Chorwacja - samolotem czy z dojazdem własnym

  Chorwacja - samolotem czy z dojazdem własnym

  Materiał informacyjny

  Gazeta Lubuska

  Chorwacja - samolotem czy z dojazdem własnym
  Chorwacja jest niezmiernie popularna wśród turystów, którzy chętnie spędzają wakacje w tym miejscu. Do popularności przyczynia się różnorodność kultur, krajobrazów, smaków - niewiele zakątków ma tak wiele do zaoferowania.
  Chorwacja - samolotem czy z dojazdem własnym
  Chorwacja jest niedużym krajem, który rozpościera się od wschodnich krańców Alp na północnym zachodzie do Niziny Panońskiej oraz brzegów Dunaju na wschodzie. Pasmo górskie Dinary obejmuje centralną część Chorwacji, a południowa część kończy się na wybrzeżu Adriatyku. Kraj bogaty jest w naturalne skarby z ośmiu parków narodowych oraz jedenaście parków przyrody. Na każdym kroku zaskakuje bogactwo kulturowe tego miejsca - swoje ślady pozostawili tutaj (m.in. Ilirowie, Celtowie, Rzymianie, Wenecjanie).

  Chorwacja to przede wszystkim wspaniałe wybrzeże oraz rozsiane na morzu wyspy i wysepki. Przyciągają urozmaicone nadmorskie regiony, takie jak: Dalmacja, Istria czy zatoka Kvarner. Wypoczynek w tym miejscu musi być aktywny - do zwiedzania jest wiele miast (oferty wyjazdów do Chorwacji sprawdzisz na portalu turystycznym Fostertravel.pl – dysponuje ofertą kilku tysięcy wycieczek).

  Do Chorwacji można polecieć samolotem, jak i wybrać własny środek transportu. Każda z możliwości ma swoje zalety i wady. Zdecydowanie się na podróż samochodem niewątpliwie będzie tańsza, bo nie płaci się za kilka biletów samolotowych (w przypadku wyjazdu rodziny). Ponadto:
  • większa łatwość w organizowaniu postojów w różnych miejscach
  • możliwość szerszego zwiedzenia terenu

  Ważne! Na podróż samochodem powinni zdecydować się ci wszyscy, którzy w planach mają aktywny wypoczynek i zwiedzenie jak największej ilości miejsc.

  Do najpopularniejszych zakątków należy Dubrownik, który jest prawdziwą „Perłą Adriatyku”. Najpiękniejszy widok na miasto rozpościera się ze wzgórza Srd - czerwone dachówki, białe mury oraz lazurowe wybrzeże zapierają dech w piersi. Bezdyskusyjnie należy obejrzeć stare miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największe wrażenie robią mury obronne, dzięki którym miasto nigdy nie zostało zdobyte.

  Kolejnym miejscem jest Rovinj, określane „Rubinem Chorwacji” (nazwa wzięła się od czerwonych dachówek, które wypełniają kształtny owal starówki). Wielu turystom miejsce to kojarzy się z francuskim Saint - Tropez. Starówka niemal z każdej strony oblana jest morzem. Pośrodku starego miasta rzuca się w oczy 60 metrowa wieża katedry św. Eufemii, u podnóża, której skupiona jest zabudowa mieszkalna. Pomiędzy kamieniczkami prowadzą wąskie uliczki, w większości zamknięte dla ruchu samochodowego. Przed samą katedrą znajduje się przepiękny park z soczystą zielenią. Na przedmieściach powstało wiele plaż żwirkowych. Najchętniej odwiedzane są w Valti oraz w zatoce Lone.

  W Split, które jest drugim, co do wielkości miastem Chorwacji, nawiększą atrakcją miasta są pozostałości gigantycznego pałacu cesarza Dioklecjana. Nie są to ruiny - pałac był tak ogromny, a później tak zdewastowany, że obecnie zajmuje całą starówkę, a większości murów nie widać, gdyż zabudowana została przez wiele innych budynków. Dawne korytarze oraz komnaty letniej rezydencji Dioklecjana, to dzisiaj uliczki i placyki starówki. Na starówce warto obejrzeć charakterystyczną katedrę św. Dujama. Początkowo było to dawne mauzoleum Dioklecjana - ośmiokątna konstrukcja otoczona przez 24 kolumny z wejściem strzeżonym przez sfinksa oraz lwy. Katedra w Splicie jest obecnie najstarszą na świecie, biorąc pod uwagę wiek budynku.

  Chorwacja to także dzikie rezerwaty, w których żyją (m.in. niedźwiedzie, rysie, wilki, kozice). Park Narodowy Jezior Plitwickich położony jest w centralnej części kraju. Jego największą atrakcją jest szesnaście jezior z licznymi wodospadami. Na terenie parku żyją m.in. zagrożone wyginięciem wydry. Dla turystów przygotowano tutaj bardzo dobrze wyznaczone szlaki, zarówno dla wytrawnych, jak i dla rodzin z dziećmi.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Jesienne wycieczki z atrakcjami pociągami POLREGIO

  Jesienne wycieczki z atrakcjami pociągami POLREGIO

  Bajkowy spektakl baletowy „Śpiąca królewna” w Zielonej Górze. To trzeba zobaczyć!

  Bajkowy spektakl baletowy „Śpiąca królewna” w Zielonej Górze. To trzeba zobaczyć!

  Ruszył oficjalny sklep internetowy – huawei.pl

  Ruszył oficjalny sklep internetowy – huawei.pl