Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciągnięcie przyczepy. Czy wystarczy prawo jazdy kategorii B. Na co pozwala tzw. kod 96?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Prawo jazdy kategorii B pozwala na ciągnięcie tzw. przyczepy lekkiej (do 750 kg). Możemy także ciągnąć cięższą przyczepę ale już z pewnymi ograniczeniami. By nie robić dość kosztownego uprawnienia B+E możemy zadowolić się kodem 96 do kategorii B.
Prawo jazdy kategorii B pozwala na ciągnięcie tzw. przyczepy lekkiej (do 750 kg). Możemy także ciągnąć cięższą przyczepę ale już z pewnymi ograniczeniami. By nie robić dość kosztownego uprawnienia B+E możemy zadowolić się kodem 96 do kategorii B. Szczepan Dobrowolski
Prawo jazdy kategorii B pozwala na ciągnięcie tzw. przyczepy lekkiej (do 750 kg). Możemy także ciągnąć cięższą przyczepę ale już z pewnymi ograniczeniami. By nie robić dość kosztownego uprawnienia B+E możemy zadowolić się kodem 96 do kategorii B.

Ciągnięcie przyczepy. Na co pozwala kategoria B prawa jazdy?

Zgodnie z przepisami prawo jazdy kategorii B uprawnia kierowcę do ciągnięcia tak zwanej przyczepy lekkiej. Przyczepa lekka to taka, której dopuszczalna masa całkowita (DMC), nie przekracza 750 kilogramów. Nie musi być ona przy tym wyposażona w hamulec najazdowy.

Na kategorię B możemy też ciągnąć przyczepę inna niż lekka, o ile masa całego zestawu (DMC – dopuszczalna masa całkowita), nie przekroczy 3500 kg. Przy czym przyczepa taka musi mieć hamulec najazdowy.
Tyle podstawowe przepisy.

Rosną jednak zarówno masy całkowite samochodów, jak też i przyczep, które chcemy za sobą ciągnąć. I – bardzo często – te dopuszczalne 3,5 tony przestaje wystarczać. Co wtedy? Czy musimy „robić” prawo jazdy kategorii B+E? Nie zawsze.

Magiczne 4250 kilogramów

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że na prawo jazdy kategorii B możemy ciągnąć lekką przyczepę (do 750 kg), a dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu może dojść nawet do 4250 kilogramów (a nie, jak wiele osób uważa, limitem jest 3,5 tony). Taka sytuacja jest wyjątkowa, bowiem zdarza się jedynie, jeśli mamy samochód o DMC wynoszącej 3,5 t (np. auto dostawcze) i podczepioną do niego przyczepę lekką (do 750 kg).
Te 4250 kilogramów, to jest w naszym artykule dość magiczna wielkość.

Jak już wspomnieliśmy rosną masy przyczep. Rosną też masy samochodów, które mogą je ciągnąć. SUVy nierzadko ważą już po 2 tony.Większe przyczepy mogą mieć już spokojnie DMC wynoszące 1500 kg. Cały zestaw może już zatem przekroczyć 3,5 tony.

Kiedyś jedynym rozwiązaniem byłoby posiadanie kategorii B+E. Jeśli jednak nie zamierzamy przekraczać zestawem 4250 kilogramów, wtedy wystarczy nam dużo tańszy w uzyskaniu kod 96 do prawa jazdy.

Kod 96 do kategorii B

W Polsce kwestie związane z dodaniem kodu 96 do kategorii B reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 24 maja 2016 r poz. 702). Kod 96 pozwala ciągnąć przyczepę, której DMC przekracza 750 kg, przy czym dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu pojazdów przekracza 3,5 tony, ale nie przekracza 4250 kg.

Oczywiście muszą być przy tym spełnione dwa warunki:

  • rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej samochodu (art. 62 ust. 1 pkt 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym);
  • stosunek dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) samochodu do DMC przyczepy musi wynosić 1,33:1 (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 r. Dz. U. 03.32.262 w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia).

Uzyskanie kodu 96 do kategorii B pozwala na ciągnięcie nie tylko przyczep kempingowych, mogą to być też lawety do przewozu samochodów, przyczepy do transportu motocykli, quadów, koni, łodzi czy maszyn budowlanych.
Przepisy dotyczące kodu 96 do kategorii B znalazły się też w dyrektywie Parlamentu Europejskiego nr 2006/126/WE z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy (Dz. Urz. UE L 403 z 30 grudnia 2006 r.). Oznacza to, że krajowe prawo jazdy z kodem 96 powinno być uznawane przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Prawo jazdy takie powinno być też honorowane przez inne państwa, które nie są członkami Unii Europejskiej, ale z Unią wiążą je umowy w sprawie wzajemnego uznawania praw jazdy. Listę tych państw można znaleźć na stronach ONZ, gdzie wymienione zostały wszystkie strony Konwencji Wiedeńskiej w sprawie ruchu drogowego z 8 listopada 1968 r. Wśród nich znajdują się m.in.: Białoruś, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Rosja, Szwajcaria czy Ukraina.

Dużo taniej niż B+E

Prawo jazdy kategorii B z kodem 96 uzyskuje osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego (bez konieczności uczestnictwa w specjalnym kursie), potwierdzoną wpisem do prawa jazdy. Koszt tego egzaminu to 170 złotych. To dużo taniej niż koszt obowiązkowego kursu oraz opłata za egzamin praktyczny w przypadku uzyskania uprawnień kategorii B+E.

Granica 3,5 tony

Warto jednak pamiętać, że w przypadku, kiedy masa zestawu przekroczy 3500 kg, wtedy zobowiązani jesteśmy do wniesienia opłaty za korzystanie z dróg płatnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ciągnięcie przyczepy. Czy wystarczy prawo jazdy kategorii B. Na co pozwala tzw. kod 96? - Motofakty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska