Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciąża? Tylko bez alkoholu

oprac. (mag)
Każda ilość alkoholu może spowodować szkody rozwijającemu się płodowi.

Skrajnym skutkiem picia napojów wyskokowych w czasie ciąży jest syndrom Płodowego Zespołu Alkoholowego.

Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) to zespół wad wrodzonych, somatycznych (dotyczących ciała) oraz neurologicznych. Jeśli planujesz albo spodziewasz się dziecka, pamiętaj, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, którą można wypić podczas ciąży z całkowitą pewnością, że nie zaszkodzi ona rozwijającemu się dziecku.

Nie wiadomo także, czy istnieje taki okres ciąży, w którym można pić alkohol bez szkody dla malucha.

Jak możesz zaszkodzić

Jeśli pijesz w:

  • pierwszym trymestrze ciąży możesz spowodować bardzo poważne uszkodzenia mózgu, zaburzenia prawidłowego rozwoju komórek, uszkodzenia ważnych organów (wątroba, nerki, serce), deformacja twarzy, poronienie.
  • drugim trymestrze ciąży - uszkodzenie organiczne mózgu dziecka, poronienie zagrażające zdrowiu i życiu matki, uszkodzenie komórki mięśni, skóry, zębów, gruczołów, kości dziecka
  • trzecim trymestrze - zaburzenia w rozwoju mózgu i płuc, opóźnienia przyrostu wagi płodu, przedwczesny poród.

    Pod stałą opieką

    Dzieci z FAS mają trudności z uczeniem się. Powodem jest słaba pamięć i mała zdolność do przetwarzania informacji. Mogą być one dziecku znane, ale nie potrafi ich zastosować w różnych sytuacjach. Po okresie łatwego przyswajania wiedzy maluch nagle przestaje sobie radzić z dobrze znanym materiałem.

    Te dzieci także łatwo ulegają wpływom, szybko podporządkowują się innym i chcą się przypodobać. Wszystkiemu winna ich ufna natura. Są podatne na manipulacje, dlatego konieczny jest stały nadzór ze strony opiekunów.

    Na podst. M. Klecka, "Ciąża i alkohol. W trosce o twoje dziecko", Państwowa Agencja Rozwiązywania problemów Alkoholowych.

    Objawy fizyczne FAS

    1. opóźnienia wzrostu - niska waga urodzeniowa, niski wzrost i waga w porównaniu z rówieśnikami, mała głowa w stosunku do wieku, opóźniony rozwój
    2. zniekształcenia twarzy - krótkie szpary powiekowe, opadające powieki, szeroko rozstawione oczy, krótkowzroczność, zez, krótki, zadarty nos, szeroka nasada nosa, płaska środkowa część twarzy, mała albo słabo rozwinięta żuchwa
    3. inne zniekształcenia - duże lub zdeformowane uszy, niedorozwój płytki paznokci u rąk i nóg, krótka szyja, słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa, problemy ze słuchem, deformacja kości i stawów

    Objawy FAS występują w różnym natężeniu - od łagodnych do bardzo poważnych. Wszystko zależy od tego, w jakim okresie ciąży matka piła alkohol.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska