Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrobotkowe bory - zdobywamy krainę porostów. Sprawdź na mapie, gdzie ona leży

Redakcja
Paweł Rutkowski podziwia chrobotka
Paweł Rutkowski podziwia chrobotka fot. Dariusz Brożek
Cechą charakterystyczną i znakiem rozpoznawczym zachodniej części puszczy są tzw. bory chrobotkowe. Nazwę wzięły od porostów z rodziny chrobotkowatych. Zna je każdy grzybiarz. To sinozielone rośliny porastające ściółkę w sosnowych lasach. Jak tam trafić? Jutro z "GL" mapa Nadleśnictwa Międzychód.

- To skrzyżowanie glonów z grzybami. Grzybnia kotwiczy roślinę na podłożu i dostarcza jej wilgoci, natomiast glony zaopatrują ją w węglowodany, dzięki którym może przetrwać w trudnych, suchych warunkach - wyjaśnia dr Paweł Rutkowski, który współpracuje z międzychodzkimi leśnikami.

Przyrodnicy zaznaczają, że porosty mają kapitalne znaczenie dla Puszczy. Na ich podstawie można ustalić poziom ewentualnych zanieczyszczeń. Występują bowiem tylko w miejscach nieskażonych substancjami chemicznymi. Ich wymieranie na danym terenie jest sygnałem alarmowym dla przyrodników. Na ich podstawie mogą ustalić, czy florze na danym terenie grozi degradacja.

Kolejna część Tajemniczych i niezwykłych miejsc w naszych lasach w jutrzejszym wydaniu "Gazety Lubuskiej. Tym razem nadleśnictwo Międzychód.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska