Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dolega przyszłej mamie

Redakcja
- Na początku dokuczały mi nudności. Byłam też senna. W drugim trymestrze wszystko to ustało i poczułam się fantastycznie. Czułam ruchy dziecka, mogłam je zobaczyć podczas badania USG. Zdecydowanie najgorszy jest koniec ciąży, szczególnie, że doskwierają nam upały – mówi Paulina Pawełkiewicz z Zielonej Góry, która jest w ósmym miesiącu ciąży. Dodaje jednak, że ciąża to fantastyczny stan.
- Na początku dokuczały mi nudności. Byłam też senna. W drugim trymestrze wszystko to ustało i poczułam się fantastycznie. Czułam ruchy dziecka, mogłam je zobaczyć podczas badania USG. Zdecydowanie najgorszy jest koniec ciąży, szczególnie, że doskwierają nam upały – mówi Paulina Pawełkiewicz z Zielonej Góry, która jest w ósmym miesiącu ciąży. Dodaje jednak, że ciąża to fantastyczny stan. fot. Paweł Janczaruk
W czasie ciąży organizm kobiety przechodzi rewolucję. Nudności, zgaga, obrzęki - to typowe dolegliwości, które towarzyszą paniom.

Podpowiadamy, jak się z nimi uporać.

NUDNOŚCI
- Na początku, głównie w pierwszym trymestrze ciąży, kobiety wymiotują, cierpią na poranne mdłości - mówi Katarzyna Sadurska, dyplomowana położna, która prowadzi szkołę rodzenia przy zielonogórskim szpitalu. Jak złagodzić te nieprzyjemne objawy? - Przed wstaniem z łóżka dobrze jest wypić szklankę ciepłej wody z odrobiną miodu, trochę zjeść i dopiero potem spokojnie wstać - radzi Sadurska. Na mdłości pomóc mogą też suszone owoce, warto mieć je zawsze przy sobie i podjadać, kiedy czujemy, że robi nam się słabo. Nudności mijają zwykle około 14. tygodnia ciąży.

ZAPARCIA

Kłopoty z wypróżnianiem to wynik tego, że w czasie ciąży powiększa się macica, uciska na jelita, które stają się leniwe. - Ten problem pomoże rozwiązać dieta bogata w błonnik. Doraźnie działają suszone śliwki. Perystaltykę jelit poprawia regularna gimnastyka - mówi Sadurska.

Błonnik znajdziesz w chlebie razowym, otrębach, marchwi, jabłkach, grochu, fasoli białej, fasoli czerwonej, soi, malinach. - Kobietom w ciąży przy zaparciach nie poleca się preparatów ziołowych, które wspomagają wypróżnianie - dodaje położna.

ZGAGA
Mówi się, że kobieta, która w czasie ciąży często ma zgagę, urodzi dziecko z burzą włosów na głowie. To oczywiście nieprawda, ale zgaga rzeczywiście jest częstą dolegliwością podczas ciąży. Jak zminimalizować te problemy? Po pierwsze, jadaj kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia. Po drugie, unikaj ostrych i smażonych potraw. Po trzecie, wypijaj szklankę wody przed posiłkiem. Na tę dolegliwość pomaga też spanie z uniesioną głową, podjadanie migdałów oraz picie ciepłego mleka.

OBRZĘKI

- Najczęściej kobiety w ciąży cierpią na obrzęki podudzi, stóp i łydek. Ta przypadłość doskwiera paniom zwłaszcza pod koniec ciąży - wyjaśnia Sadurska. Jeśli opuchlizna jest niewielka można radzić sobie samemu, domowymi sposobami. Jakimi? Codziennie wieczorem mocz stopy w chłodnej wodzie z dodatkiem soli. Zadbaj też, żeby twoja dieta była małosolna, bo to właśnie sól sprawia, że woda gromadzi się w tkankach i powoduje opuchliznę. Pomagają też niewymagające wielkiego wysiłku ćwiczenia i spacery. Jeśli obrzęki są duże, konieczne skonsultuj się ze swoim lekarzem, żeby wykluczyć je jako objaw choroby i zaradzić temu środkami farmakologicznymi.

BÓLE PODBRZUSZA
- Często kobiety, które spodziewają się dziecka skarżą się, że boli je podbrzusze. Czują kłucia, naciągania. Trudno im samemu je określić - opowiada Sadurska. Te objawy to skutek tego, że powiększa się macica. To minie - uspokaja położna. Paniom przy nadziei towarzyszą też bezbolesne twardnienia brzucha - są to skurcze przygotowujące do porodu. Na to pomaga relaks i picie melisy.

BÓLE KRĘGOSŁUPA
W czasie ciąży powiększa się lordoza, czyli łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną - u ciężarnej jest to spowodowane powiększającym się właśnie brzuchem. Można temu zaradzić wykonując proste ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa. Podczas leżenia na boku dobrze jest podłożyć pod kolana i stopy poduszkę lub koc, tak by przyjąć pozycję zmniejszającą dolegliwości. Ciężarna powinna nosić buty na niskim obcasie, nie dźwigać ciężarów (zakupy!), używać raczej plecaka niż torby.

MROWIENIE PALCÓW U RĄK I NÓG
To wynik ucisku macicy na kręgosłup, albo braku magnezu. Dlatego jedz produkty bogate w ten pierwiastek (m.in. czekolada), pij kakao. Jeśli jest taka konieczność, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, możesz też zażywać preparaty magnezu. W czasie ciąży paniom często doskwierają też skurcze łydek. Pomaga na to dieta bogata w magnez i potas, masaż lub ćwiczenia rozciągające podudzia.

JAK SPARWDZIĆ, CZY JESTEŚ W CIĄŻYRóżne symptomy organizmu obserwowane przez kobietę mogą pomóc w rozpoznaniu ciąży, pamiętaj jednak, że ich obecność nigdy nie daje całkowitej pewności. Niektóre kobiety mogą mieć tylko pojedyncze objawy, a mimo to ciąża rozwija się prawidłowo. Inne panie zauważają szereg symptomów, choć nie są w ciąży. W warunkach domowych najpewniej ciążę może potwierdzić test ciążowy. W jaki sposób działa? Wykrywa w moczu obecność hormonu ciążowego - gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Test kupisz w aptece. Pamiętaj, że ujemny wynik nie wyklucza ciąży w stu procentach. Jeśli wynik jest pozytywny, zgłoś się do lekarza, żeby go potwierdzić.

BADANIA, KTÓRE MUSISZ WYKONAĆ NA POCZĄTKU I W CZASIE CIĄŻY

  • grupa krwi i czynnik Rh
  • poziom glukozy we krwi
  • odczyn WR na początku i pod koniec ciąży (badanie w kierunku kiły)
  • morfologia i badanie ogólne moczu (średnio co drugą wizytę)
  • u kobiet z brakiem czynnika Rh sprawdza się obecność przeciwciał anty Rh
  • po 32. tygodniu ciąży należy zrobić HBs (badanie w kierunku nosicielstwa antygenu wirusa żółtaczki wszczepiennej)
  • w siódmym miesiącu wykonuje się tzw. test obciążenia glukozą, który pozwala wykryć objawy cukrzycy
  • dodatkowo badanie bakteriologiczne sprawdzające stopień czystości pochwy
  • badanie na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie, różyczce, cytomegalii
  • kobieta w ciąży musi mieć też aktualną cytologię

    UNIKAMY UŻYWEK
    Drażliwy temat to picie alkoholu w czasie ciąży. - Zdania na ten temat są podzielone. Nie wiemy tak naprawdę, jaka ilość alkoholu uszkadza dziecko. Dlatego, po to, by nie ryzykować zrezygnujmy z napojów alkoholowych przez cały okres ciąży, a już na pewno w pierwszym trymestrze - mówi K. Sadurska. Dzieci, których matki piły oczekując dziecka rodzą się z alkoholowym zespołem płodowym (FAS) - to psychiczne i fizyczne zaburzenia, które mogą wyrażać się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalia rozwojowe, problemy w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne.
    Papierosy? - Kiedyś uważało się, że paląca kobieta powinna w momencie zajścia w ciążę odstawiać nikotynę stopniowo. Teraz wiemy, że trzeba to zrobić natychmiast. Nikotyna, która trafia do krwiobiegu dziecka uszkadza jego wątrobę i tkanki mózgowe - dodaje położna. Na pewno nie wolno też na własną rękę zażywać suplementów diety, czy farmaceutyków.
    Pamiętaj, że zawsze musisz konsultować się w tej kwestii z lekarzem.

    CO JEMY?

    - Dieta kobiety ciężarnej powinna być urozmaicona, dobrze jest przygotowywać posiłki w domu z naturalnych produktów. Przynajmniej na okres ciąży kobieta powinna zrezygnować z napojów gazowanych, fast-foodów, słodyczy - to wypełniacze, które nie dostarczają potrzebnych wartości, powodują jedynie tycie. Podstawą diety ciężarnej kobiety powinny być zboża. Jedzmy zatem makarony, kasze, ryż -mówi zielonogórska położna Katarzyna Sadurska. Ważnym elementem żywienia jest też nabiał, mleko i jego przetwory, które zawierają niezbędny do budowy kości wapń. Przyszła mama powinna też komponować swoje posiłki z warzyw. Bogate w mikro- i makroelementy są suszone owoce. Źródłem magnezu jest kakao. Zwiększona ilość krążącej krwi wymaga dostarczenia odpowiedniej ilości składników potrzebnych do tworzenia hemoglobiny, która jest barwnikiem czerwonych krwinek. Dlatego posiłki wzbogacaj w produkty bogate w żelazo- mięso, wędliny, jaja, warzywa liściaste (magnez wchodzi w skład chlorofilu), kasza gryczana, mąka sojowa, kakao oraz mięso i podroby. Co podczas ciąży jest bezwzględnie zakazane? - Na pewno nie wolno jeść surowego mięsa, ponieważ może dojść do zakażenia pierwotniakiem toksoplazmozy. Zakazane są też sery pleśniowe, które zawierają penicylinę, szkodliwą dla rozwijającego się płodu - wyjaśnia Sadurska.

    KILKA WSKAZÓWEK

  • jedz regularnie, w spokoju, bez pośpiechu
  • jedz częściej i w małych ilościach
  • wzbogać swoją dietę o warzywa i owoce, ogranicz spożycie produktów wysokokalorycznych
  • nigdy nie odchudzaj się w okresie ciąży i karmienia
  • pij 1,5-2 litry płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej
  • unikaj mocnej kawy i herbaty.

  • Magdalena Raduszyńska
    0 68 324 88 70
    [email protected]

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska