Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chińska Noc w Muzeum już w sobotę. Znamy kompletny program wydarzenia

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
fot. archiwum Muzeum Ziemi Lubuskiej
Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w sobotę 25 września br. na drugą odsłonę tematycznej nocy muzealnej, której motywem przewodnim będzie kultura i historia Chin. W tym roku impreza została podzielona na dwie części. Ta druga zostanie wzbogacona o spotkania, warsztaty i pokazy. Jej oprawę stanowić będą również wystawy, udostępnione wcześniej zwiedzającym.

W programie znajdziemy wiele atrakcji, a wśród nich chociażby warsztaty kaligrafii znaków chińskich czy sztuki parzenia herbaty. Warto na pewno zarezerwować sobie kilka godzin i na spokojnie zapoznać się z wszystkim, co oferuje Muzeum Ziemi Lubuskiej.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM CHIŃSKIEJ NOCY W MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ 25 września 2021, godz. 16.00-21.00

WARSZTATY, SPOTKANIA, POKAZY

Godz. 16.00
CHIŃCZYCY W DARZE PODAROWALI ŚWIATU WACHLARZE*__ - warsztaty edukacyjno-plastyczne przygotowane i prowadzone przez Krystynę Betiuk artystę-plastyka, która zdradzi dorosłym, młodzieży i dzieciom tajniki wielowiekowej tradycji tworzenia chińskich wachlarzy. W trakcie zajęć każdy z uczestników otrzyma własny wachlarz ze sztucznego jedwabiu, na którym wykona dekorację za pomocą farb do tkanin. Muzeum zapewnia materiały oraz kreatywną przygodę! Obowiązują limity miejsc

Godz. 16.30
CHIŃSKI WYŚCIG. W POSZUKIWANIU MIEJSCA__ – otwarcie wystawy fotografii autorstwa Marty Hutnik
Wystawa prezentuje zdjęcia z lat 2008-2011 z Pekinu oraz z prowincji: Shaanxi, Hebei, Shanxi, Kuangxi, Yunnan, Sichuan, a także Hongkongu. Zdjęcia miast dają wyobrażenie o skali i gęstości zaludnienia. Zdjęcia stadionów i galerii handlowych prezentują symbole gwałtownie rosnącego konsumpcjonizmu. Natomiast zdjęcia wsi obrazują przeszłość i pomagają zrozumieć, jaką cenę przyszło zapłacić Chińczykom za gwałtowny rozwój państwa. Fotografie świątyń pozwalają uchwycić wartości duchowe typowe dla mieszkańców wschodniej Azji i płynące z prostego stylu życia i kontaktu z naturą.

Tak wyglądała pierwsza (majowa) edycja

Godz. 17.00
CHINY TRADYCJA I KULTURA__ – finisaż wystawy fotografii Edwarda Grzegorza Funke
Na wystawę składa się 50 zdjęć z dokładnym opisem fotografowanych miejsc i obiektów. To bogaty materiał, utrwalający Chiny bez masy turystów i „dobrodziejstw” cywilizacji, która napływa w ekspresowym tempie. Co ciekawe część z nich ukazuje miejsca, których dziś nie można już zobaczyć z powodu boomu inwestycyjnego, wiążącego się z wyburzaniem całych fragmentów starej zabudowy oraz niszczeniem naturalnego środowiska.

Godz. 18.30
CEREMONIA PARZENIA HERBATY__ – przygotowana przez pochodzącą z Państwa Środka Yuhan Xue (obecnie Sara Szaranek). W trakcie spotkania przygotowane zostaną trzy rodzaje tego cenionego od tysiącleci napoju: zielona, pu-erh oraz jaśminowa. Pokaz poprzedzony będzie krótką prezentacją multimedialną, podczas której Pani Sara omówi historię herbaty oraz najważniejsze informacje związane z jej pochodzeniem i uprawą.

Godz. 19.00
SZTUKA CHIŃSKIEJ KALIGRAFII*__– ukoronowaniem części warsztatowej Nocy będą ćwiczenia z chińskiej kaligrafii, które zaprezentuje i poprowadzi Mirosław Gugała- artysta grafik, dydaktyk liternictwa i kaligrafii z Instytutu Sztuk Wizualnych UZ. Pokaz będzie poprzedzony krótką prezentacją historii chińskiego pisma. W trakcie zajęć uczestnicy poznają podstawowe techniki kreślenia chińskich znaków oraz spróbują własnych sił na specjalnie przygotowanym stanowisku pracy wyposażonym w arkusze papieru ryżowego, pędzle z naturalnego włosia, importowany z Chin tusz oraz fartuchy ochronne.

Godz. 19.30
ZA CHINY TEGO NIE ZGADNIESZ__ – konkurs wiedzy o Chinach.
Tradycyjnie jednym z punktów muzealnego wydarzenia jest konkurs wiedzy o państwie będącym bohaterem muzealnej nocy. Tematyka pytań dotyczyć będzie dziejów Państwa Środka jego kultury, filmu, sportu czy kuchni. Na zwycięzców i uczestników finałowych zmagań czekają atrakcyjne nagrody. Ich fundatorami jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Oddział w Zielonej Górze.

WYSTAWY:__

  • Kolekcja obrazów haftowanych ze zbiorów Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
  • Sztuka Chińska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie
  • Chiny – tradycja i kultura, fotografie Edwarda Grzegorza Funke
  • Chiński wyścig. W poszukiwaniu miejsca , fotografie Marty Hutnik

Oraz wszystkie inne muzealne ekspozycje:

  • Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski
  • Muzeum Wina
  • Galeria Mariana Kruczka
  • Galeria piastowskich książąt Śląska
  • Galeria witraży Marii Powalisz-Bardońskiej
  • Galeria Złotego Grona. Kolekcja Sztuki Polskiej XX wieku
  • Kajetan Sosnowski – Wieża asymetryczna
  • Muzeum Dawnych Tortur
  • Sala Zegarowa
  • Śląska Sztuka Sakralna
  • Galeria Tadeusza Kuntze
  • Winiarnia mieszczańska

WSTĘP WOLNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska