1/14
Cieślik, Pohl, Lato, Deyna i inni, czyli wszyscy polscy strzelcy w meczach ze Szwecją
2/14
Szwecja - Polska 5:4, 14.09.1947, strzelec: Gerard Cieślik...

KR091206WM_048.JPG

Szwecja - Polska 5:4, 14.09.1947, strzelec: Gerard Cieślik

Po II Wojnie światowej Polska zagrała ze Szwecją w 1947 roku i przegrała 4:5, a wynik przypominał raczej mecz hokeja na lodzie, a nie piłkarskie widowisko. Już w 14. minucie Biało-Czerwnonych na prowadzenie wyprowadził Gerard Cieślik, a następnie gola strzelił Tadeusz Hogendorf. Dwie bramki na otarcie łez zdobył Mieczysław Gracz (zdjęcia dwóch ostatnich piłkarzy nie znalazły się w bazie).

3/14
Szwecja - Polska 3:3, 07.10.1964, strzelec: Ernest Pohl...

Szwecja - Polska 3:3, 07.10.1964, strzelec: Ernest Pohl

Kolejny mecz towarzyski lepiej rozpoczęli Szwedzi, którzy już po sześciu minutach prowadzili dwoma golami. Polacy pokazali jednak ogromny charakter i jeszcze w pierwszej połowie odpowiedzieli trzema trafieniami - pierwszą bramkę zdobył Ernest Pohl, a dwie dołożył Jan Liberda (brak zdjęć w bazie).

4/14
Polska - Szwecja 1:1, 18.05.1966, strzelec: Stanisław...

KA191015AG_001916.JPG

Polska - Szwecja 1:1, 18.05.1966, strzelec: Stanisław Oślizło

Dwa lata później Polska była gospodarzem meczu, a Szwedzi wywieźli ze Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu remis. Dla Biało-Czerwonych bramkę zdobył strzelec jedynego gola w historii polskiej piłki w finale Pucharu Zdobywców Pucharów - Stanisław Oślizło.