Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co laureatka Nagrody Nike usłyszała na cmentarzu? Akcja nowej powieści Joanny Bator - „Gorzko, gorzko” rozgrywa się na Dolnym Śląsku

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
25 listopada 2020 r. ukaże się nowa, szóstka powieść Joanny Bator - „Gorzko, gorzko” (Wydawnictwo Znak). Pisarka wraca w niej na Dolny Śląsk zainspirowana prawdziwą historią, którą usłyszała na cmentarzu w Unisławiu Śląskim w powiecie wałbrzyskim.
25 listopada 2020 r. ukaże się nowa, szóstka powieść Joanny Bator - „Gorzko, gorzko” (Wydawnictwo Znak). Pisarka wraca w niej na Dolny Śląsk zainspirowana prawdziwą historią, którą usłyszała na cmentarzu w Unisławiu Śląskim w powiecie wałbrzyskim. MAGDA HUECKEL/WYDAWNICTWO ZNAK
W swojej szóstej powieści Joanna Bator wraca na Dolny Śląsk, gdzie zainspirowała się prawdziwą historią, którą usłyszała na cmentarzu w Unisławiu Śląskim.

W marcu 2019 roku na ekrany kin weszła ekranizacja powieści „Ciemno, prawie noc” (2012), za którą Joanna Bator otrzymała Nagrodę Nike. W filmie w reżyserii Borysa Lankosza wystąpiła plejada znakomitych aktorek i aktorów: Magdalena Cielecka, Agata Buzek, Roma Gąsiorowska, Dorota Kolak, Marcin Dorociński, Piotr Fronczewski, Jerzy Trela, Aleksandra Konieczna, Dawid Ogrodnik…
Cielecka, Buzek, Gąsiorowska i Konieczna o swoim udziale w filmie „Ciemno, prawie noc” na podstawie powieści Joanny Bator

Joanna Bator znów na Dolnym Śląsku

25 listopada 2020 r. ukaże się nowa, szóstka powieść Joanny Bator - „Gorzko, gorzko” (Wydawnictwo Znak). Pisarka wraca w niej na Dolny Śląsk zainspirowana prawdziwą historią, którą usłyszała na cmentarzu w Unisławiu Śląskim w powiecie wałbrzyskim.

Kto bohaterem sagi „Gorzko, gorzko”

„Gorzko, gorzko” to saga czterech pokoleń kobiet. Opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech, doświadczonych rodzinną traumą i historią, bohaterek – czytamy w zapowiedzi wydawniczej.
Dlaczego Berta popełniła zbrodnię? Kiedy Barbara nauczyła się tak dobrze rzucać nożem? Dlaczego Violetta otworzyła wek Pandory i co w nim było? Czy Kalinie uda się poznać prawdę? Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku odnajduje brakujące fragmenty rodzinnej historii i zszywa je w całość. Mozolnie rekonstruując pamięć swej naznaczonej traumą rodziny, mierzy się zarazem z własną miłosną utratą.

Realizm i magiczność nadają tej wciągającej sadze niepowtarzalny styl i niepokojący urok, dzięki czemu na długo zostaje ona w czytelniku. „Gorzko, gorzko” to nowatorsko i odważnie opowiedziana historia miłosna i nienawistna, okrutna i czuła, która budzi litość i trwogę, niosąc ostatecznie nadzieję na katharsis.

„Gorzko, gorzko” to pierwsza powieść po „Ciemno, prawie noc”, w której autorka wraca na Dolny Śląsk, by wyciągnąć z walizki demony wepchnięte pod podszewkę i pierwsza książka, którą Joanna Bator napisała po doświadczeniu życiowej zmiany: porzuceniu nomadyzmu i odnalezieniu swojego miejsca w Domu pod Ptakiem Nakręcaczem - czytamy w zapowiedzi wydawcy.

Joanna Bator – Laureatka Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej im. Hermana Hessego, Nagrody Literackiej im. Stefana Heima, Nagrody Literackiej Usdomer, szwajcarskiej Spycher Literaturpreis. Autorka bestsellerów tłumaczonych na wiele języków, w tym zekranizowanego niedawno Ciemno, prawie noc .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska