Co dalej z ulicą Dworcową w Zielonej Górze? Mieszkańcy nie mogą się doczekać końca remontu tej ważnej drogi w mieście [ZDJĘCIA]

Redakcja

Wideo

Zobacz galerię (24 zdjęcia)
Mijają miesiące, a okolice ulicy Dworcowej wciąż są rozkopane. Niektórzy Czytelnicy twierdzą, że w ostatnim czasie w tej okolicy o wiele mniej się dzieje, a tempo prac zwolniło. Kiedy możemy się spodziewać końca modernizacji?

- Jestem żywo zainteresowany pracami, które prowadzone są na ulicy Dworcowej - skontaktował się z nami pan Bronisław z Zielonej Góry. - Staram się chodzić, sprawdzać, często obserwuję, co w tej okolicy jest robione. Ostatnimi czasy na placu budowy jest zaledwie paru pracowników. Niewiele się tutaj dzieje.

Pan Bronisław podkreśla, że trwający remont to nie tylko utrudnienie dla mieszkańców.
- Przedsiębiorcy, którzy prowadzą biznesy przy tej ulicy, codziennie ponoszą straty - uważa zielonogórzanin. - Przecież nie mamy srogiej zimy. Roboty powinny być już dawno skończone. Tym bardziej że remont to też kłopot dla kierowców i podróżnych, którzy chcą się dostać na dworzec PKS czy PKP. Może dałoby się chociaż uruchomić ruch od ronda Anny Borchers do dworca PKS?
- Remont daje nam się we znaki - dodaje mieszkanka ul. Spółdzielczej. - Dobrze, że chociaż wzdłuż ulicy pojawiły się chodniki. To duże udogodnienie dla starszych osób.

Przypomnijmy, że na ulicy Dworcowej prowadzone są prace nie tylko związane z budową Trasy Aglomeracyjnej, Centrum Przesiadkowego, ale i remontem wiaduktu nad ulicą Batorego.

W zeszłym roku magistrat pisał, że od 12 lutego 2018 r. rozpocznie się przebudowa ulicy Dworcowej. Wstępnie planowano, że w minionym też roku uda się zakończyć w tym miejscu modernizację.

Aby ułatwić codzienne życie mieszkańców okolicznych ulic, prace zostały podzielone na cztery etapy. By możliwy był dojazd do poszczególnych, przylegających do ul. Dworcowej, tras. Jednak miesiące mijały, a pierwotne plany, co do konkretnych terminów, uległy zmianom.

Na jakim etapie są więc prace na ulicy Dworcowej?
- Kanalizacja deszczowa na ul. Dworcowej jest wykonana w 100 proc. - wyjaśnia Monika Zapotoczna z departamentu prezydenta miasta. - Ze względu na intensywne i ciągłe opady deszczu od 7 do 13 stycznia nawodnieniu uległo koryto. Nie można prowadzić prac ziemnych, ani dalszego rozebrania koryta, do czasu osuszenia. Rondo przy ul. Ułańskiej zostanie dopiero rozebrane po wykonaniu stabilizacji i warstwy podbudowy z kruszywa. Rozebranie w tym momencie odcinka ronda spowoduje brak dojazdu do aktualnego frontu robót. Opóźnienie w pracach spowodowane było koniecznością wymiany gruntu na całej długości ul. Dworcowej. Jaki jest więc termin oddania do ruchu? Jeżeli pogoda pozwoli, to w dwa tygodnie po wykonaniu stabilizacji z podbudową oraz krawężników.

Kiedy miałyby się zakończyć prace na tej ulicy? Okazuje się, że miasto zna już konkretne daty.

- Termin zakończenia całości inwestycji (łącznie z ul. Dworcową) zaplanowany jest na 27 lutego tego roku - usłyszeliśmy w zielonogórskim magistracie. - Dworcowa zostanie oddana do ruchu po zakończeniu wszystkich robót. Obecnie wykonawca zakończył prace związane z budową kanalizacji deszczowej.

Dodatkowe modernizacje, polegające na wymianie gruntu, miały przyczynić się do opóźnienia prac w tym rejonie miasta. A co z obserwacją naszego Czytelnika, jakoby na budowie nie były prowadzone prace? Miasto odpowiada nam, że w minionym okresie wykonawca prowadził tutaj roboty sanitarne, które były związane z wykonaniem kanalizacji.

Mieszkańcy pytają też o inne inwestycje, prowadzone w tym rejonie miasta, a bezpośrednio związane z ulicą Dworcową. Tu także są spore opóźnienia... Chodzi między innymi o budowę Centrum Przesiadkowego czy przebudowę wiaduktu nad ulicą Batorego. Ostatnio niecierpliwią się coraz bardziej z powodu wciąż zamkniętego podziemnego przejścia kolejowego, które zostało przedłużone do ulicy Towarowej. Wiele osób próbuje tędy skrócić sobie drogę, a gdy okazuje się, że jest to niemożliwe, bo tunel został zagrodzony, decyduje się przejście przez tory.

Jak informował nas Zbigniew Wolny z zespołu prasowego PKPPLK, wciąż prowadzone są procedury związane z uzyskaniem stosownego pozwolenia na użytkowanie tunelu. A to zależy od decyzji, które zapadają w Gorzowie Wlkp.

Wydłużenie terminu wykonania zadaszeń peronów wynika m.in. ze zmiany konstrukcji zadaszenia łączącego perony z Centrum Przesiadkowym i wykonania dodatkowego zadaszenia na chodniku dla osób mających trudności z mobilnością do peronu nr 3.
Planowany termin zakończenia montażu zadaszeń - sierpień br. Natomiast zakończenie przebudowy wiaduktu nad ulicą Batorego planowane jest w połowie roku. Natomiast w przypadku Centrum Przesiadkowego przy sprzyjających warunkach atmosferycznych MZK przewiduje, że uruchomi je pod koniec kwietnia br.

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
danka zielonogórzanka
W dniu 24.01.2019 o 20:52, koudelka napisał:

Tunel do ul. Towarowej od miesięcy zrobiony ale zamknięty.  PKP mówi, że prowadzone są jakieś procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie tunelu. Tajemnicze to tłumaczenie. Za mało polali czy co ?

Czekają na ulewę, bo tunel ma pełnić rolę kanału odwadniającego tą część miasta.

A przejście dla ludzi na Towarową to funkcja uboczna.

Dzięki temu że tunel jest zamknięty aby dojść z przystanku MZK na Westerplatte do Aldemedu trzeba pokonać 2 km drogi.

Jest to funkcja zdrowotna, dla tych co mają trudności z mobilnością do Aldemedu.

k
koudelka

Tunel do ul. Towarowej od miesięcy zrobiony ale zamknięty.  PKP mówi, że prowadzone są jakieś procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie tunelu. Tajemnicze to tłumaczenie. Za mało polali czy co ?

N
Nadjeżda Azos

Aby prawidłowo zrozumieć tekst we wszystkich tych aspektach,musi posiadać następujące umiejętności,przyporządkowane owym poziomom zrozumienia.

d
danka zielonogórzanka

Takiego bełkotu dawno nie czytałam.

Może redakcja przetłumaczy te sformułowania;

- nawodnieniu uległo koryto,

- dla osób mających trudności z mobilnością do peronu nr.3.

To że urzędasy są tresowani w używaniu języka zawierającego polskie słowa, aby z takich zbitek słów nic nie wynikało, to się nie dziwię. Ale że wyrobnicy w Gazecie powtarzają to jak papugi to oznacza, że GL sięgnęła bruku.

Co do terminów, to polską specjalnością jest asfalt na zimno. Im większy mróz tym lepiej trzyma, ale tylko do roztopów. A co potem. Miejskie urzędasy będą odgrażać się wykonawcy, że na swój koszt ma zabrać ten zimowy asfalt i położyć normalny wielosezonowy.

Dodaj ogłoszenie