MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chopin w Żaganiu! Ogólnopolska agencja castingowa szuka statystów z miasta i okolic!

Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ogólnopolska agencja castingowa MKM Studio ogłosiła casting on-line, w którym poszukuje statystów do najnowszej produkcji o życiu wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina, na terenie Żagania, Żar, Głogowa, Nowej Soli i Zielonej Góry. Wiadomo, że w obsadzie znajdą się gwiazdy kina, a część zdjęć powstanie w Żaganiu. To jeden z wielu filmów, dla których miasto i jego okolice stanowiły tło. Kto może wziąć udział w filmie? Szans nie mają osoby z modnie wygolonymi bokami głowy i widocznymi tatuażami...

Nowy film Michała Kwiecińskiego, który na swoim koncie ma między innymi wyróżnienie na festiwalu w Gdyni, za "Filipa", będzie opowiadał historię Fryderyka Chopina. Główną rolę w zagra Eryk Kulm, który zagrał już u Michała Kwiecińskiego główną rolę w "Filipie", filmie o młodym człowieku, który usiłuje przetrwać w Niemczech czas II wojny światowej. Film powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda. Akcja filmu rozgrywa się we Frankfurcie w 1943 r. Tytułowy bohater Filip, polski Żyd, jest kosmopolitą i uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę.
Zdjęcia do filmu "Chopin, Chopin" będą powstawać we Francji i Polsce. Między innymi w Żaganiu.

Zdjęcie aktora Eryka Kulma na jego profilu facebookowym

MKM Studio szuka statystów w Żaganiu i okolicach

MKM Studio jest agencją castingową działającą na terenie całej Polski. Zajmuje się kompleksową organizacją doboru statystów i epizodystów na potrzeby produkcji filmowych, reklamowych i teledysków. - Jeśli chodzi o naszą agencję, to lubimy pracować ze zwykłymi ludźmi, którzy chcą razem z nami przeżyć przygodę na planie zdjęciowym, zapraszamy statystów i epizodystów z całej Polski w różne rejony kraju - opowiada pani Julia z MKM Studio. - Naszym największym sukcesem była praca przy filmie "Strefa Interesów" który w tym roku dostał 2 Oscary, praca przy filmie Jerze Skolimowskiego "IO" który dostał nominację do Oscara, "Wesele" Wojtka Smarzowskiego, "Biała Odwaga" Marcina Koszałki, "Niebezpieczni Dżentelmeni" Macieja Kawalskiego i przy wielu innych.

Kto może zagrać w filmie?

Agencja ogłosiła casting on-line dla mieszkańców Żagania, Żar, Nowej Soli i Głogowa. Zdjęcia w Żaganiu będą nagrywane w środę 28 sierpnia 2024. Produkcja nazywa się "Chopin, Chopin".
- Serdecznie zapraszamy do udziału kobiety i mężczyzn w wieku 18-60 lat, którzy jako statyści wcielą się w postacie wieśniaków, mieszczan, klasy wyższej i szlachty - dodaje pani Julia. - Udział w przymiarkach kostiumów jest obowiązkowy.
Akcja filmu będzie umiejscowiona w latach 40. XIX wieku. Z tego powodu castingowcy zwracają uwagę, żeby unikać:

  • u panów współczesnych fryzur, wystrzyżonych boków. Preferowane są dłuższe włosy od ucha i brak tatuaży w widocznych miejscach
  • u pań współczesnych fryzur, preferowane włosy od ramion, bez ingerencji chirurgii plastycznej na twarzy, przedłużanych rzęs, makijażu permanentnego, widocznych tatuaży, wydłużonych paznokci.

Ile można zarobić za statystowanie?

  • Zdjęcia nagrywane będą w Żaganiu.
  • Stawka wynosi 130 zł netto za 1 dzień
  • 65 zł netto za udział w przymiarkach, które odbędą się innego dnia niż dzień zdjęciowy
  • Organizatorzy zapewniają wyżywienie, napoje i niezapomnianą przygodę w towarzystwie największych gwiazd polskiego kina.

Zgłoszenia z dopiskiem ŻAGAŃ zawierające imię i nazwisko, aktualne zdjęcie twarzy (bez nakrycia głowy) i aktualne zdjęcie sylwetki, numer telefonu oraz rozmiar odzieży należy przesłać na maila: [email protected]

Trailer filmu "Filip" Michała Kwiecińskiego z Erykiem Kulmem, na Facebooku

Wiele filmów w małym Żaganiu

Potem nastąpi cisza
Film "Potem nastąpi cisza" w reżyserii Janusza Morgensterna miał swoją światową premierę 17 stycznia 1966 roku. W Żaganiu, w którym kręcono wiele scen, został zaprezentowany w dawno nieistniejącym kinie Meteor 15 stycznia 1966 roku.
W filmie zagrały wielkie gwiazdy polskiego kina, m.in. Marek Perepeczko, Daniel Olbrychski, Barbara Brylska, Tadeusz Łomnicki, Witold Pyrkosz, Ryszard Filipski, Barbara Sołtysik, Eugeniusz Korczarowski, Damian Damięcki, czy Kazimierz Fabisiak i Tadeusz Schmidt.
W filmie wykorzystano m.in. ul. Warszawską i pl. Słowiański w Żaganiu. Zagrała też droga A18, a konkretnie zjazd Żagań-Iłowa. Sceny nagrywano też w Piotrkowie Trybunalskim i pałacu w Nieborowie. Mieszkańcy miasta występowali jako statyści. Mieszkałam na Szprotawskiej - wspomna pani Zofia. - W filmie grał Daniel Olbrychski. Na Szprotawskiej były kręcone sceny, gdy jechał czołg i pamiętam babcię mojej koleżanki, jak szła za czołgiem z tobołkiem.
- Mieszkałam w ciągu domów od strony sądu - opowiada pani Danuta. - Pamiętam wizytę paru aktorów w naszym domu. Kupowali meble z pałacu, a mój ojciec był stolarzem i doradzał im w sprawie renowacji mebli. Gdy kręcono sceny, wchodziliśmy na dach i podglądaliśmy. Ale w końcu uchwyciła nas kamera i była draka. W końcu zabroniono nam chodzić na dach!
W 1965 roku Żagań był wciąż zniszczony, jak zaraz po wojnie. Część cegieł została wywieziona na odbudowę Warszawy. W ruinach był cały kwartał ul. Brackiej, a także plac Słowiański. Prawdziwa odbudowa miasta zaczęła się dopiero w latach 70. Wówczas zostały uprzątnięte wszystkie gruzy i zabudowane puste plomby.
Podczas zdjęć do filmu przy ul. Warszawskiej stała prowizoryczna barykada, otwierana dla ludzi, gdy nie było zdjęć. Na ulicy można było zobaczyć wielu znakomitych aktorów. Między innymi Daniela Olbrychskiego, Witolda Pyrkosza, Marka Perepeczkę i Barbarę Brylską. To była plejada gwiazd. Obraz był dramatem psychologicznym, opowiadającym o czasach tuż przed zakończeniem wojny. Główni bohaterowie należeli do różnych formacji wojskowych i rywalizowali o kobietę.

Czterej pancerni i pies w Żaganiu
Serial Konrada Nałęckiego powstawał w latach 1965-69. Pierwszych osiem odcinków filmowcy stworzyli w Żaganiu. Miasto nie było wybrane przypadkowo. Ważnym argumentem była żagańska dywizja i położenie w pobliżu Wrocławia, w którym działała wytwórnia filmowa. Było bardzo wiele ruin, które służyły jako plenery. Jako statyści w scenach wojennych występowali żołnierze, którym nie płacono żadnej dniówki. Na prośbę filmowców w każdej chwili były dostępne czołgi i inny sprzęt. Na zwykłym czołgu T-34, jaki stanowił podstawowe wyposażenie wojska, wystarczyło namalować farbą napis "Rudy 102" i już mógł zagrać w serialu! . - W filmie napis namalował Gustlik, czyli Franciszek Pieczka. Ograniczony dostęp był jedynie do niemieckich Tygrysów, ale tutaj scenarzyści poradzili sobie nakładając atrapy na T-34.
Jedną z najbardziej znanych scen z serialu jest spotkanie nauczycielki z załogą czołgu i problemy z pokrojeniem jajka przez Gustlika, który chciał elegancko jeść. Ta scena została nakręcona w domu nad Bobrem. Jego bramę można znaleźć kawałek dalej za sklepem Biedronka przy ul. Włókniarzy (dawniej Wincentego Pstrowskiego).
Wiele serialowych scen powstało na starej papierni. Na przykład w odcinku, w który pancerni ratują z kotła Czernousowa.

Law, Law, Law w żagańskim pałacu
W 2018 w3 Żagańskim pałacu Kultury i zespole klasztornym powstało wiele scen komedii filmowej Law Law Law, na postawie sztuki Władysława Sikory. W obsadzie była między innymi Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys z kabaretu Hrabi.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska