Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba daleko od domu

Magdalena Raduszyńska
rys. Tomasz Wilczkiewicz
Pakując się na urlopowy wyjazd, koniecznie pamiętaj o dokumentach uprawniających cię do bezpłatnej pomocy medycznej poza domem.

W razie choroby lub wypadku będziesz mógł liczyć na opiekę w ramach ubezpieczenia.

Zbliżające się ferie szkolne to czas wyjazdów na zimowiska. A choroba, uraz albo wypadek może przytrafić ci się wszędzie. Co wtedy robić? Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Najlepiej udaj się do najbliższego gabinetu lekarza rodzinnego lub tego, który świadczy usługi podstawowej opieki zdrowotnej.

Do udzielenia takiej pomocy nie jest potrzebne skierowanie. Możesz też iść do specjalisty, ale pod warunkiem że nie będzie wymagał skierowania. W ten sposób przyjmie cię ginekolog i położnik, dentysta, dermatolog, wenerolog, onkolog, okulista oraz psychiatra.

Weź odpowiedni dokument

Zanim zdecydujesz się na któryś z gabinetów, wcześniej upewnij się, że przyjmujący tam lekarz ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której medyk za usługę wystawi rachunek. Lekarz przyjmie cię bez problemu pod warunkiem, że będziesz miał ze sobą zaświadczenie, iż jesteś ubezpieczony. Dlatego w podróży powinieneś mieć przy sobie chociaż jeden z tych dokumentów:

  • legitymacja ubezpieczeniowa (pamiętaj o aktualnej pieczątce),
  • rodzinna książeczka zdrowia (wystawiona przez zakład pracy pracującego małżonka, a obejmująca pozostałych członków rodziny),
  • odcinek renty albo emerytury z ostatniego miesiąca,
  • kopia umowy i potwierdzenie opłacania ostatniej składki (jeśli ubezpieczasz się sam),
  • zaświadczenie z firmy, jeśli jesteś zatrudniony.

    Książeczka RUM nie obowiązuje w całym kraju, więc nie musisz brać jej koniecznie ze sobą. Jednak może być pomocna, gdy lekarz zechce przejrzeć historię twojej choroby.

    Z kraju za granicę

    Ważne adresy


    Biura lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia

  • Zielona Góra, ul. Podgórna 9b, tel. 0 68 328 77 77, 328 76 69
  • Gorzów Wlkp., ul. Przemysłowa 14/15, tel. 0 95 733 63 00


  • A co, jeśli spędzasz urlop np. w Szklarskiej Porębie, ale bierzesz pod uwagę także pobyt w Czechach i w Austrii? Albo z Zakopanego zamierzasz na kilka dni wyskoczyć na Słowację. W takiej sytuacji dobrze jest pamiętać o wcześniejszym wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

    Każdy ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia ma bowiem prawo do korzystania z pomocy medycznej w Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Karta jest ważna od miesiąca do pięciu lat. Zależy to od tego, kto się o nią stara (jaki ma tytuł ubezpieczenia). Pamiętaj jednak, że karta ta gwarantuje darmowe usługi medyczne tylko w takim zakresie, jaki obowiązuje w danym kraju.

    Co to znaczy? Do niektórych usług będziesz musiał dopłacić. Warto wziąć pod uwagę także to, że w niektórych wypoczynkowych miejscowościach europejskich lekarze przyjmują tylko prywatnie i nie honorują karty, a więc za ich usługi będziemy musieli zapłacić. Fundusz tego wydatku nie zwróci.

    Recepty

    Leki przepisane na recepcie możesz kupić w aptekach na terenie całej Polski, niezależnie od tego w którym oddziale NFZ jesteś ubezpieczony. W aptece masz prawo zapytać o tańszy odpowiednik przepisanego leku (jeśli nie ma na recepcie adnotacji lekarza "nie zamieniać").

    Pamiętaj, że np. recepty na antybiotyki oraz wystawione przez lekarza pogotowia ratunkowego zachowują swoją ważność przez siedem dni. Termin realizacji recept na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla indywidualnego pacjenta, nie może przekroczyć 90 dni od daty jej wystawienia.

    Czas na potwierdzenie

    Zgodnie z art. 50 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r. ubezpieczony (pacjent) ubiegający się o udzielenie świadczeń zdrowotnych powinien przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie w NFZ.

    W sytuacjach nagłych dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne może zostać przedstawiony w innym czasie, ale nie później niż:

  • w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczeń, jeśli chory nadal przebywa w szpitalu,

  • albo w ciągu siedmiu dni od zakończenia udzielania świadczeń.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska