Przypomnijmy, w zeszłym roku było bardzo głośno o sprawie śmierci byłej księgowej ZZUM (spółka odpowiedzialna za Palmiarnię i Miejską Spółkę Pogrzebową). Kobieta zostawiła list pożegnalny, w którym oskarżyła kierownictwo firmy, w tym prezesa Janusza Jankowskiego, o mobbing oraz liczne nieprawidłowości, również finansowe. Dyrekcja ZZUM w odpowiedzi na te zarzuty oskarżyła zmarłą pracownicę o to, że zmieniała stany magazynowe w przedsiębiorstwie próbując wprowadzić chaos a tym samym skompromitować władze spółki.
Sprawą ZZUM zajęła się prokuratura. Śledczy badają materiały dowodowe, ale na razie nie przedstawili żadnych wniosków. W roku wyborów samorządowych w sprawę zaangażowało się wielu lokalnych polityków. Padły oskarżenia wobec prezydenta Kubickiego za brak należytej kontroli. Radni zaczęli się domagać możliwości sprawdzenia ZZUM. W tym celu przegłosowano stosowną uchwałę.
Przeczytaj też:Sprawa księgowej ZZUM w Zielonej Górze. Jak postępują prace prokuratury? [WIDEO]
Ale zanim prezydent nadał radnym uprawnienia, uchwała została unieważniona przez służby wojewody jako niezgodna z prawem. Powód? - Spółka miejska podlega przepisom ustawy o gospodarce komunalnej oraz kodeksowi prawa handlowego. Nawet jeśli w statucie miasta radni zawarli pewne zapisy, to nie można na ich podstawie tworzyć uprawnień kontrolnych wobec miejskich spółek - argumentowały służby wojewody Dajaczka. Radni odwołali się w tej kwestii do WSA.
W ostatnich dniach zapadł wyrok sądu, wedle którego „przekazanie zadań do spółki nie może oznaczać wyjęcia ich spod kontroli rady”. Co więcej, sąd wyraźnie zaznaczył, że nie jest argumentem fakt istnienia w spółkach rady nadzorczej, która jest wewnętrznym organem kontroli. Nie wyłącza to bowiem potrzeby ani możliwości kontrolowania firmy przez radę (komisję rewizyjną).
Pamiętam, jak prezydent Kubicki twierdził, że nada odpowiednie uprawnienia, jeśli rada przegłosuje uchwałę. Mógłby to również zrobić z własnej woli
Ponadto radny ma prawo do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, oraz wglądu w działalność urzędu, ale także spółek handlowych z udziałem gminy. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.
Jak do orzeczenia odnosi się prezydent Kubicki? - To nie była moja uchwała, jest to sprawa między radnymi a wojewodą - tłumaczy. Czy zatem, gdyby teraz radni chcieli wejść z kontrolą do ZZUM, to nadałby im stosowne uprawnienia? - Nie czytałem jeszcze wyroku sądu, nie chcę komentować tej kwestii, dopóki wyrok się nieuprawomocni. Od początku miałem wątpliwości, czy ta uchwała jest zgodna z prawem. Dotychczas żaden z radnych nie zwrócił się do mnie osobiście z prośbą o możliwość wykonania takiej kontroli. Przed wyborami cała dyskusja odbywała się w mediach, robiono sobie z tej tragedii kampanię. Natomiast po wyborach radni zapomnieli o sprawie. To wygląda mało wiarygodnie, a to najważniejsza kwestia. W 2009 roku zezwoliłem na kontrolę radnych w spółce miejskiej i do dziś nie dostałem żadnego raportu - twierdzi włodarz Zielonej Góry. I podkreśla, że jeśli prokuratura wykaże, że cokolwiek zawartego w liście byłej księgowej ZZUM jest prawdą, to jako pierwszy będzie domagał się wyciągnięcia konsekwencji.
Przeczytaj też:Matka zmarłej księgowej Zielonogórskiego Zakładu Usług Miejskich: To spółka zniszczyła moją córkę, wykończyli ją psychicznie]
Ale Jacek Budziński z PiS jest zdania, że komisja rewizyjna powinna prześwietlić sytuację w ZZUM. - Pamiętam, jak prezydent Kubicki twierdził, że nada odpowiednie uprawnienia, jeśli rada przegłosuje uchwałę. Mógłby to również zrobić z własnej woli. Tak jak w przypadku radnego Roberta Górskiego, który choć z wykształcenia jest lekarzem, ma sprawdzać inwestycje rowerowe. Czy w takim razie prezydent boi się, że radni wykryją coś w spółce? - pyta Budziński.
Tomasz Nesterowicz z SLD nie wierzy już w powodzenie ewentualnej kontroli w ZZUM. - Minęło zbyt wiele miesięcy, tego typu kontrole przeprowadza się natychmiast. Ewidentnie widać, że prezydentowi nie zależy na wyjaśnieniu tej sprawy. Nie było żadnej kontroli, audytu, radni byli wprowadzani w błąd i uniemożliwiono im kontrolowanie spółki. Czekam na wynik działań prokuratury. W przypadku głośnej afery dotyczącej Komisji Nadzoru Finansowego śledczy weszli do instytucji po trzech dniach, co i tak było potraktowane jako zbyt wolne działanie. A u nas? Musieliśmy czekać miesiąc, zanim prokuratura zabezpieczyła dowody w spółce. Nie zdziwię się, jak biegli nic nie znajdą, a była księgowa zostanie przedstawiona jako osoba niepoczytalna - mówi polityk Sojuszu.
Radny Adam Urbaniak z PO zwraca uwagę na inny aspekt sprawy. - Podjęta uchwała odnosiła się do poprzedniej rady miasta. Po wyborach samorządowych próba zastosowania jej do obecnej budzi prawne wątpliwości. Dlatego najlepiej byłoby przegłosować uchwałę na nowo - tłumaczy Urbaniak.
Zielona Góra. Żłobek "ŚLIMACZEK" - spotkanie z rodzicami. WIDEO:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?