Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chory dzik na osiedlu Pomorskim w Zielonej Górze. Musiał zostać odstrzelony

Magda Weidner
Magda Weidner
Chorego dzika zauważyli mieszkańcy.
Chorego dzika zauważyli mieszkańcy. Mariusz Kapała/ GL
- Ranny dzik leży w krzakach na osiedlu Pomorskim. Próbuje się podnieść, upada. Od godziny dzwonię po służbach, szukam pomocy - zaalarmował nas Czytelnik. Na miejscu była policja i myśliwy.

Dziki na osiedlu Pomorskim w Zielonej Górze

Problem z dzikami w Zielonej Górze jest od dawna. Dziki spacerują po osiedlach, biegają wokół szkół, przedszkoli, między blokami, wyrządzając przy tym niemałe szkody. Najczęściej sygnały o grasujących dzikach mamy od mieszkańców z osiedla Pomorskiego. - Strach w nocy wychodzić. To ich ulubione miejsce. Spacerują, wywracają kubły i jedzą śmieci. Tak jest praktycznie codziennie - opowiadają zielonogórzanie.

W sobotę (11 kwietnia) po godzinie 11.00 zadzwonił do nas Czytelnik. - Chory, ranny dzik leży w krzakach. Dzwonimy po służby. Coś trzeba z nim z robić. Próbuje się podnieść, chwieje się. Na pewno coś z nim jest nie tak - zauważył mężczyzna.

- Na miejsce przyjechała policja. Wiem, że będą do niego strzelać, inaczej nie da się mu pomóc - relacjonował mieszkaniec.

Zobacz wideo: Dziki na ulicy Wyspiańskiego w Zielonej Górze

Dzik musiał zostać odstrzelony

Zgłoszenie potwierdza nam powiatowy lekarz weterynarii Natalia Wojniusz. - Otrzymałam telefon od zaniepokojonego mieszkańca. Naszym zadaniem jest natychmiast zareagować i pomóc. Poinformowałam odpowiednie służby, które przyjechały na miejsce. Z informacji przekazanych przez mieszkańca, jak i myśliwego oraz policji, wiem, że zwierzę się męczyło. Nie było w stanie o własnych siłach wstać i przenieść się w inne miejsce. W związku z potwierdzonymi przypadkami ASF na terenie Zielonej Góry mieliśmy również podejrzenia, że mogło być chore. Na podstawie ustawy o ochronie zwierząt zapadła decyzja o uśmierceniu dzika. Zostało skrócone jego cierpienie. Takie działania są konieczne dla dobra zwierząt i mieszkańców. Wiem, że może to wywołać niepokojące sygnały, ale, niestety, na takie sytuacje musimy się przygotować. Tym bardziej że ASF wkracza do miasta - przyznała nam lek. wet. Natalia Wojniusz.

Dzik leżał daleko w krzakach. Przechodnie zostali poproszeni o odsunięcie się. Cała akcja trwała chwilę. Po odstrzale zwierzę zabrano do worka i wywieziono do utylizacji. - Mamy świadomość tego, co się dzieje. Jeśli jest konieczność odstrzału, to nie dyskutujemy - przyznał jeden z przechodniów.

ASF w Lubuskiem

Przypomnijmy: pierwszy przypadek wirusa ASF został wykryty w województwie lubuskim w listopadzie 2019 r.
Wirus nie odpuszcza. W marcu stwierdzono ponad 70 nowych przypadków w naszym regionie, głównie w powiatach nowosolskim, wschowskim i zielonogórskim. A pierwsze ognisko ASF a fermie wykryto pod koniec marca w Niedoradzu, w gminie Otyń.
Pracownicy firmy powiadomili o wirusie Powiatowego Lekarza Weterynarii, kiedy choroba była w zalążku, a objawy wirusa u świń wciąż były bardzo dla pomoru nietypowe.

Martwy, chory dzik. Do kogo zadzwonić?

  • W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej, należy niezwłocznie zgłosić sprawę, dzwoniąc na nr 112 lub 997. Ponadto, warto skontaktować się z właściwymi miejscowo lekarzem weterynarii.

Przypomnijmy, że wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Świnie domowe i dziki to główne źródło zagrożenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, gdyż wirus ASF zagraża utrzymaniu populacji wspomnianych zwierząt.

Ważne

  • Bieżące informacje, w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików, na określonym przez wojewodę lubuskiego terenie, można uzyskać w Głównym Inspekttoracie Weterynarii pod nr tel. +48 22 623 20 89 i +48 22 623 17 17 lub wysyłając elektronicznie pytania na adres: [email protected].
  • Stosowne Rozporządzenia wojewody lubuskiego w niniejszej sprawie znajdują się na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Lubuskiego (klikając tutaj).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska