Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chopin łączy obce kultury w Nowej Soli

Artur Lawrenc 68 387 52 87 [email protected]
Muzyka Fryderyka Chopina, taniec i pantomima – czyli międzykulturowa inicjatywa młodych artystów.
Muzyka Fryderyka Chopina, taniec i pantomima – czyli międzykulturowa inicjatywa młodych artystów. fot. Artur Lawrenc
Trójjęzyczna grupa młodzieży: Polacy, Niemcy i Ukraińcy stworzyli wspólnie teatralne przedstawienie. Motywem przewodnim spotkania było zwieńczenie roku Chopinowskiego.

Do Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego przyjechały w zeszłym tygodniu dwie grupy uczniów z zaprzyjaźnionych szkół. 14 z ukraińskiego Iwano-Frankiwska i dziewięciu z Hoyerswerdu. Razem z 29 naszymi licealistami pracowali przez cztery dni nad projektem "Inspiracje muzyką Chopina". Wybrana tematyka wiąże się oczywiście z dobiegającym końca jubileuszowym rokiem polskiego pianisty - obchodzimy 200-setną rocznicę jego urodzin.

Młodzież, podzielona na trzy grupy, szykowała pantomimiczne przedstawienie, które zaprezentowali w sobotnie popołudnie. Część osób odpowiadała za przygotowanie tła dla aktorów, tzn. filmu wyświetlanego z projektora. - Wybieramy obrazy przedstawiające życie Chopina, subtelne odbicie gry aktorów, dla pełniejszego zrozumienia przez widzów spektaklu - opowiadali młodzi filmowcy Paweł Ciamaga i Igor Derbis.

Grupa druga, to właśnie aktorki i jeden aktor grający pianistę. Za pomocą wielu rekwizytów i odpowiednich ruchów w rytmie utworów Chopina, próbowali oni odtworzyć emocje towarzyszące artyście w czasie jego młodości, kariery i schyłku życia. Pozostali odpowiadali ogólnie mówiąc za organizację: dekoracje, plakaty czy przygotowanie jedzenia. Wszyscy pełni zapału realizowali powierzone im zadania. - Nie ma wśród nas podziałów. Z Ukraińcami dogadujemy się po polsku, z Niemcami trochę w j. angielskim, trochę w niemieckim. Szybko się zintegrowaliśmy - mówią uczestnicy przedstawienia.

- Chcieliśmy pokazać, że sztuka może łączyć ludzi innych kultur. I to się udało. Młodzież fantastycznie razem współpracuje. Zadziwiające jak szybko znaleźli wspólny język - cieszyła się nauczycielka Bogusława Heinecke. Projekt koordynowały także Alicja Chyżak i Natalia Popowa.

Międzykulturowe przedsięwzięcie było kolejnym przykładem dobrze zainwestowanych funduszu unijnych z programu Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska