Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroby, które mogą stanowić czynnik ryzyka przy koronawirusie. Pacjenci na nie cierpiący powinni być bardzo ostrożni

js
Na szczęście większość pacjentów, która zakazi się koronawirusem SARS-CoV-2, przechodzi zakażenie bezobjawowo. Nie jest tak jednak zawsze. Czasami choroba może niestety doprowadzić do śmierci. Czy znane są już czynniki ryzyka, które mogą mieć wpływ na ciężki przebieg choroby u konkretnego pacjenta? Znamy pierwsze badania i przypuszczenia.

Niektóre choroby mogą mieć wpływ na ciężki przebieg Covid-19

O stworzenie listy chorób mogących wpływać na ciężki przebiec Covid-19 pokusili się m.in. badacze z Feinstein Institutes for Medical Research. Jak podaje Onet, przejrzeli oni 5700 elektronicznych zapisów dotyczących zdrowia pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS CoV-2 między 1 a 4 kwietnia bieżącego roku.

Udało im się wywnioskować kilka prawidłowości, w tym m.in. wskazać na choroby współistniejące, które mogłyby mieć wpływ na ciężki przebieg Covid-19. Podobne badania przeprowadzono w Wielkiej Brytanii (odpowiedni raport opublikował National Health Service – analizowano w nim przypadki 194 pacjentów z Covid-19) oraz w chińskim Wuhan.

Także polscy naukowcy głowią się nad czynnikami ryzyka Covid-19. O chorobach i czynnikach, które mogą mieć wpływ na ciężki przebieg zakażenia wypowiedział się dla Pulsu Medycyny prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki, specjalista chorób zakaźnych, pediatra i kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Opublikowane wnioski zebraliśmy w jedną listę. W galerii znajdziesz czynniki ryzyka i choroby mogące wpływać niekorzystnie na przebieg Covid-19 wraz z ich opisami.

Covid-19. Czy dużo wiemy o chorobie? Wiele doniesień to niestety ciągle tylko przypuszczenia

Należy podkreślić, że ciągle o koronawirusie wiemy bardzo mało. Onet zaznacza, że analizy Amerykanów mają charakter stricte obserwacyjny i opierają się na zgromadzonych danych elektronicznych. Z tego powodu nie możemy potwierdzić, że przekazane informacje są szczegółowe i skończone

Covid-19 nie jest dobrze zbadany. Pamiętajmy, że choroba jest nowa i naukowcy mogą się mylić w swoich przypuszczeniach. Niestety, zarówno SARS-CoV-2, jak i inne koronawirusy stanowią dla badaczy z całego świata dużą zagadkę. Potrzeba szeregu prób oraz odstępu do wszystkich danych dotyczących pacjentów, żeby udało się z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazać pewne prawidłowości.

Źródło: Onet/Puls Medycyny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska