Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co dalej z Lokalnymi Grupami Działania? Ich przyszłość jest niepewna...

RED.
- Jesteśmy szczęśliwi, że mamy tak fajny park. Wcześniej nic tutaj nie było poza zniszczonym kortem. Dzięki takim grupom jak Zielona Dolina Odry i Warty ludziom żyje się lepiej - mówi mieszkanka Górzycy
- Jesteśmy szczęśliwi, że mamy tak fajny park. Wcześniej nic tutaj nie było poza zniszczonym kortem. Dzięki takim grupom jak Zielona Dolina Odry i Warty ludziom żyje się lepiej - mówi mieszkanka Górzycy Czytelnik
Od ponad 12 lat, na obszarach wiejskich, działają organizacje, które pełnią rolę „lekarzy pierwszego kontaktu” dla wszystkich zainteresowanych pozyskaniem funduszy unijnych. Organizacje te noszą nazwę Lokalnych Grup Działania. Jednak ich przyszłość jest niepewna.

Na obszarze naszego województwa jest ich 10. W latach 2007-2013 i 2014-2020, Lokalne Grupy Działania rozdysponowały prawie 200 mln zł. Były to nie tylko małe inicjatywy wiejskie, takie jak np. święto pieczonego ziemniaka, ale także tworzenie nowych podmiotów gospodarczych (dofinansowania do 100 000 zł) czy też rozwój już istniejącej działalności gospodarczej (dofinansowanie do 300 000 zł.).

Niosą pomoc

Spektrum działania LGD jest bardzo szerokie. To za pośrednictwem LGD powstały „wyspy życia” w dolinie Odry i Warty, gdzie udało się uratować od całkowitego wyginięcia kilka gatunków ptaków, film promocyjny „Czym zachwyca Łęknica?”, który zdobył wiele cennych nagród za zdjęcia flory i fauny, przeprowadzono setki szkoleń i utworzono mnóstwo miejsc pracy. Dzisiaj mieszkańcy okolicznych gmin, którzy szukają jakiejkolwiek pomocy, związanej z dofinansowaniem czy innymi problemami natury administracyjnej, kierują swoje kroki do biur Lokalnych Grup Działania.

– Przez ponad 12 lat naszej działalności, poznaliśmy setki mieszkańców naszych gmin i powiatów. Każdego dnia, przychodzą do nas ludzie, nie tylko ze sprawami, dotyczącymi dofinansowania, ale ze swoimi codziennymi troskami i problemami – mówi Katarzyna Sylwanowicz, Prezes Lubuskiej Sieci Lokalnych Grup Działania.

,,Boimy się o swoją przyszłość"

LGD pełni nie tylko funkcję punktu informacyjnego, ale gdy wymaga tego sytuacja, także wsparcia mentalnego, opiekuna, pomocnika w wypełnianiu dokumentacji wszelkiego rodzaju, ułatwienia kontaktu z różnymi instytucjami czy też inicjatora działań lokalnych, np. festynów czy warsztatów. Niestety istnieje realne zagrożenie, że już w tym roku, zabraknie funduszy na dalszą działalność LGD.

– Boimy się o swoją przyszłość. Zbudowaliśmy fantastyczne relacje między sektorem publicznym, społecznym i prywatnym. Opracowaliśmy diagnozy i strategie lokalne, dzięki którym udało się pomóc grupom defaworyzowanym w znalezieniu zatrudnienia i sprawić, że wsparcie finansowe było skierowane punktowo w obszary, które tego wymagały – mówi Leonard Pietrow, wiceprezes Lokalnej Grupy Działania Zielona Dolina Odry i Warty.

– Mając poczucie bardzo dobrze wykonanej pracy, jest mi po prostu przykro, że Zarząd Województwa Lubuskiego jeszcze nie podjął decyzji o wielofunduszowych LGD, co byłoby dla nas ratunkiem, ale także wielką szansą dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich – dodaje.

Co będzie z lubuskimi LGD?

W okresie 2014-2020 dwa województwa: kujawsko-pomorskie i podlaskie, zdecydowały się na wielofunduszowy Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność. Mówiąc kolokwialnie, LGD staje się w ten sposób centrum sięgania po pieniądze nie tylko z funduszu rolnego, ale także z funduszu społecznego i rozwoju regionalnego.

– Kujawsko – pomorskie jest pionierem wielofunduszowości. Aż miło popatrzeć, jak wspaniałe projekty powstają w ramach działalności ich LGD: kluby dla młodzieży i seniorów, rewitalizacja czy też ścieżki rowerowe. Dlaczego nie możemy tego robić w Lubuskiem? – pyta Pietrow.

Obecnie trwają prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030, która będzie miała istotny wpływ na programowanie funduszy na nowy okres. Czy znajdą się pieniądze dla Lokalnych Grup Działania? Na to pytanie odpowiedź poznamy już wkrótce.

Źródło: Leonard Pietrow

WIDEO: PSZCZEW. Pszczewski Park Krajobrazowy. Jakie atrakcje czekają na turystów? Jest co fotografować!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska