Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorujesz? Licz się z tym, że szef może Cię sprawdzić!

Anna Niedzielska, Echo Dnia
W czasie choroby upoważniona przez pracodawcę osoba może odwiedzić twój dom (fot. www.sxc.hu)
W czasie choroby upoważniona przez pracodawcę osoba może odwiedzić twój dom (fot. www.sxc.hu)
Zwolnienie lekarskie usprawiedliwia nieobecność pracownika, gdy lekarz stwierdzi jego niezdolność do pracy albo konieczność opieki nad chorym członkiem rodziny - najczęściej dzieckiem lub rodzicami.

Zwolnienie może wydać lekarz upoważniony do wystawiania tego typu zaświadczeń. Wypełniony przez niego druk ZUS ZLA stanowi podstawę do wypłacenia pracownikowi świadczeń chorobowych.

Siedem dni

Jeżeli wewnętrzny regulamin pracy w twoim zakładzie nie przewiduje innego terminu, to o tym, że chorujesz musisz powiadomić szefa nie później niż drugiego dnia po wizycie u lekarza. Najlepiej zrobić to telefonicznie tuż po wyjściu z gabinetu, bowiem nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy może być podstawą do wypowiedzenia umowy.

Sam druk ZUS ZLA musisz dostarczyć do firmy w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia. Jeśli się spóźnisz, to od ósmego dnia po wystawieniu zwolnienia, pracodawca może obniżyć twoją wypłatę chorobowego o 25 proc. Dlatego lepiej poprosić kogoś z rodziny lub przesłać zwolnienie do firmy pocztą (liczy się data stempla).

Czytaj też: Choroby zawodowe po poprawkach

Wynagrodzenie i zasiłek

Pracownik w czasie choroby zachowuje prawo do wynagrodzenia, jeżeli jego niezdolność do pracy nie przekroczyła w ciągu roku kalendarzowego 33 dni, a w przypadku osób po pięćdziesiątce - 14 dni. Od 34-go dnia choroby (lub 15-go w przypadku pracownika, który we wcześniejszym roku kalendarzowym ukończył 50 lat) pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Generalnie zasiłek chorobowy jest równy 80 procentom pensji. Jednak gdy niezdolność do pracy powstała na skutek wypadku w czasie pełnienia obowiązków służbowych lub po drodze do pracy, albo przyczyną zwolnienia jest choroba zawodowa lub ciąża, zasiłek chorobowy jest wypłacany w kwocie równej zwykłej pensji.

Uwaga kontrola

Zarówno pracodawca jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą skontrolować czy wykorzystujesz zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem. W przypadku, gdy kontrolę taką robi firma, upoważniona przez pracodawcę osoba, może odwiedzić twój dom. Jeśli nie zastanie cię w nim, powinna przyjść ponownie. Jednak gdy uzna, że nieprawidłowo korzystasz z chorobowego, sporządzi protokół od którego możesz się odwołać, a sporne kwestie rozstrzygnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Na wniosek pracodawcy lub z własnej inicjatywy ZUS może przeprowadzić kontrolę zasadności wystawienia zaświadczenia ZUS ZLA. Badanie może być przeprowadzone w domu chorego lub zostanie wysłane wezwanie do stawienia się do lekarza orzecznika w oddziale zakładu. Jeżeli lekarz orzecznik ustali wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy wystawia zaświadczenie korygujące - druk ZUS ZLA/K, które jest równoznaczne z brakiem przeciwwskazań do pracy. Oddział ZUS wydaje w takim przypadku decyzję o skróceniu zwolnienia, od której przysługuje odwołanie do sądu.

Jeśli otrzymujesz zwolnienie lekarskie, to po to żeby jak najszybciej odzyskać zdrowie i tym samym zdolność do wykonywania pracy. Dlatego w żadnym przypadku podczas zwolnienia lekarskiego nie wolno pracować zarobkowo. Nie powinno się także wykonywać czynności, które mogą przedłużyć okres niezdolności do pracy - na przykład jechać na wycieczkę czy samodzielnie remontować mieszkanie, bo "mamy wolne”. Nawet przy zwolnieniu określającym, że powinno się leżeć, można jednak wychodzić z domu na zabiegi rehabilitacyjne, badania kontrolne czy po drobne zakupy, jeśli nikt inny nie może ich zrobić.

Z tymi wypadami z domu nie ma jednak co przesadzać, bo zgodnie z kodeksem pracy wykorzystanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem może stać się przyczyną utraty zasiłku chorobowego, a nawet powodem uzasadniającym rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia - z winy pracownika.

Czytaj też: Prawo do zasiłku chorobowego w czasie wypowiedzenia

Jesteś chroniony

W trakcie choroby - zgodnie z przepisami prawa pracy - jesteś chroniony przed zerwaniem umowy o pracę ze strony pracodawcy. Jednak szef ma prawo dać ci wypowiedzenie, jeśli jesteś u niego zatrudniony krócej niż pół roku, a nieobecność spowodowana chorobą trwa dłużej niż trzy miesiące. W sytuacji gdy pracujesz dłużej niż pół roku, wypowiedzenie to może nastąpić po 272 dniach choroby.

Od tej reguły jest jednak wyjątek - jeśli podczas twojej nieobecności pracodawca odkryje powód dla którego chce zwolnić cię dyscyplinarnie z pracy i ma do tego podstawy - może to zrobić nawet podczas twojej choroby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska