Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawa oferta Zielonogórskiego Ośrodka Kultury na tegoroczne ferie. Dużo zajęć kreatywnych

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Mehndi to warsztat malowania henną dla dzieci ale również opowieść o tradycjach i symbolice mehendi. Uczestnicy poznają również naukę malowania henną na szablonach i wykonują mehendi naturalną henną na swojej ręce czy na dłoni.
Mehndi to warsztat malowania henną dla dzieci ale również opowieść o tradycjach i symbolice mehendi. Uczestnicy poznają również naukę malowania henną na szablonach i wykonują mehendi naturalną henną na swojej ręce czy na dłoni. pixabay
Ciekawe propozycje dla dzieci oraz młodzieży na okres ferii przygotował Zielonogórski Ośrodek Kultury wraz ze swoimi filiami tj. Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodniczym oraz pałacem w Starym Kisielinie. Przypomnijmy, że tegoroczne ferie zimowe w Lubuskiem zaczynają się 17. i potrwają do 30 stycznia 2022 r.

Jest partycypacja w kosztach

Zajęcia w ZOK-u są odpłatne a koszt jednych zajęć waha się od 5 do 20 zł. Warto zapisać się wcześniej czy zadbać o zakup biletów, gdyż z uwagi na obostrzenia sanitarne obowiązują limity uczestników plus ewentualne koszty manipulacyjne sprzedawcy. Jak podają organizatorzy, kupno biletu jest równoznaczne z zapisaniem się.

Kosmicznie w PLANETARIUM WENUS

Zielonogórskie Planetarium zaprasza na zajęcia warsztatowe, podczas których pracownicy pokażą i nauczą jak korzystać z darmowych zasobów internetu, dzięki którym uczestnicy "sięgną gwiazd", odwiedzą planety Układu Słonecznego, poszukają innych niezwykłych obiektów astronomicznych, a nawet zajrzą do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Spotkania odbywać się będą w kameralnych 12 osobowych grupach wg poniższego harmonogramu:

18.01 - 21.01

  • 10:00 Stellarium Astronomy Software - 4 spotkania, uczniowie klas 5-7 s.p.
  • 12:00 WorldWide Telescope - 4 spotkania, uczniowie klas 7-8 s.p
  • 14:00 Hands-On Universe - 4 spotkania, uczniowie klas 1-4 p.p.

25.01 - 28.01

  • 10:00 Stellarium Astronomy Software - 4 spotkania, uczniowie klas 5-7 s.p.
  • 12:00 WorldWide Telescope - 4 spotkania, uczniowie klas 7-8 s.p
  • 14:00 Hands-On Universe - 4 spotkania, uczniowie klas 1-4 p.p.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia na zok.abilet.pl od 10 stycznia 2022

Artystycznie w PAŁACU W KISIELINIE

Uczestnicy, w drugim tygodniu ferii odkryją tajniki teatralnej lalki, stworzą wspólnie magiczne mikstury oraz wyczarują filcowe stworki-potworki. Jest ograniczona ilość miejsc. Zajęcia odbędą się wg następującego harmonogramu:

  • 24.01, godz. 11.00 – Warsztaty techniczne - Karmniki i budki lęgowe dla ptaków (10 os.)
  • 26.01, godz. 11.00 - Magiczne eksperymenty
  • 28.01, godz. 11.00 - Filcowe stworki-potworki

Bilety w cenie 5zł za osobę (na jednorazowy warsztat) od 10 stycznia 2022.

Warsztaty dla dużych oraz małych w CENTRUM PRZYRODNICZYM

Specjaliści z CP przygotowali zajęcia laboratoryjne i warsztaty, które odbędą się w godzinach 11:00-12:00 i 16:00-17:00 wg następującego harmonogramu:

  • 18.01. „Fascynujący świat owadów”
    Warsztaty przybliżą m.in. budowę owadów, przystosowania do trybu życia i różnorodność tej grupy bezkręgowców. Podczas zajęć ich uczestnicy przeprowadzą obserwacje makroskopowe i mikroskopowe preparatów i żywych owadów.
  • 19.01 „A może morze?”
    Na zajęciach ich uczestnicy poznają niesamowite ryby Bałtyku, zobaczą pod mikroskopem ich łuski, a na koniec wykonają swoją rybę hand-made.
    Krótka prezentacja to spotkanie z naukowcem - dr Tomaszem Kijewskim z Instytutu Oceanologii PAN i Kasią, mieszkanką Norwegii, z którą dotrzemy wirtualnie nad Morze Północne i pokażemy cieśniny duńskie dzięki którym słone, chłodne i bogate w tlen wody Morza Północnego łączą się z naszym Morzem Bałtyckim.
  • 20.01. „Magiczna woda”
    Zajęcia pozwolą znaleźć odpowiedź na pytanie, na czym polega MAGIA WODY i jak wpływa ona na otaczający nas świat. Uczestnicy przeprowadzą samodzielnie doświadczenia, dzięki którym poznają niezwykłe własności zwykłej wody.
  • 21.01. „Świat brył”
    Zajęcia poszerzające wiedzę o figurach przestrzennych, pozwalające dostrzec je w otaczającym nas świecie i w różnych dziedzinach życia. Na zajęciach rozwijamy wyobraźnię, a także poznajemy bryły platońskie. Każdy uczestnik zajęć zbuduje swoją bryłę i zabierze ją do domu.
  • 25.01. „Chemia na talerzu”
    Uczestnicy zajęć poznają rolę składników odżywczych, źródła ich występowania, zasady zdrowego odżywiania oraz samodzielnie wykonają bezpieczne i proste doświadczenia chemiczne pod czujnym okiem prowadzących.
  • 26.01. „Dino świat”
    Na zajęciach ich uczestnicy wyruszą w fascynującą podróż w przeszłość. Będą mogli poczuć się jak na ekspedycji paleontologicznej. Poznają trylobity, amonity, dinozaury i inne niesamowite, prehistoryczne zwierzęta. Nowoczesne technologie będą wspomagały tę podróż, a dodatkowo każdy otrzyma upominek-niespodziankę. Zajęcia prowadzone będą metodami warsztatowymi z elementami pokazowymi.
  • 27.01. „Cudowna maszyna Goldberga, a energia”
    Maszyna Goldberga to urządzenie działające na zasadzie domina, które w złożony sposób wykonuje proste czynności. Pokażemy naszą wersję tej maszyny, stworzymy wspólnie nowy model i opowiemy o przemianach energii.
  • 28.01. „ABC mikroskopowania”
    Uczestnicy zajęć poznają podstawy mikroskopowania, wykonają samodzielnie preparaty i przeprowadzą obserwacje mikroskopowe.

Koszty:
Zajęcia feryjne – 12,00 PLN/uczestnik i 1,00 PLN/opiekun (dotyczy 1 opiekuna na 15 osób).
Zajęcia feryjne połączone ze zwiedzaniem Centrum Przyrodniczego – karnet 20,00 PLN (proponowane tury zwiedzania – 12:00-13:30 i 14:00-15:30)
Obowiązuje limit liczby uczestników - 25 osób
Wymagana wcześniejsza rezerwacja : tel.: 660 481 635, e-mail: [email protected]

Mocno artystycznie w ZOK-u w Hydro(za)gadce

W tym roku ferie w Hydrozagadce odbędą się pod hasłem "Plastycznie – Artystycznie"! Pod okiem instruktorów uczestnicy (limit miejsc to12) będą mogli poznać wiele ciekawych technik plastycznych, wg następującego harmonogramu:

  • 17.01 – Wyjdź(MY) z cienia! I stwórz(MY) autoPORTRE(TY)!
  • 18.01 – Płaskorzeźba gipsowa
  • 19.01 – Mehendi – warsztaty malowania henną
  • 20.01 – Piniata
  • 21.01 – Kreatywne słodkości
  • 24.01 - Wyjdź(MY) z cienia! I stwórz(MY) autoPORTRE(TY)!
  • 25.01 - Płaskorzeźba gipsowa
  • 26 .01 - Mehendi – warsztaty malowania henną
  • 27.01 – Batik – KWIATY MROZU
  • 28.01 – Fantastyczne zwierzę – rysowanie stalówką i patykiem

Więcej o warsztatach w ZOK-u

  • BATIK - KWIATY MROZU
    Batik jest starą, wciągającą ,efektowną techniką zdobienia tkanin (a także pisanek) przy użyciu wosku i barwników. Podczas ferii uczestnicy zajmą się batikiem na tkaninie. Będą się bawić w mróz i inspirować wzorami jakie powstają zimą na szybach. W ten sposób stworzą swoje bawełniane torby lub obrazy na tkaninie (wersja ekonomiczna) z motywem kwiatów mrozu.
  • RYSOWANIE STALÓWKĄ I PATYKIEM - FANTASTYCZNE ZWIERZĘ
    Jeszcze w połowie poprzedniego wieku w szkole pisano stalówką maczaną w kałamarzu, był to przedmiot codziennego użytku. Obecnie stalówki są używane głównie przez kaligrafów i rysowników. Jednak magia cienkiego konturu i rytuał zanurzania stalówki w tuszu/ekolinę jest ciągle wciągający. Rysowanie patykiem daje zaś możliwość bardzo ekspresyjnej kreski o zmiennej grubości. Dlatego będziemy używać obu tych narzędzi do rysowania tworząc krótkie komiksy (dzieci starsze, młodzież) / fantastyczne zwierzęta (dzieci młodsze).
  • PINIATA
    Piniata wykonana na balonie, piniata wykonana z tektury falistej.
  • KREATYWNE SŁODKOŚCI
    Babeczki, lody wykonane z włóczki to słodkości bez grama cukru. Dzieciaki uwielbiają kontakt z włóczką, a tym razem stają się cukiernikami - wymyślają smaki i kształty swoich wyrobów, a wszystko wykonują z barwnej włóczki, małych pomponików, koralików, bibułki do muffinek, kolorowych papierów, kleju na gorąco, nożyczek, kartonu.
  • PŁASKORZEŹBA GIPSOWA
    Na warsztatach uczestnicy wykonają płaskorzeźbę w glinie - w postaci ,,negatywu", który będzie wypełniony masą gipsową. Po wyschnięciu oddzielą odlew od gliny, umyją go a następnie, jeszcze wilgotny, pokolorują. Najprostsze realizacje mogą przedstawiać np. fantastyczne ryby. W czasie schnięcia form gipsowych uczestnicy wykonają również ćwiczenie z projektowania ornamentów - ,,Radosna twórczość z ornamentami'', czyli ich rysowanie przy pomocy ołówka, czarnych pisaków i markerów. Będzie to nawiązanie do elementów odbijanych w glinie.
  • WYJDŹ(MY) Z CIENIA! I STWÓRZ(MY) AUTOPORTRE(TY)!
    Podczas warsztatów uczestnicy będą eksperymentować z różnymi technikami. Poprzez wybór materiałów postarają się oddać nastrój, charakter, wyraz twarzy a nawet fryzurę. W tworzeniu naszych obrazów wykorzystamy materiały upcyklingowe – papier, karton, folie czy gotowe przedmioty domowego użytku. Przydadzą się również nici, sznurki i przeróżnej grubości patyki.
    Poznamy znane portrety i autoportrety ze sztuki nowoczesnej.
  • MEHENDI
    Będzie to warsztat malowania henną dla dzieci ale również opowieść o tradycjach i symbolice mehendi. Uczestnicy poznają również naukę malowania henną na szablonach i wykonują mehendi naturalną henną na swojej ręce czy na dłoni.

Bilety w cenie 5zł za osobę (na jednorazowy warsztat) do kupienia na zok.abilet.pl od 10 stycznia 2022.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska