Cięcia w nowosolskich przedszkolach. Przyjęto tylko 111 trzylatków!

Marek Białowąs, 68 324 88 53, mbialowas@gazetalubuska.pl
Rodzice tych maluchów mogą spać spokojnie. One miejsce w przedszkolu już mają. Na zdjęciu: dzieci z przedszkola nr 8
Rodzice tych maluchów mogą spać spokojnie. One miejsce w przedszkolu już mają. Na zdjęciu: dzieci z przedszkola nr 8 Fot. Mariusz Kapała
Jeżeli do września nie zmienią się przepisy, czekają nas od nowego roku szkolnego duże cięcia w przedszkolach. Ucierpią nie tylko maluchy i ich rodzice ale też personel placówek, w których szykują się zwolnienia.

Do końca kwietnia rodzice mogli składać podania w sprawie przyjęcia ich dzieci do przedszkola. W tym roku wpłynęło w Nowej Soli aż 1.247 podań (to o ponad setka więcej dzieci niż rok temu). Nie wszystkie jednak wnioski spełniały określone przez miasto kryteria. Już na wstępie odrzucano bowiem te podania, z których wynikało, że dziecko nie jest zameldowane w Nowej Soli lub od niepracujących rodziców. W efekcie o miejsce w przedszkolu dla swego malucha ubiegały się 1.194 małżeństwa lub samotne matki, które przeszły wstępne sito selekcyjne.

- Z tej liczby do przedszkola przyjęto 1.003 dzieci. Dla 191 maluchów, mimo że teoretycznie spełniały kryteria, zabrakło miejsca - mówi wiceprezydent miasta Jacek Milewski. - Musimy bowiem dostosować sieć przedszkolną do możliwości finansowych miasta. Nie jest tajemnicą, że w związku z zamieszaniem z opłatami od rodziców za dzieci, wpływy do budżetu są mniejsze. A Nowa Sól nie może rocznie wydawać na przedszkola więcej niż 7,8 mln zł. Najbardziej pokrzywdzeni mogą czuć się rodzice trzylatków, których przyjęto tylko 111. W tym przypadku pozytywnie rozpatrzono więc tylko 38,5 proc. podań.
W nowym roku szkolnym w dziewięciu miejskich przedszkolach będzie 40 oddziałów. To o trzy oddziały mniej niż jest obecnie. Po jednej grupie ubędzie w placówce nr 7, 11 i 12.

Magistrat zapewnia przy tym, że jeżeli do września zmieni się ustawa szykowana przez resort oświaty, w której rozwiązany zostanie problem opłat, będzie możliwość przyjęcia do przedszkoli jeszcze 75 najmłodszych dzieci.

Na zmianę przepisów z niecierpliwością czeka też personel przedszkolny. Nie jest bowiem tajemnicą, że może zmienić się ilość zatrudnionych osób w placówkach. - Dziś nie potrafię powiedzieć, o ile osób miałaby być mniejsza kadra. Muszą to wyjaśnić dyrektorzy placówek - mówi J. Milewski. - Aby wręczyć trzymiesięczne wypowiedzenia mają oni czas do końca maja. Wypowiedzenia można będzie cofnąć, jeśli wejdą w życie poprawki przepisów szykowane przez MEN.

Wideo

Komentarze 133

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 22.05.2010 o 14:33, Gość napisał:

A co to mamy jednego chłopca śmierdzącego czosnkiem?


Mamy wielu schizoli w akademiku "zaklinających rzeczywistość".
G
Gość
W dniu 22.05.2010 o 14:24, Gość napisał:

A jednak we wszystkim widzisz Wilanta. Zdecyduj się na coś, choć już jest na to za późno, bo rozwój twojej schizofrenii na to nie pozwala.


A co to mamy jednego chłopca śmierdzącego czosnkiem?
G
Gość
W dniu 22.05.2010 o 14:18, Gość napisał:

Straszyć to sobie możesz sam siebie. chamstwem przebiliście wszystkich i ty się martw kto ci będzie do pierdla czosnek donosił


A jednak we wszystkim widzisz Wilanta. Zdecyduj się na coś, choć już jest na to za późno, bo rozwój twojej schizofrenii na to nie pozwala.
G
Gość
W dniu 22.05.2010 o 14:16, Gość napisał:

Śmiało wprowadzaj zamierzenia w czyn. ... tylko kto ci będzie do pierdla paczki przynosił?


Straszyć to sobie możesz sam siebie. chamstwem przebiliście wszystkich i ty się martw kto ci będzie do pierdla czosnek donosił
~GOŚĆ~
W dniu 22.05.2010 o 13:57, Gość napisał:

A dlaczego gamoniu miał znieść opłaty? Za co jeszcze znieść? Komunisto zasmarkany. 5 godzin za darmo to mało? A może 12 godzin za darmo? Dlaczego tylko 10? Komuna się skończyła oszołomie.

I TO JEST PRAWIDŁOWA ODPOWIEDŻ , DLA TEGO GAMONIA.
G
Gość
W dniu 22.05.2010 o 14:13, Gość napisał:

Już wprowadziłeś w Fatsie. Przez ciebie gamoniu ludzie stracili pracę. Ty płacisz podatki hahahah napisz ile płacisz? hahahaha Jak chcesz to ja podam. Nie ma problemu. Mogę podać twój adres a ludzi sprawdzą twój pit. To dopiero będzie ubaw. Obrońca zasmarkany. To ja na ciebie płacę podatki nierobie.


Śmiało wprowadzaj zamierzenia w czyn.
... tylko kto ci będzie do pierdla paczki przynosił?
G
Gość
W dniu 22.05.2010 o 14:09, askari napisał:

komuna się skończyła a wysokie podatki na wszystko pozostały. skoro mamy do wszystkiego dopłacac to ja prosze o zwrot moich podatków sam sobie za wszystko zapłace i nie potrzebuje p***onych nierobów urzedniczych do myślenia za mnie. a tobie proponuje głębokiego przemyślenia zanim cokolwiek napiszesz wiecej. komuna się skonczy jak wprowadzimy program gospodarczy UPR


Już wprowadziłeś w Fatsie. Przez ciebie gamoniu ludzie stracili pracę. Ty płacisz podatki hahahah napisz ile płacisz? hahahaha Jak chcesz to ja podam. Nie ma problemu. Mogę podać twój adres a ludzi sprawdzą twój pit. To dopiero będzie ubaw. Obrońca zasmarkany. To ja na ciebie płacę podatki nierobie.
G
Gość
W dniu 22.05.2010 o 13:22, Gość napisał:

Możesz też zagłosować na konia z dyktafonem w zadzie. Demokracja



Na konia nie zaglosuje poniewaz konik swoje miejsce ma w innej przestrzeni . Podtrzymuje to co wczesniej napisalem , mamy demokracje jak slusznie zauwazyles ,
mam prawo wyboru , wybiore lepszego.
a
askari
W dniu 22.05.2010 o 13:57, Gość napisał:

A dlaczego gamoniu miał znieść opłaty? Za co jeszcze znieść? Komunisto zasmarkany. 5 godzin za darmo to mało? A może 12 godzin za darmo? Dlaczego tylko 10? Komuna się skończyła oszołomie.



komuna się skończyła a wysokie podatki na wszystko pozostały. skoro mamy do wszystkiego dopłacac to ja prosze o zwrot moich podatków sam sobie za wszystko zapłace i nie potrzebuje p***onych nierobów urzedniczych do myślenia za mnie. a tobie proponuje głębokiego przemyślenia zanim cokolwiek napiszesz wiecej. komuna się skonczy jak wprowadzimy program gospodarczy UPR
G
Gość
W dniu 22.05.2010 o 13:52, askari napisał:

i do warszawki i do Tyszkiewiczaz ta różnicą, że Tyszkiewicz to przedstawiciel władzy smorządowej, która powinna pomagac lokalnie obywatelom a nie dokładac się do obciążeń fiskalnych. pisałem już wczesniej o tym ale powtórzę jeszcze raz, dlaczego Pan Tyszkiewicz nie dał przykładu jako pierwszy w Polsce obrony obywateli przed nadmiernym fiskalizmem i nie zniósł tej opłaty tylko idąc za stadem baranów wręcz jeszcze podniósł tę opłatę aż o 90%?


A dlaczego gamoniu miał znieść opłaty? Za co jeszcze znieść? Komunisto zasmarkany. 5 godzin za darmo to mało? A może 12 godzin za darmo? Dlaczego tylko 10? Komuna się skończyła oszołomie.
a
askari
W dniu 22.05.2010 o 13:30, ~GOŚĆ~ napisał:

GAMONIU TO DO KOGO MASZ PRETENSJE DO TYSZKIEWICZA , CZY DO TYCH Z WARSZAWY CO USTALAJĄ GŁUPIE PRZEPISY .



i do warszawki i do Tyszkiewicza
z ta różnicą, że Tyszkiewicz to przedstawiciel władzy smorządowej, która powinna pomagac lokalnie obywatelom a nie dokładac się do obciążeń fiskalnych. pisałem już wczesniej o tym ale powtórzę jeszcze raz, dlaczego Pan Tyszkiewicz nie dał przykładu jako pierwszy w Polsce obrony obywateli przed nadmiernym fiskalizmem i nie zniósł tej opłaty tylko idąc za stadem baranów wręcz jeszcze podniósł tę opłatę aż o 90%?
~GOŚĆ~
W dniu 21.05.2010 o 20:59, askari napisał:

5 godzinne przedszkola to idiotyzm w czystym wydaniu. kto i po co ma posyłac dziecka na 5 godzin? jeżeli jeden rodzic musi byc w domu żeby go odebrac potem to proponuje zamknąc przedszkola a oszczędnosci przeznaczyc na PNT lub na utrzymanie statków.

GAMONIU TO DO KOGO MASZ PRETENSJE DO TYSZKIEWICZA , CZY DO TYCH Z WARSZAWY CO USTALAJĄ GŁUPIE PRZEPISY .
G
Gość
W dniu 22.05.2010 o 13:22, Gość napisał:

Możesz też zagłosować na konia z dyktafonem w zadzie. Demokracja


Przypomnij tysiowi o termiach rozpraw. Niech się w końcu przed sądem rozliczy z przeszłości.
To też jest demokracja.
G
Gość
W dniu 22.05.2010 o 11:52, Gość napisał:

Wole Radeckiego i na niego bede glosowac.


Możesz też zagłosować na konia z dyktafonem w zadzie. Demokracja
G
Gość
W dniu 22.05.2010 o 11:52, Gość napisał:

Wole Radeckiego i na niego bede glosowac.


Ja też... o ile wystartuje
Dodaj ogłoszenie