MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chór Cantabile ma nowego dyrygenta. Kto nim został po prawie 40 latach?

Tomasz Rybarczyk, Leszek Kalinowski
Chór Cantabile ma nowego dyrygenta - miejsce Bernarda Grupy zajęła sulechowianka, multiinstrumentalistka, wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu  - Bogumiła Besarabow.
Chór Cantabile ma nowego dyrygenta - miejsce Bernarda Grupy zajęła sulechowianka, multiinstrumentalistka, wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu - Bogumiła Besarabow. Anita Małolepszy
Pracę z chórem Cantabile rozpoczęła sulechowianka, multiinstrumentalistka, wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu - Bogumiła Besarabow. Pani Bogumiła przejęła dyrygenturę nad chórem po zmarłym 21 czerwca br. założycielu chóru, dyrygencie, kompozytorze, honorowym obywatelu Sulechowa i wielkim miłośniku muzyki - Bernardzie Grupie

Chór Cantabile wszystkim kojarzył się z dyrygentem Bernardem Grupą. Niestety w czerwcu tego roku przyszła straszna wiadomość:
- Niestety, nie doczekaliśmy do 40-lecia – ogłosił w niedzielę, 21 czerwca na swoim facebookowym profilu Chór Cantabile, który śp. Bernard Grupa założył przy Sulechowskim Domu Kultury w 1982 roku. - Zmarł Bernard Grupa - nasz wspaniały dyrygent i założyciel chóru, Honorowy Obywatel Gminy Sulechów, wielokrotnie odznaczany państwowymi i lokalnymi wyróżnieniami za działalność kulturalną. Jeszcze nie tak dawno skomponował i napisał nową pieśń „Nasze Miasto” z okazji obchodów 700-lecia Sulechowa, której premierowe wykonanie odbyło się 15 listopada 2019 r.

To ogromna strata dla całej społeczności lokalnej – napisali wtedy śpiewacy chóru Cantabile.

Będę kontynuować dzieło dla swojego Mistrza

Po czasie przerwy śpiewacy bardzo chcieli kontynuować dzieło Bernarda Grupy. Dla swego Mistrza, bo pewnie bardzo by tego chciał. Kto jednak mógłby zająć Jego miejsce?

Okazało się, że udało się znaleźć odpowiednią osobę.

Pracę z chórem Cantabile rozpoczęła sulechowianka, multiinstrumentalistka, wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu - Bogumiła Besarabow.

Sulechowski chór Cantabile został założony 1 października 1982 roku. Przez wszystkie lata swojej działalności brał udział w największych wydarzeniach Sulechowa. Koncertował w Polsce i poza granicami kraju. Przez minione lata z chórem związało się ok. 150 osób. Chór wyrobił swoją markę i stał się wizytówką miasta i gminy Sulechów.

Bogumiła Besarabow: Niech to będzie kontynuacja wielkiego dzieła

Zapytaliśmy nową panią dyrygent jak została przyjęta przez zespół oraz jakie są dalsze plany pracy z chórem?

- Na pierwszej próbie członkowie chóru przyjęli mnie wspaniale, wszyscy są jak jedna wielka rodzina. Podjęłam się tej pracy, gdyż cały zespół tego chciał. Trudno jest kontynuować dzieło po takim wielkim mistrzu, jakim był Pan Bernard – mówi Bogumiła Besarabow. - Rozpoczęliśmy pracę nad repertuarem, w którym nie zabraknie znanych już i śpiewanych utworów, ale ćwiczymy też nowe. Jeszcze nie wiemy, kiedy będziemy mogli zaprezentować się publiczności, bo przez panującą epidemię nie można niczego zaplanować. Wiemy już na pewno, że wspólnie z Danielem Grupą przygotujemy koncert w pierwszą rocznicę śmierci pana Bernarda. Chcę, aby ten prawie czterdziestoletni dorobek artystyczny chóru nie został tylko wspomnieniem, ale żeby był kontynuacją pięknego dzieła.

ZOBACZ TEŻ

Jubileuszowa msza święta w intencji chóru Laudate Dominum w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie

Od 75 lat umilają nam życie. Diamentowe gody chóru Laudate Dominum

75 LAT UMILAJĄ NAM ŻYCIE

WIDEO: Podczas IX Pleszewskich Spotkań Chóralnych wystąpił m. in. Chór Kościelny Parafii p.w. św. Bartłomieja w Kowalewie pod dyrekcją Magdaleny Łuczak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska