Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chleb zabija ptaki. Nie dokarmiajmy ich! I nie śmiećmy! Akcja w Łagowie Lubuskim

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Dokarmianie ptaków chlebem staje się coraz poważniejszym problemem nie tylko w miejscowościach, w których są jeziora. W Łagowie Lubuskim postanowiono z tym zjawiskiem walczyć, by uchronić zwierzęta od różnych chorób. Stąd pomysł na projekt „Łagów chroni ptactwo i walczy ze śmieciami”.

- Na ten cel uzyskaliśmy dofinansowanie z Celowego Związku Gmin w Długoszynie – 1,2 tys. zł. Dzieci w szkołach w Toporowie i Łagowie rysowali prace na temat ochrony przyrody, zaśmiecaniu naszego środowiska – mówi dyrektor Publicznej Biblioteki Gminnej Aneta Bączyk – Mazurkiewicz. – Powstało wiele ciekawych prac, wybraliśmy cztery, które znalazły się na tablicach, informujących o tym, by nie dokarmiać ptaków i nie wrzucać chleba do wody.

W ramach projektu "Łagów chroni ptactwo i walczy ze śmieciami" przygotowano tablice informacyjne, dlaczego nie należy dokarmiać łabędzie, kaczek i innych ptaków

Chleb zabija ptaki. Nie dokarmiajmy ich! I nie śmiećmy! Akcj...

Chleb zabija ptaki. Nie dokarmiajmy łabędzi, kaczek...

Tablice są duże i staną w miejscach, gdzie zwykle najwięcej jest turystów. Będzie też Kaczkobar, w którym za symboliczną złotówkę kupimy ziarno. Natomiast dzieci wezmą udział w warsztatach poświęconych ochronie środowiska. Uzyskaną wiedzę poniosą do domów i przekażą ja rodzicom, dziadkom…

Wszystkie prace zostaną też w późniejszym czasie pokazane na wystawie w bibliotece w Łagowie.
Prof. Leszek Jerzak z Uniwersytetu Zielonogórskiego uważa, że takie działanie jakiego podjął się Łagów jest bardzo ważne. Ciągła edukacja jest konieczna. Tłumaczy, że karmienie łabędzi, kaczek chlebem powoduje u nich różne choroby m.in. biegunki, kwaśnicę żołądka, zwyrodnienie stawów. Czasem powoduje, że ptaki nie odlatuje w odpowiednim czasie do ciepłych krajów. A potem sobie nie radzą…

W ramach projektu "Łagów chroni ptactwo i walczy ze śmieciami" przygotowano tablice informacyjne, dlaczego nie należy dokarmiać łabędzie,
W ramach projektu "Łagów chroni ptactwo i walczy ze śmieciami" przygotowano tablice informacyjne, dlaczego nie należy dokarmiać łabędzie, kaczek i innych ptaków Jacek Katos

Dzikie ptaki radzą sobie same. Nie dokarmiajmy ich!

Dzikich ptaków nie należy dokarmiać, bo doskonale sobie radzą same. Chyba że zimą, gdy jest mróz i śnieg. Jeśli chcemy pomagać ptakom to można im podać ziarno, najlepiej niełuskany słonecznik, bo jest uniwersalny. Mogą być też pestki dyni czy płatki owsiane. Nie rzucamy pokarmu do wody, ale zostawiamy na brzegu.

A w Łagowie Lubuskim spotkać możemy np. gągoła, który buduje gniazda w dziuplach, najczęściej po dzięciołach. Inne ptaki? Łyska, łabędź, perkoz dwuczuby, a także bielik…

Tablice pojawiły się w miejscach, gdzie przebywa dużo turystów
Tablice pojawiły się w miejscach, gdzie przebywa dużo turystów Jacek Katos
Nie chcesz nudzić się w domu?  Może więc warto wsiąść na rower i wyruszyć jedna z proponowanych przez nas tras. A przy okazji zobaczyć, jak zmieniły się parki, jak w słońcu wyglądają remontowane zabytki i poczuć wiatr we włosach. Oto 10 propozycji rowerowych wypraw. Każda opisana jest pod kolejnym zdjęciem. Oto 10 propozycji rowerowych wypraw. Każda opisana jest pod kolejnym zdjęciem >>>

To są rowerowe hity - 10 propozycji wycieczek po Zielonej Gó...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska