MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co Bono ma wspólnego z hymnem Polski? Zapytaj dzieci. Zobacz, jakie błędy popełniają w „Mazurku Dąbrowskiego”

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
„Mazurek Dąbrowskiego”, czyli polski hymn narodowy, to pieśń, której uczymy się już jako dzieci. Choć często jeszcze nie rozumiemy słów i historii, śpiewamy o bohaterach, zapłakanym ojcu i Basi, ale pojawiają się tam też inne postaci, które niekoniecznie mają coś wspólnego z patriotyczną kompozycją. Zobacz, jakie błędy w hymnie Polski popełniają dzieci.
Dzieci śpiewają hymn narodowy
Choć hymn Polski należy śpiewać, zachowując powagę i przyjmując odpowiednią postawę, to dzieci potrafią w uroczy i rozbrajający sposób rozluźnić podniosłą atmosferę, która temu towarzyszy. Grzegorz Jakubowski/PAP

Spis treści

Tak Mazurek Dąbrowskiego śpiewają dzieci. Błędy popełniane w hymnie Polski

Choć hymn Polski należy śpiewać, zachowując powagę i przyjmując odpowiednią postawę, to dzieci potrafią w uroczy i rozbrajający sposób rozluźnić podniosłą atmosferę, która temu towarzyszy. Nowe postaci (nawet bardzo współczesne!), zwierzęta i czynności, o których Józefowi Wybickiemu się nawet nie śniło. Jak dzieci śpiewają Mazurek Dąbrowskiego?

Najczęstsze błędy w hymnie Polski popełniane przez dzieci:

  • co nam owca przemoc wzięła – „Co nam obca przemoc wzięła” dla najmłodszych brzmi dosyć abstrakcyjnie. Włożenie do tekstu „owcy” zamiast „obcego” sprawia, że wspomniany „obcy” staje się bliższy i nabiera konkretnych kształtów. Logiczne, prawda?
  • pod twoim przewodem – „Za twoim przewodem” lekko zmodyfikowane przez użycie „pod” zamiast” „za” może wskazywać na wiedzę dzieci w dziedzinie elektryki.
  • przędziem Wisłę, przędziem Wartę – forma „przejdziem” jest archaiczna, a najmłodsi dodając przędzarki w słowa hymnu nieświadomie oddają cześć włókniarkom.
  • po szwedzkim zaworze – „zabór” i życie pod zaborami są trudne do zrozumienia dla osób, które urodziły się wiele lat po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Zawór brzmi bardziej zrozumiale i można go sobie bez problemu wyobrazić.
  • rzucił się przez morze – kiedy w zwrotce mowa o Czarnieckim, który pokonuje morze, by ratować ojczyznę, zrozumiałe jest, że to on się rzucił, prawda? „Wrócim się przez morze” może brzmieć nielogicznie, szczególnie dla najmłodszych dzieci.
  • Bono – w hymnie Polski nie brakuje gwiazd. Jest Bonaparte, jest Czarniecki, a nawet… Bono! Wokalista U2 jest chętnie ujmowany w czwartej zwrotce, gdzie zapłakany ojciec mówi do swej Basi: „Słuchaj jeno, pono nasi…”. Bo czym jest „pono”? Bono! To na pewno chodzi o Bono!

Oryginalny tekst hymnu Polski

Hymn Polski to najważniejsza pieśń patriotyczna. Śpiewamy ją podczas różnych uroczystości i świąt narodowych, przed meczami i gdy polscy sportowcy wygrywają zawody.

– Hymn Polski przez lata uległ zmianom. Pierwotna wersja Mazurka Dąbrowskiego różni się od tej, którą dzisiaj śpiewa się podczas uroczystości państwowych – pisze Magdalena Konczal na Strefie Edukacji.

Tak brzmi oficjalna wersja hymnu Polski:

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Marsz, marsz, Dąbrowski...
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Marsz, marsz, Dąbrowski...
Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany –
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.
Marsz, marsz, Dąbrowski...

Sprawdź najważniejsze informacje o hymnie Polski

Jak prawidłowo śpiewać hymn? Tych zasad przestrzegaj

Dziecięca interpretacja Mazurka Dąbrowskiego sprawia, że możemy się zaśmiać, jednak ważne jest, aby hymn narodowy śpiewać w odpowiedni sposób. Oprócz prawidłowych słów i kolejności zwrotek ważna jest postawa ciała oraz zachowanie powagi. Wszystkie te elementy wyrażają szacunek dla ojczyzny. Należy podkreślić, że hymnu Polski nie wolno wykonywać ze zmienioną melodią czy tekstem.

– Hymn chroniony jest przez Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej. W przypadku naruszenia przepisów, związanych z hymnem obywatelowi grozi kara aresztu bądź grzywny – ostrzega Magdalena Konczal na Strefie Edukacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co Bono ma wspólnego z hymnem Polski? Zapytaj dzieci. Zobacz, jakie błędy popełniają w „Mazurku Dąbrowskiego” - Strona Kobiet

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska