Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć dziecko? Żyj zdrowo bez stresu

Andrzej Kruszewski
ROBERT ZAWROTNIAK Żonaty, dwie córki. Jego hobby to sport, czytanie historycznych publikacji. Dla relaksu - muzyka. Pracuje na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala w Nowej Soli i w prywatnej praktyce.
ROBERT ZAWROTNIAK Żonaty, dwie córki. Jego hobby to sport, czytanie historycznych publikacji. Dla relaksu - muzyka. Pracuje na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala w Nowej Soli i w prywatnej praktyce. fot. Andrzej Kruszewski
Rozmowa z ROBERTEM ZAWROTNIAKIEM, ginekologiem, położnikiem, laureatem nagrody "Lekarz Przyjacielem Kobiety"

- Jak choroby i zmiany środowiska wpływają na rozrodczość?

- Negatywny wpływ na płodność ma planowanie pierwszego dziecka po 30 roku życia, sposób odżywiania, odchudzanie, otyłość, stosowanie wielu leków np. sterydów, tempo życia. Zajście w ciążę utrudnia kobiecie cukrzyca, zaburzenia tarczycy, zaburzenia hormonalne. Ostatnio liczba par, które mają kłopoty z posiadaniem własnego potomstwa bardzo się zwiększyła.

- Kiedy para powinna po raz pierwszy zjawić się u lekarza?

- Po roku regularnego współżycia bez antykoncepcji lub wcześniej, jeżeli są jakieś problemy, np. nieregularne miesiączki.

- Czy ten problem dotyczy jedynie kobiet?

- Nie, kształtuje się to po połowie. Szacuje się, że prawie 50 proc. niepłodności związane jest z zaburzeniami, które dotyczą mężczyzn. Nie bez znaczenia są tu choroby jąder i najądrza, zarówno infekcyjne, jak i pourazowe. No i stres, który równie negatywnie wpływa na płodność kobiet i mężczyzn.

- Jakie badania można wykonać, aby ustalić przyczynę?

- Przed wykonaniem jakichkolwiek badań lekarz powinien porozmawiać z parą. Spytać, jak długo starają się o dziecko, jak często współżyją i czy potrafią rozpoznać u siebie dni płodne. Niekiedy wystarczy wykonanie podstawowych badań, gdyż czasami niewielka zmiana jest przyczyną niepłodności np. polip, nadżerka. Inne badania, jeżeli będą konieczne, zleci lekarz prowadzący.

- Jakie zabiegi są refundowane przez NFZ?

- Większość zabiegów diagnostycznych. Niestety te najbardziej skomplikowane i najdroższe nie są refundowane, za wyjątkiem programów, które pojawiają się okresowo.

- Czy są domowe metody sprawdzenia płodności?

- Na rynku dostępne są testery, które np. sprawdzają płodność u mężczyzn lub pokazują zbliżającą się owulację u kobiet.

- Jakich rad udzieliłby pan parom starającym się o dziecko?

- Regularnie się wysypiajcie, prowadźcie zdrowy tryb życia. Około miesiąca, dwóch przed ciążą kobieta powinna przyjmować kwas foliowy. O szczegółowe rady należałoby spytać lekarzy prowadzących, bo oni najlepiej znają swoich pacjentów.

- Jak wygląda leczenie w przypadku, gdy to kobieta jest bezpłodna?

- Leczenie uzależnione jest od przyczyn niepłodności. Czasami leczymy stan zapalny, innym razem potrzebne jest stosowanie leków hormonalnych aż do zabiegów in vitro włącznie.

- A jeśli to mężczyzna jest bezpłodny?

- Potrzebna jest inseminacja nasieniem dawcy. Musimy wysłać parę do kliniki leczenia niepłodności, gdzie istnieją banki nasienia. Tam odpowiednio przygotowane nasienie jest podawane kobiecie. Jeżeli potrzebna jest inseminacja nasieniem męża, to w naszym województwie są gabinety, które wykonują takie usługi.

- Jeżeli potrzebna jest ingerencja medycyny, jakiej pomocy mogą oczekiwać pary?

- Wiele badań diagnostycznych, jak i tych, które wymagają wykonania zabiegów np. laparoskopia, histeroskopia, można wykonać w szpitalach, które posiadają sprzęt i wykwalifikowaną kadrę. Na zabiegi bardziej skomplikowane np. in vitro przekazujemy pacjentów do akademickich ośrodków leczenia niepłodności.

- Dziękuję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska