Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciesz się urlopem, a wcześniej dobrze przygotuj się do podróży

Bartosz Gubernat
Przed wakacyjną podróżą warto dobrze przygotować się do jazdy. Uwagę należy zwrócić zarówno na stan techniczny auta, jak i prawidłowe zachowanie na drodze.

Dla większości kierowców wyjazd na wakacje to jedyna w roku okazja do pokonania długich, nierzadko liczących kilkaset kilometrów tras. Dlatego wiele osób nie wie, jak przygotować się do takiego wyjazdu.

1 Wyposażenie

Pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu samochodu. Sprawdź, czy w bagażniku są gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i kompletna apteczka. To małe rzeczy, które w razie nieszczęśliwego wypadku mogą okazać się niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa.

2 Dokumenty

Sprawdź dokumenty, szczególną uwagę zwracając na datę ważności polisy OC i badania technicznego. Pomyśl o wykupie dodatkowego ubezpieczenia zapewniającego pomoc w razie kłopotów za granicą.

3 Koło zapasowe

Sprawdź, czy koło zapasowe jest sprawne. Długo nieużywane może nie mieć odpowiedniego ciśnienia powietrza. Lepiej napompować je przed wyjazdem, niż w razie awarii nerwowo szukać na pustkowiu wulkanizatora.

4 Narzędzia

Pamiętaj o uzupełnieniu kompletu prostych narzędzi oraz zapasowych żarówek i bezpieczników. O ile w razie awarii do poważniejszych napraw i tak trzeba będzie znaleźć mechanika, proste czynności warto wykonać samodzielnie. Bez narzędzi to jednak niemożliwe.

5 Plan

Dokładnie zaplanuj podróż. Bardzo ważne, aby w trakcie wyjazdu robić kilkunastominutowe przerwy na dotlenienie organizmu i rozprostowanie mięśni i kości. Dzięki temu kierowca szybciej reaguje na wydarzenia na drodze.

6 Pozycja

Pozycja za kierownicą przekłada się na umiejętność panowania nad autem. Prawidłowa pozycja kierowcy to lekko zgięte ręce i nogi, plecy mocno oparte o tył siedzenia, kąt między siedziskiem a oparciem nie większy niż sto stopni, górna krawędź zagłówka fotela - jak najbliżej głowy. Ręce na kierownicy powinny być ułożone naprzeciw siebie, najlepiej w pozycji "za piętnaście trzecia". Jeśli siedzisz niedbale, trzymasz kierownicę jedną ręką a przed wyjazdem nie dopasowałeś fotela i lusterek - masz małe szanse na prawidłową reakcję w razie zagrożenia.

7 Pasy

Pamiętaj o pasach. Wynalezione ponad 50 lat temu, cały czas są uważane za wynalazek, który najskuteczniej ratuje życie. Oczywiście pod warunkiem, że są w odpowiednim stanie (nie powinny być przetarte, rozciągnięte i postrzępione) i zostały właściwie zapięte. Taśma nie może być poskręcana, musi leżeć jak najbliżej ciała. Dolny odcinek pasa powinien opinać biodra jak najniżej, a odcinek piersiowy powinien być ułożony bliżej szyi niż barku. Pamiętaj, że staranne zapięcie pasów powinno poprzedzać najkrótszą nawet podróż autem. Nieużywanie pasów dwukrotnie zwiększa ryzyko śmierci.

8 Bagaże

Zwróć uwagę, żeby pasy zapięli także pasażerowie twojego samochodu. Jeżeli są wśród nich małe dzieci, auto powinno być wyposażone w foteliki lub siedziska stosowne do ich wagi i wzrostu. Trzeba również zatroszczyć się o prawidłowe i bezpieczne umieszczenie bagażu w samochodzie, by nie zakłócał on równowagi pojazdu, nie utrudniał widoczności i nie stanowił zagrożenia, zwłaszcza w sytuacji gwałtownego hamowania lub zderzenia. Po zapakowaniu wszystkiego zsumuj ciężar ładunku i sprawdź, czy - łącznie ze wszystkimi pasażerami - nie przekracza on dopuszczalnej ładowności określonej dla Twojego auta. Pamiętaj, że umieszczone na dachu rowery to dodatkowy ciężar, który znacznie podwyższa środek ciężkości samochodu. Jedź zatem wolniej, skręcaj bardzo delikatnie, staraj się gwałtownie nie hamować.
,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska