Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co będzie po Hali Ludowej?

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
Co będzie po Hali Ludowej?
Co będzie po Hali Ludowej?
Market spożywczy, hotel, budynek mieszkalny - to powstanie na terenie po byłej Hali Ludowej. Kiedy zobaczymy budowlańców? Pierwsze prace na działkach zaczną się być może wiosną.

Teren po Hali Ludowej, czy jak mówią inni - Estradzie, ciągle stoi pusty. Warto przypomnieć, że istniejącą ponad 10 lat ruinę udało się zlikwidować dzięki wspólnej akcji Czytelników i ,,GL”. Akcji, która trwała niemal pół roku.

- Dziwię się właścicielom, że w tak dobrym miejscu nic do tej pory nie zrobili - mówi pan Franciszek, który mieszka w okolicy.

Przez wiele lat właścicielem gruntów przy ul. Wrocławskiej był Marek Warsicki, który otrzymał zgodę urzędu miasta na rozbiórkę budynków. Chciał postawić w tym miejscu obiekt wielkopowierzchniowy. Zielonogórscy radni się nie zgodzili. Teren został podzielony i sprzedany. Jak wygląda dziś sytuacja?

Ziemia najbliżej ulicy Wrocławskiej należy do Louvre Hotels i Warimpexu. Plan? Dwugwiazdkowy hotel Campanile z 84 pokojami, salą restauracyjną, konferencyjną, parkingiem. Zielonogórski obiekt zaprojektował Francuz Patrick Jouin. Hotel miał powstać już trzy lata temu, ale firmy czekają, aż minie kryzys w Europie. Pozwolenie na budowę nadal jest aktualne.

Za miejscem, gdzie ma on powstać, jest kolejna działka i kolejny prywatny właściciel.

- Tu pozwolenia na budowę nie ma. Trwają w tej sprawie konsultacje - mówi wiceprezydent Dariusz Lesicki, pokazując mapę, a na niej pustą działkę z dojazdem do niej z ulicy Wrocławskiej. Za nią z kolei jest następny obszar do zagospodarowania.

- W tym przypadku właściciel złożył wniosek o pozwolenie na budowę 8 stycznia br. - zauważa D. Lesicki. - 23 stycznia poprosiliśmy go o uzupełnienie dokumentacji. Ma na to 14 dni, a magistrat kolejne 60 na udzielenie odpowiedzi.

Wszystko więc wskazuje na to, że inwestor wiosną mógłby rozpocząć budowę. Czego? Wiceprezydent mówi, że chodzi o obiekt handlowo-usługowy. Ma on mieć 4 tys. mkw., z czego 1,9 tys. mkw. to powierzchnia sprzedażowa, reszta to magazyny, hala napojów, zaplecze socjalne. Obiekt miałby mieć 85 metrów długości i 51 metrów szerokości. Wjazd do niego byłby od ulicy Lwowskiej. Wiceprezydent nie chce zdradzać, o jaką sieć chodzi. Nam udało się nieoficjalnie dowiedzieć, że miałbym w tym miejscu stanąć Kaufland.

Jest jeszcze mała działka w pobliżu ulicy Ceglanej. Tu także magistrat wydał pozwolenie na budowę. Chodzi o obiekt mieszkalny.  - Zależy nam na tym, by wszystkie nowe budynki wpasowały się w architekturę Focus Malla i współgrały z całym otoczeniem - podkreśla D. Lesicki.

Z pustym terenem sąsiaduje przedszkole, w budynku, który jest dzierżawiony od sieci Netto.
- Czy ma ono jakiś wpływ na planowane inwestycje? - pytamy.
- Kompletnie nie ma ono żadnego znaczenia - podkreśla wiceprezydent, dodając, że problemem w tym miejscu mogą być jedynie drogi dojazdowe do działek kilku właścicieli. Ale każdy dojazd ma. W miejscu, gdzie dziś są światła (skręt w ulicę Sienkiewicza), planowane jest rondo turbinowe (rodzaj ronda zaprojektowanego w taki sposób, że potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się). Byłoby to pierwsze tego typu rondo w mieście. Podobne planowane jest u zbiegu ulic: Wyszyńskiego, Zacisze, al. Wojska Polskiego.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska