Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ciekawego w kulturze? Chylińska, Kozzi Film Festival, premiera w Lubuskim Teatrze, Jaś i Małgosia, Renata Przemyk, naprawdę bogata oferta

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
O 21.45 na zakończenie Bachanaliów, wystąpi gwiazda - Agnieszka Chylińska. To piosenkarka, autorka tekstów, felietonistka, osobowość telewizyjna oraz autorka książek dla dzieci. W latach 1994–2003 była wokalistką zespołu O.N.A.
O 21.45 na zakończenie Bachanaliów, wystąpi gwiazda - Agnieszka Chylińska. To piosenkarka, autorka tekstów, felietonistka, osobowość telewizyjna oraz autorka książek dla dzieci. W latach 1994–2003 była wokalistką zespołu O.N.A. Mariusz Kapała GL
Przed nami Bachanalia w Zielonej Górze, Kozzi Film Festival, istny wysyp imprez najwyższego lotu. Ale to czerwiec, cieplutko, długi dzień i aż się chce wyjść z domu, choć część placówek kulturalnych przygotowało także ciekawe wydarzenia wewnątrz budynków. W Lubuskim Teatrze czeka nas premiera „Jutro wrócimy do domu” nawiązującej do wojennej sytuacji na Ukrainie. Szprotawę odwiedzi Renata Przemyk, zaś Świebodzin śpiewająca rodzina Kaczmarków. Jest w czym wybierać!

SZPROTAWA

W niedzielę, 12.06 o godz. 18 w sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury odbędzie się koncert Renaty Przemyk. Jej piosenki są zaaranżowane na kwartet akustyczny, w specjalnie - na 30-lecie jej pracy artystycznej - do tego projektu stworzonej, oprawie świetlnej. Twórczość Renaty Przemyk można określić jako bardzo melodyjną i dobrze zaaranżowaną. Artystka ma na swoim koncie wiele płyt i nagród. Została doceniona zarówno przez krytykę jak i publiczność. Wstęp płatny.

ŚWIEBODZIN

W niedzielę 12.06, o godz. 17, w Świebodzińskim Domu Kultury, z koncertem pt. „Wielka sława to żart!”, wystąpi śpiewająca rodzina Kaczmarków: Iwona – sopran (ukończyła AM w Łodzi), Piotr – tenor (b. pierwszy solista Repr. Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego), Adam i Wojciech – baryton. W swoim repertuarze mają wiele znanych arii i duetów z opery i operetki, piosenki z musicali, a także światowe standardy muzyki estradowej i przeboje muzyki filmowej min.: „Granada”, „Wróć do Sorrento”, „My way”, „Sway”, „Can't help falling in love”, „What a wonderful world”, „Fly me to the moon”, „Moon river” czy „Gdybym był bogaty” ze „Skrzypka na dachu”. Występują także w filharmoniach, na różnego rodzaju koncertach okolicznościowych oraz dla Polonii w wielu ośrodkach polonijnych zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Lubuski Teatr

W sobotę, 11.06 o godz. 16 (oraz w inne dni tygodnia), na dużej na scenie Lubuskiego Teatru odbędzie się premiera sztuki „Jutro wrócimy do domu”. Bezpośrednią inspiracją powstania tej opowieści były postacie: „Pippi Pończoszanki” oraz „Alicji w Krainie czarów”. Nawiązuje ona ponadto do rosyjskiego ataku i wywołanej przez tego bestialskiego najeźdźcę - wojny na Ukrainie. W związku z tym fabuła uległa modyfikacji, gdyż smutna wojenna rzeczywistość nadała jej nowy wymiar i pogłębiła znaczenie. Projekt jest także hołdem dla wszystkich dzieci, bez względu na wyznanie, kolor skóry i miejsce, w którym przyszły na świat, którym wojna zabrała ich największy skarb, czyli dzieciństwo. Sztuka ukazuje konfrontację nieskażonego świata dziecięcego umysłu z pełnym bólu i goryczy światem wojennej rzeczywistości. Wstęp płatny.

Bachanalia

W piątek o 12.30 rozpocznie się I Bachanaliowy Turniej Koszykówki 3x3 (hala sportowa campus A). O 17.00 na campusie B zagrają: Baru Rajza, DJ Soina, Nasty P, Igo, Problem. Nieopodal sceny zagoszczą food trucki. Nie zabraknie tradycyjnych fast foodów, świeżo wypiekanej pizzy z pieca opalanego drewnem, będzie też kuchnia meksykańska i oczywiście polskiej. O 23.30 zabawa taneczna. W sobotę 11.06 zakończy się już 50. edycja Dni Kultury Studenckiej – „Bachanalia”. Na finał przewidziano wiele atrakcji sportowych, muzycznych, a także kulinarnych. W godz. 10 – 17, odbędzie się rajd rowerowy „Kręcimy 50 km na 50 Bachanalia”. Punkt startowy znajduje się przy Rektoracie UZ przy ul. Licealnej 9, zaś meta na terenie strefy koncertowej na kampusie B (tj. prz al. Wojska Polskiego 69). Od 17.30 rozpoczną się koncerty, które zainauguruje zielonogórski zespół „Sweet Monday”. Po nim wystąpi „Łydka grubasa” (polski zespół muzyczny założony w 2002 roku w Olsztynie, który w 2011 r. wziął udział w Przystanku Woodstock). Około 20.30 wystąpi – Oki (Oskar Kamiński, znany raper). O 21.45 rozpocznie się koncert gwiazdy - Agnieszki Chylińskiej. To piosenkarka, autorka tekstów, felietonistka, osobowość telewizyjna oraz autorka książek dla dzieci. W latach 1994–2003 była wokalistką zespołu O.N.A. Na campusie B zagoszczą ponadto foodtrucki, a tuż przed północą rozpocznie się afterparty, aż do rana. Studenci, jak wiemy, potrafią się bawić. Więcej >>>>>>

Muzeum Ziemi Lubuskiej

W niedzielę 12.06, o godz. 15 i 17, w Muzeum Ziemi Lubuskiej w ramach 10. Lubuskiego Festiwalu Muzycznego zabrzmi baśń teatralna wg E. Humperdincka - „Jaś i Małgosia” w wykonaniu artystów grupy „Sonori Ensemble” z akompaniamentem fortepianu, oboju, klarnetu i fagotu. Wstęp płatny.

Kozzi Film Festival

Tegoroczny 8. KOZZI Film Festiwal odbędzie się od 10 do 14 czerwca. Przed nami liczne projekcje filmów oraz spotkania z ludźmi filmu, teatru i książki. Całość rozpocznie się jednak już w czwartek 9.06 o godz. 18 w Kinie Norwid (sala im. Janusza Koniusza Biblioteki Norwida) spotkaniem pt. Kultowe postaci polskiego kina - wieczór z patronami: Maciej Kozłowski Kozzi, Barbara Krafftówna i Tadeusz Łomnicki. Do pakietu atrakcji należy dodatkowo dołożyć cykle tematyczne: filmy z lat 2021-22 (w tym pokaz filmu „Bo we mnie jest seks”, reż. Katarzyna Klimkiewicz, o życiu Kaliny Jędrusik), nowe kino niemieckie „Kino znad granicy”, „Młodzi w kinie”, „Kino akcji - Kozzi Gangsta Film”, Łukasz Maciejewski - moje ulubione role drugoplanowe, cykl „Kino wg Draguły - Wiara i wojna”, „Teatr na festiwalu”, „Książka na festiwalu” czy „Festiwal dzieciom i rodzinom” (m.in. spektakl „W lesie Teatrzyk Majaczek”, warsztaty ekologiczne, warsztaty teatralne – tworzenie pacynek, czytanie zabawnych i lubianych bajek). Na scenie pałacowej w Zatoniu odbędzie się cykl „Czytelnia dramatu”. Wśród prezentowanych obrazów filmowych znajdziemy takie dzieła jak: „Jedenaste: znaj sąsiada swego” - reż. Daniel Brühl, „Nosorożec” - reż. Ołah Sencow, „Die Waldgänger“, prod. Staatstheater Cottbus, reż. Gordon Kämmerer, „Lokatorka“ - reż. Michał Otłowski, „Magdalena“ - reż. Filip Gieldon, „Krafftówna w krainie czarów” - reż. Maciej Kowalewski, Piotr Konstantinow (z cyklu zapowiedzi), „Wygnanie (Exile)” - reż. Visar Morina i wiele innych. Nie zabraknie oczywiście gości specjalnych. Będą nimi m.in. Jan Englert (gośc wieczoru otwarcia o 20.30 w piątek 10.06), Beata Kawka, Sławomira Łozińska, Filip Gieldon, Jacek Głomb, Andrzej Grabowski (spotkanie z popularnym aktorem 13.06 o godz. 16), Remigiusz Grzela, Waldemar Matuszewski, Mirosław Zbrojewicz, Magdalena Żak, Magdalena Faron i inni. Podczas gali festiwalu, 13.06 o godz. 20, w kilku kategoriach zostaną ponadto przyznane statuetki Klaps 2022. Filmem zamknięcia będzie „Po miłość (Pour l'amour)” w reż. Andrzeja Mańkowskiego (14.06 godz. 20). Większość wstępów (z wyjątkiem tych osobno wyszczególnionych) jest darmowa, zwykle na podstawie wcześniej pobranych wejściówek. Szczegółowy program można znaleźć pod adresem:

www.festiwal.norwid.net.pl

.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Teatr im. J. Osterwy

  • "Tyle słońca w całym mieście" - Największe przeboje Anny Jantar i Ireny Jarockiej w ogrodzie teatralnym wykonają: Maja Koterba, Mariusz Smoliński, Krzysztof Ciesielski, Marek Popis, Ireneusz Budny. 11.06. godz. 20.00, wstęp płatny.
  • Piękna i Bestia Na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont - 12.06 godz. 12, 14.-15.06 godz. 10.

Więcej i spektaklu >>>>

Filharmonia Gorzowska

W piątek 10.06 o godz. 19, w Filharmonii Gorzowskiej, odbędzie się koncert symfoniczny „Za głosem obcych krain”. Gwiazdą wieczoru będzie Jakub Jakowicz, który wykona słynną „Symfonię hiszpańską” francuskiego kompozytora Édouarda Lalo. Dzieło czaruje typowo iberyjskim kolorytem i temperamentem. Należy ona do modnych w XIX wieku españoladas – kompozycji w „stylu hiszpańskim” i jest jedną z najbardziej udanych muzycznych realizacji tego nurtu. Napisana na skrzypce solo z orkiestrą daje możliwość wirtuozowskiego popisu zarówno soliście, jak i całemu zespołowi. W programie wieczoru znajdzie się także ukraińska muzyka orkiestrowa drugiej połowy XVIII wieku – Symfonia C-dur Maksima Berezowskiego, odkryta dopiero w 2002 r. w archiwach watykańskich. Na koniec zabrzmią „Wariacje symfoniczne na temat Haydna” J. Brahmsa. Orkiestrę FG poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska