Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co lubuskie filharmonie przygotowały nam na weekend? Warto w nich spędzić piątkowy wieczór

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W piątek 31.03 o godz. 19, Filharmonia Gorzowska zaprasza na koncert oratoryjny pt. „Mein Jesu, gute Nacht”. W programie  znajdą się utwory chóralne, chorały, recytatywy i arie z „Pasji wg św. Jana” BWV 245, „Pasji wg św. Mateusza” BWV 244 oraz kantaty „Ich habe genug” BWV 82 mistrza epoki baroku - Johanna Sebastiana Bacha.
W piątek 31.03 o godz. 19, Filharmonia Gorzowska zaprasza na koncert oratoryjny pt. „Mein Jesu, gute Nacht”. W programie znajdą się utwory chóralne, chorały, recytatywy i arie z „Pasji wg św. Jana” BWV 245, „Pasji wg św. Mateusza” BWV 244 oraz kantaty „Ich habe genug” BWV 82 mistrza epoki baroku - Johanna Sebastiana Bacha. wikipedia
Na scenach lubuskich filharmonii zagości sporo ciekawych i rzadko wykonywanych utworów. W Gorzowie będzie to muzyka pasyjna, zaś w Zielonej Górze zakończy się cykl „Miesiąc Kobiet”. Nie zabraknie znakomitych artystów oraz łagodnych brzmień skłaniających do refleksji i zadumy w okresie Wielkiego Postu.

Dobranoc Jezu!

W piątek 31.03 o godz. 19, Filharmonia Gorzowska zaprasza na koncert oratoryjny pt. „Mein Jesu, gute Nacht”. W programie znajdą się utwory chóralne, chorały, recytatywy i arie z „Pasji wg św. Jana” BWV 245, „Pasji wg św. Mateusza” BWV 244 oraz kantaty „Ich habe genug” BWV 82 mistrza epoki baroku - Johanna Sebastiana Bacha. Motyw męczeńskiej śmierci Jezusa już wiele wieków temu stał się muzyce szczególnie bliski i podejmowany był w niej wielokrotnie – w rozmaitych formach i konwencjach. Orkiestrze Filharmonii Gorzowskiej, pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego, towarzyszyć będą: Małgorzata Trojanowska – sopran, Jan Jakub Monowid – kontratenor, Mariusz Godlewski – bas oraz zespół wokalny „Pomerania Singers” przygotowany przez Sylwię Fabiańczyk-Makuch. Słowem całość okrasi Jan Mierzyński.

Pozytywny pozytyw

Gratką dla melomanów będzie możliwość zobaczenia i usłyszenia na żywo rzadko widywanego w filharmonii instrumentu – pozytywu (rodzaj małych, przenośnych organów), który specjalnie na to wydarzenie przyjedzie do Filharmonii Gorzowskiej z Zielonej Góry. Na instrumencie zagra znany organista i adiunkt Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego - Michał Kocot.

Zdolna dyrygentka

Także w piątek o godz. 19, ale w Filharmonii Zielonogórskiej, odbędzie się koncert zamknięcia, trwającego przez marzec cyklu „Miesiąc Kobiet”. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej zadyryguje Ewa Strusińska. To finalistka i laureatka prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Gustawa Mahlera w Bambergu. W latach 2013-2016 pełniła funkcję pierwszego dyrygenta i kierownika muzycznego Filharmonii Szczecińskiej, a wcześniej dyrygenta asystenta Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, prowadząc koncert dyplomowy z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. W swojej międzynarodowej karierze Ewa Strusińska pracowała z wieloma czołowymi orkiestrami na świecie, takimi jak Northern Sinfonia, BBC National Orchestra of Wales, Hallé Orchestra, Bamberger Symphoniker czy Magdeburgische Philharmonie, a w Polsce artystka dyrygowała większością orkiestr symfonicznych, w tym Filharmonii Narodowej, NOSPR-u, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Sinfonią Varsovią. W programie koncertu znajdzie się utwór „D’un soir triste, D’un matin de printemps” (O smutnym wieczorze, o wiosennym poranku) autorstwa Lili Boulanger.

Fenomenalny dziewiętnastolatek

Jako drugi utwór wieczoru zabrzmi I. koncert skrzypcowy g-moll op. 26 - Maxa Brucha. Koncert został pierwotnie ukończony w 1866 roku, a prawykonanie odbyło się 24 kwietnia 1866 r. Dzieło zostało jednak przearanżowane z pomocą wybitnego skrzypka Josepha Joachima i ukończone w obecnej formie w 1867 r. Prawykonanie poprawionego koncertu miało miejsce w Bremie 7 stycznia 1868 r. Solo na skrzypcach wykona Wojciech Niedziółka. To zaledwie 19-letni student pierwszego roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów muzycznych organizowanych w kraju i zagranicą. Jest półfinalistą oraz najwyżej sklasyfikowanym Polakiem XVI. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a także finalistą konkursu skrzypcowego „International Louis Spohr Competition for Young Violinists” w Weimarze. Na koniec wieczoru zabrzmi III. symfonia Es-dur op. 97 ( „Reńska”) Roberta Schumanna. Premiera dzieła odbyła się 6 lutego 1851 r. w Düsseldorfie. Wszystkie wstępy płatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska