Chrystus Król zapanuje nad Świebodzinem dopiero wiosną

Krzysztof Fedorowicz
Stary projekt pomnika Chrystusa Króla nawiązywał do znanej figury z Rio de Janeiro. W nowej wersji zmieni się ułożenie szat
Stary projekt pomnika Chrystusa Króla nawiązywał do znanej figury z Rio de Janeiro. W nowej wersji zmieni się ułożenie szat fot. Bartłomiej Kudowicz
Pomnik Chrystusa jednak nie zostanie zbudowany z blachy. Nie będzie też do złudzenia podobny do figury, która zdobi Rio de Janeiro.

- Co z pomnikiem Chrystusa, który ma stanąć na wzgórzu przy os. Słonecznym? - pyta Czytelnik. - Roboty trwają, z daleka widać budowlańców. Widzę też, że coś tam spawają. Czy powstaje już sama figura?

Przypomnijmy, że według planów potężna statua miała zostać ukończona w listopadzie. Jednak wciąż trwają prace przy stalowej konstrukcji, na której ma się ona wspierać.

- Myśleliśmy, by pomnik zbudować z blachy, jednak fachowcy stwierdzili, że przy wysokich temperaturach mogłyby pojawić się poważne kłopoty. Spawy, których w tym przypadku trzeba by założyć całe kilometry, mogłyby puścić. Stwierdziliśmy więc, że figurę zbudujemy z siatkobetonu z otuliną z kamienia. Poza tym nie chcemy, by nazbyt mocno nawiązywała do tej z Ameryki Południowej, dlatego zmieniliśmy krój szat - przyznaje ksiądz kanonik Sylwester Zawadzki, pomysłodawca i fundator figury Chrystusa Króla.

- Chrystusa Króla Miłosierdzia - poprawia ksiądz. - W ten sposób pomnik zyska polski charakter. Wieść o Chrystusie Królu Miłosierdzia pochodzi bowiem od błogosławionej siostry Faustyny.

Przypomnijmy też, że pierwotnie - jak zakładano jeszcze latem tego roku - figura miała mieć 31 metrów wysokości, dziś zaś mówi się o 33 metrach. - Ma to znaczenie symboliczne i odnosi się do długości życia Jezusa Chrystusa. Z kolei trzymetrowa korona będzie miała związek z okresem publicznej działalności Jezusa. I będzie złocona prawdziwym złotem! - dodaje kanonik.

Architektura kopca, na którym stanie pomnik także ma głębsze znaczenie. Zbudowany jest z pięciu pierścieni symbolizujących pięć kontynentów. Autorem projektu figury jest Mirosław Patecki, rzeźbiarz. Natomiast nad konstrukcją całego pomnika czuwają konstruktorzy - Marian Wybraniec i docent Michał Kłapoć.

- W maju myślałem odważnie, że pomnik stanie już w listopadzie - przyznaje ksiądz. - Ale komputerowy projekt z przekrojami, osiami i trójwymiarowymi rysunkami powstawał aż pięć miesięcy! I dziś sądzę, że prace montażowe ruszą na początku przyszłego roku. A powinniśmy zakończyć w kwietniu lub maju.

Wideo

Komentarze 145

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mmmmmmmm
Tytul artykulu jest mylacy, chodzi o pomnik przecież, Chrystus jest Przedwiecznym Panem Nieba i Ziemii
H
Ha ha ha
W dniu 13.12.2009 o 17:11, janek napisał:

Radzę ostrożnie obracać słowem "głupi". Każdy "głupi" ma też swój rozum. Tak że słowo to zawsze może wrócić do właściciela. Pytają się "głupiego" co będziesz robił jak pójdziesz na wojnę?Oczywiście że zabijał. A jak ciebie zabiją ? Mnie!!!! a za co?


Odpowiedziałeś dokładnie jak ten Kali z powieści,, W pustyni i w puszczy" - Jak Kali ukraść krowa to dobrze ale jak Kalemu ukraść krowa to bardzo źle" - Bedziesz zabijał a jak ciebie zabiją ? Mnie (ciebie) a za co ? - przecież ksiądz zrobił pokropek tobie i twojej broni zanim pójdziesz/poszedłeś zabijac nawet znak krzyża nad tobą zrobi/ł ... Aż chce się powiedzieć Panie Ty widzisz i nie grzmisz ...?!
k
ksywę wymyślą mi pobożni:)
W dniu 14.12.2009 o 11:47, Gość napisał:

że tak się wtrącę i nieśmiało zapytam: nie wiem co tam robicie w niedzielę w swoich kościołach i nad czym rozprawiacie, ale mam nadzieję, że nie planujecie jakiejś kolejnej krucjaty? no i, że ten tekst o wojnie i zabijaniu znalazł się przypadkiem

O ooooooooooooo o naiwności ludzka jesteś 'w mylnym błędzie 'jezeli myślisz że tam nic się nie planuje......Tam się planuje na kilka pokoleń do przodu,a z czego by żyli sukienkowi?Owczarnię 'trza' nakłaniać do rozmnazania,strzyc runo Potępiac wszystko co nowoczesne i wykorzystywane przeciw owczarni npTVN,Wyborcza,programy pop,naukowe,'Łutstok' Orkiestrę Św.Pomocy i wiele wiele innych 'Szatańskich pomysłów A więc tam cały czas opracowuje się strategię,strategię walki z Szatanem.Od setek lat religia nakazuje walkę z Szatanem,Bóg ktory podobno wszystko może przez setki lat wysyła miliony swoich dzieci do walki..Sam nie daje rady?co za ociec postepuje tak ze swoimi dziećmi?Po co wikłac w to dzieci? Co... bo o jakieś jabłko w raju ta mordęga pokoleń i milionów??
G
Gość
W dniu 13.12.2009 o 17:11, janek napisał:

Radzę ostrożnie obracać słowem "głupi". Każdy "głupi" ma też swój rozum. Tak że słowo to zawsze może wrócić do właściciela. Pytają się "głupiego" co będziesz robił jak pójdziesz na wojnę?Oczywiście że zabijał. A jak ciebie zabiją ? Mnie!!!! a za co?



że tak się wtrącę i nieśmiało zapytam: nie wiem co tam robicie w niedzielę w swoich kościołach i nad czym rozprawiacie, ale mam nadzieję, że nie planujecie jakiejś kolejnej krucjaty? no i, że ten tekst o wojnie i zabijaniu znalazł się przypadkiem
j
janek
W dniu 12.12.2009 o 21:58, A fe ! napisał:

Tylko głupi twierdzi że jest najmądrzejszy ! A jak widać już osiągnąłeś szczyt swej inteligencji , co dokumentuje twój tekst : Obrażać to ja ale nie mnie (ciebie) " ! Zatrzymałeś się w rozwoju na poziomie ,,Kalego" - ,,Jak Kali ukraść krowa to dobrze ale jak Kalemu ukraść krowa to bardzo źle ... " Żałosna z ciebie postać ... !


Radzę ostrożnie obracać słowem "głupi". Każdy "głupi" ma też swój rozum. Tak że słowo to zawsze może wrócić do właściciela. Pytają się "głupiego" co będziesz robił jak pójdziesz na wojnę?Oczywiście że zabijał. A jak ciebie zabiją ? Mnie!!!! a za co?
~gość~
W dniu 13.12.2009 o 09:42, WYTRZESZCZ OCZU napisał:

Ciągnąc ten jeden z najgłupszych tematów wydaje się niektórym że gdy w końcu powstanie to"monstrum"to jego świetość będzie jeszcze większa? ?Oj mochery nie reformowalneciasne macie te "umysly;) Miasto w środku Europy a takie zacofanie


Drobna ale istotna uwaga . Ucząc kogoś trzeba samemu nauczyć się pisać. Mocher to nie jest mocher ale moher.
W
WYTRZESZCZ OCZU
Ciągnąc ten jeden z najgłupszych tematów wydaje się niektórym że gdy w końcu powstanie to"monstrum"to jego świetość będzie jeszcze większa? ?Oj mochery nie reformowalneciasne macie te "umysly;) Miasto w środku Europy a takie zacofanie
A
A fe !
W dniu 09.12.2009 o 10:26, janek napisał:

Przeczytaj jeszcze raz swój bezczelny tekst i nie dziw się że dostałeś taką ripostę. "Obrażać to ja ale nie mnie ".


Tylko głupi twierdzi że jest najmądrzejszy ! A jak widać już osiągnąłeś szczyt swej inteligencji , co dokumentuje twój tekst : Obrażać to ja ale nie mnie (ciebie) " ! Zatrzymałeś się w rozwoju na poziomie ,,Kalego" - ,,Jak Kali ukraść krowa to dobrze ale jak Kalemu ukraść krowa to bardzo źle ... " Żałosna z ciebie postać ... !
w
w4cl4w
W dniu 09.12.2009 o 14:30, janek napisał:

Dobra mam grzech ciężki i to już moja sprawa. Piękny wierszyk który mi się bardzo spodobał. Tylko powiedz mi "ewo" czy byłem bruuuttaalem czy brutalem. Wszystkie żuki już o tym wiedzą. One tam były.



Widac Janku że jesteś z wykłym człowiekiem szukającym burdy, zadymy itd. Wierzącym w to co mu sie powie może nawet nastolatkiem? który nie zna staropolskich przyspiewek i mówi o tym Piekny wierszyk.

zapraszam cie twoja strona domowa żal.pl
t
telewidz
W najbliższą niedzielę tj.13 grudnia 2009r.

TVP3 info o godz.20.50 przekaże na "żywo"

relację ze spotkania młodzieżówek partyjnych

z Panem Rafałem Grupińskim /PO/

"Ministrem bez rozgłosu".

tematy spotkania:

-zamieszanie wokół komisji śledczych ,hazardowej i nacisków

-28 lat od wprowadzenia stanu wojennego.

Gościowi pocztą elektroniczną w trakcie dyskusji można przesłać pytania.
j
janek
W dniu 09.12.2009 o 13:50, ~ewka~ napisał:

Czy pamiętasz, Janku?W stodole na sianku,Jakem cię prosiła:"Przysuń się, kochanku".Nie pamiętam tego,Bo byłem pijany.Tylko to pamiętam,Że byłem od ściany.JANEK TY BRUTALU MASZ GRZECH CIEZKI!!!!!! IDZ WRZUCIC NA TACE RYDZYKOWI HAHAHAHAHAHA


Dobra mam grzech ciężki i to już moja sprawa. Piękny wierszyk który mi się bardzo spodobał. Tylko powiedz mi "ewo" czy byłem bruuuttaalem czy brutalem. Wszystkie żuki już o tym wiedzą. One tam były.
~ewka~
Czy pamiętasz, Janku?
W stodole na sianku,
Jakem cię prosiła:
"Przysuń się, kochanku".

Nie pamiętam tego,
Bo byłem pijany.
Tylko to pamiętam,
Że byłem od ściany.

JANEK TY BRUTALU MASZ GRZECH CIEZKI!!!!!! IDZ WRZUCIC NA TACE RYDZYKOWI HAHAHAHAHAHA
j
janek
W dniu 08.12.2009 o 23:24, A fe napisał:

Takim oto językiem posługuje się Prawdziwy Polak Katolik ... A fe panie Janie , a fe ! I niech no pan teraz spróbuje powiedzieć jak to już nieraz miało miejsce że z pokorą przyjmuje pan krytykę i nikogo nie obraża !!! Jeszcze raz a fe a raczej TWUU gdy czyta się slówa tak zakłamanego człowieka... !


Przeczytaj jeszcze raz swój bezczelny tekst i nie dziw się że dostałeś taką ripostę. "Obrażać to ja ale nie mnie ".
A
A fe
W dniu 06.12.2009 o 22:07, janek napisał:

Właśnie to ty jesteś" burakiem".Takich trzeba dać trzodzie na pożarcie żeby nie zgniły do wiosny.


Takim oto językiem posługuje się Prawdziwy Polak Katolik ... A fe panie Janie , a fe ! I niech no pan teraz spróbuje powiedzieć jak to już nieraz miało miejsce że z pokorą przyjmuje pan krytykę i nikogo nie obraża !!! Jeszcze raz a fe a raczej TWUU gdy czyta się slówa tak zakłamanego człowieka... !
j
janek
W dniu 06.12.2009 o 20:09, hello napisał:

Co jest ludzie! Pole orać na buraki jazda jazda!! na około swojego pomnika!BSUIAHASHASHASHASHSHAASHH BUSAHASHASHHSAHASASHASH


Właśnie to ty jesteś" burakiem".Takich trzeba dać trzodzie na pożarcie żeby nie zgniły do wiosny.
Dodaj ogłoszenie