowiadać i przyjąć Komunię
  • zgodnie z wiarą katolicką nie żyje w konkubinacie lub związku niesakramentalnym
  • nie podlega żadnej karze kanonicznej
  • uczęszczał na katechezę szkolną
  • uczyni wszystko, by należycie wypełnić obowiązki związane z rolą chrzestnego

Drugą część oświadczenia wypełnia proboszcz parafii, do której należy kandydat na rodzica chrzestnego. Potwierdza w nim brak istniejących przeszkód do podjęcia tej roli.

Zastanów się, czy nadajesz się na chrzestnego

Zgodnie z tym, co czytamy w „Instrukcji biskupa płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych”, oświadczenie ma kandydatom na rodziców chrzestnych pomóc w rozeznaniu tego, czy na pewno powinni podejmować tę rolę. O spełnianiu bądź nie warunków, każdy ma jednak samodzielnie rozstrzygnąć w swoim sumieniu.

Nowe przepisy dotyczące przyszłych rodziców chrzestnych dotyczą jedynie wiernych z diecezji płockiej. Nie jest jednak wykluczone, że kolejne diecezje w Polsce pójdą tym śladem.

Skąd te zmiany?

Biskup płocki w „Instrukcji” odwołuje się do podkreślanej przez papieża Franciszka potrzeby rozeznawania przez wierzących i konieczności towarzyszenia wierzącym przez kapłanów. Droga rozeznawania (wł. discernimento) jest jednym z ważniejszych postulatów reformy Kościoła, wprowadzanej przez Franciszka.
W adhortacji „Amorsi laetitia” papież zaznacza: „Jesteśmy powołani do kształtowania sumień, nie zaś domagania się, by je zastępować” (nr 37). W świetle tych słów zadaniem kapłanów jest nade wszystko formowanie sumień, uwrażliwianie na właściwe rozstrzyganie dobra i zła, a także podejmowanie dojrzałych, odpowiedzialnych decyzji, związanych również z życiem sakramentalnym. Dlatego proponowane Oświadczenie kandydata na ojca chrzestnego i Oświadczenie kandydatki na matkę chrzestną mają pomóc w rozeznaniu przez samego kandydata, czy powinien podejmować tę funkcję.

Zmiany w przepisach kościelnych. Jak będzie w lubuskiem?

- To decyzja biskupa płockiego, która jest respektowana w tamtejszej diecezji - powiedział ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - U nas wszystko pozostaje bez zmian. Kandydaci na rodziców chrzestnych potrzebują oświadczenia od ks. proboszcza swojego miejsca zamieszkania. Nic mi nie wiadomo, żeby nasz biskup w najbliższym czasie wprowadził takie oświadczenie w naszej diecezji - podsumował ks. Sapieha.

Trwa głosowanie...

Popierasz zarządzenie diecezji płockiej dotyczące specjalnego oświadczenia dla kandydatów na rodziców chrzestnych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska