Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz zostać mistrzem grilla? [PORADNIK]

Magda Weidner
Grill najlepiej rozpalać metodą tradycyjną. Jeśli decydujemy się na różnego rodzaju podpałki, pamiętajmy, że są one niezdrowe i zmieniają smak potraw.
Grill najlepiej rozpalać metodą tradycyjną. Jeśli decydujemy się na różnego rodzaju podpałki, pamiętajmy, że są one niezdrowe i zmieniają smak potraw. Pixabay
Wybierasz się na pogrillować? Poznaj triki, dzięki którym zostaniesz mistrzem rusztu.

Żar idealny

Grill najlepiej rozpalać metodą tradycyjną. Jeśli decydujemy się na różnego rodzaju podpałki, pamiętajmy, że są one niezdrowe i zmieniają smak potraw. Jeżeli posiadamy grill węglowy, użyjmy tyle węgla, aby pokrył całą powierzchnię dna. Gdy zajmie się ogniem, zadbajmy o żar, wykorzystując np. miech. Grill z żarzącymi się węgielkami należy przykryć na kilka minut, nie zapominając o otwarciu wszystkich otworów w pokrywie. Następnie trzeba poczekać aż stos węgla pokryje się cienką warstwą białego popiołu i ponownie rozprowadzić je po całej powierzchni grilla. Odczekać chwilę i umieścić na grillu ruszt. Pozostawiamy go do momentu nagrzania. Grilla powinno się rozpalić przynajmniej pół godziny wcześniej, a kiedy ogień się zgasi, możemy zacząć piec na powstałym żarze.

Odpowiednio przygotowane produkty

Zanim nałożysz mięso i inne przysmaki na rozgrzany ruszt, zadbaj o to, aby miały temperaturę pokojową. Jest to ważne, gdy chcemy uzyskać soczysty, delikatny smak. Natomiast jeżeli chcemy przygotować mięso na ruszt sami, najlepiej jak zrobimy to dzień przed grillowaniem. Uważajmy jednak, żeby nie przesadzić z sypkimi przyprawami, gdyż mogą przypalić się podczas pieczenia.

Aby nie podać surowego mięsa

Ważna zasada: pilnuj czasu. Aby grillowane specjały nie przywarły do kratki czy tacek, należy nasmarować je olejem roślinnym, a wyroby obracać co kilka minut. Ważne jest także, aby dopasować wysokość rusztu nad żarem. Zwykle lepiej trzymać się środkowych i najwyższych stopni ( warzywa natomiast stawiamy jeszcze wyżej). Gdy chcemy upewnić się, czy mięso jest już gotowe do zjedzenia, po prostu wystarczy przekroić je i spróbować. Zanim to jednak zrobisz, po ściągnięciu mięsa z grilla, odczekaj chwilę. Najpierw oceń wygląd przekroju. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz umieścić żywność z powrotem nad żarem. Ważne jest również, aby mięso nie miało kontaktu z płomieniami. Nie kładziemy go więc na ruszcie, a na specjalnych tackach.

Daj mięsu odpocząć

Wielu z nas delektuje się mięsem z grilla od razu po ściągnięciu z rusztu. Jednak znawcy radzą, aby po zdjęciu potraw z rusztu odczekać kilka minut (od 2 do 4 minut), by grillowane mięso i kiełbaski nabrały pełni smaku i aromatu. Za szybkie przekrojenie spowoduje, że wszystkie pyszne soki wypłyną, pozostawiając mięso suche.

Ile to trzeba piec?

Czas pieczenia potrawa zależy od indywidualnych upodobań. Można jednak podać orientacyjny czas pieczenia potraw na grillu. I tak pieczemy:
ryby - ok. 5 minut z każdej strony.
wołowinę, drób, wieprzowinę - od 20 do 35 minut
kiełbaski - od 10 do 15 minut
warzywa i owoce - od 3 do 10 minut

Majówka 2016 w Lubuskiem. Nie tylko w plenerze [INFORMATOR]

Stilon – najlepszy ze światów w „Chemiku”„Stilon – najlepszy ze światów” to opowieść o mieście, o Gorzowie Wielkopolskim, dla której inspiracją stały się dzieje Stilonu, największej w regionie fabryki. Spektakl pokazuje na pół realną, na pół zmyśloną opowieść o ludzkiej zbiorowości, rzuconej w konkretny moment historii miasta. Opowieść, w której radość będzie przeplatać się z goryczą, a śmiech z refleksją. Narratorem tej miejskiej ballady jest chór przybłędów, z których każdy kolejny będzie wiedział lepiej „jak to naprawdę było”. To oni przeprowadzą nas wspólnie przez historię bohaterów, zarysowanych z realnych życiorysów dawnych stilonowców.Przedstawienia grane będą w byłym Domu Kultury „Chemik” (obecnie mieści się tam Miejskie Centrum Kultury) co jeszcze mocniej zwiąże naszą opowieść z miastem.Domu Kultury „Chemik” 1 maja 17.30 i 19.30 i 2 maja 19.00

Majówka 2016 w Lubuskiem. Nie tylko w plenerze [INFORMATOR]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska