Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Cichanouska: Polska może być przykładem dla innych krajów. Sankcje są najsilniejszym elementem wywierania nacisku na władze białoruskie

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- To jest bardzo ważny dzień również dla mojego kraju - mówiła podczas piątkowej konferencji z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim.
- To jest bardzo ważny dzień również dla mojego kraju - mówiła podczas piątkowej konferencji z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim. Szymon Starnawski/ Polska Press
- Jestem wdzięczna za zaproszenie do Polski w tym kluczowym dla mojego kraju czasie- podziękowała w piatek podczas konferencji Swiatłana Cichanouska. - Polska może być przykładem dla innych krajów, jeśli chodzi o zachowanie wobec tego, co dzieje się na Białorusi, jeśli chodzi o reakcje na działania reżimu białoruskiego- mówiła.

- "Rozpoczęłam swoją wizytę w Polsce. Spotkam się z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, a także posłami i senatorami, by rozmawiać o wsparciu dla represjonowanych Białorusinów, wolnych mediach, sankcjach wobec reżimu. Planowane jest również spotkanie z liderami białoruskiego ruchu strajkowego" - napisała w czwartek po południu na Twitterze Swiatłana Cichanouska.

Swiatłana Cichanouska podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim przypomniała, że "4 czerwca 1989 roku demokratyczne siły w Polsce sprzeciwiły się reżimowi sowieckiemu". - Jestem wdzięczna za zaproszenie do Polski w tym kluczowym dla mojego kraju czasie. Jestem szczególnie wdzięczna prezydentowi Warszawy za zaproszenie mnie na odsłonięcie pomnika. Historia ruchu Solidarności jest szczególnie bliska i ważna dla Białorusi. Te wydarzenia zainspirowały zarówno w czasach ZSRR, jak i później, kiedy nadeszła nowa dyktatura– mówiła.

Liderka białoruskiej opozycji przyznała, że "docenia wysiłek wszystkich sił politycznych w Polsce we wspieraniu Białorusinów w Polsce i na Białorusi". - Jestem pewna, że Polska jest przykładem, jak inne kraje powinny się zachowywać, jak być silne i odważne w odpowiedzi na działania władz białoruskich. Polska wykonuje świetną pracę na rzecz wspierania Białorusinów w Polsce, jak i na wywieranie nacisku na reżim na Białorusi– mówiła na konferencji prasowej w Warszawie liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

- Dążymy do tego, żeby zorganizować, przeprowadzić i rozstrzygnąć pierwsze prawdziwie demokratyczne wybory na Białorusi- zapowiedziała Cichanouska. Jednocześnie przyznała, że "sankcje są najsilniejszym elementem wywierania nacisku na władze białoruskie i jednym z najbezpieczniejszych".

- Ludzie na Białorusi i tak już cierpią, dlatego wydaje się, że tego rodzaju nacisk na władze może tylko i wyłącznie do powstrzymania przemocy i do uwolnienia więźniów politycznych. Jestem przekonana, że dodatkowy pakiet sankcji mógłby spełnić nasze większe oczekiwania w tym zakresie - mówiła.

- Rozmawialiśmy o pomocy dla Białorusi i dla Białorusinów, bo staramy się pomagać jak tylko możemy- mówił prezydent stolicy. - My, samorządowcy, w Warszawie ale też w innych miastach, organizując odpowiednią informację, wspierając wszystkie organizacje białoruskie, NGO-sy, zapewniając im siedzibę. Zapewniając informacje wszystkim Białorusinom w Polsce i w Warszawie. Koordynujemy również swoje działania z innymi metropoliami w całej Polsce - wymieniał.

"Ludzie są torturowani, zastraszani"

Zapytana przez dziennikarzy o wywiad jakiego udzielił białoruskiej telewizji rządowej Raman Pratasiewicz w którym krytykuje białoruską opozycję i Cichanouską, przyznała, że mówił to "pod przymusem". - Mieliśmy ostatnio kilka takich przypadków rzekomej ekspiacji. Ale proszę zwrócić uwagę, że, tak, jak Raman Pratasiewicz, to są ludzie torturowani, zastraszani. To, co mówi, nie jest autentyczne, ale uwarunkowane tym, w jakiej sytuacji się teraz znajduje- tłumaczyła.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cichanouska: Polska może być przykładem dla innych krajów. Sankcje są najsilniejszym elementem wywierania nacisku na władze białoruskie - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska