Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ma myszka Falubazu do Żeromskiego? Prace artysty Bolesława Chromrego zaskakują na ogłoszeniowych słupach i w Galerii BWA Zielona Góra

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Wystawa Bolesława Chromrego - „Słońce to my, ciemne chmury to my” czynna w Galerii BWA Zielona Góra oraz na słupach ogłoszeniowych - do 19 czerwca 2020.
Wystawa Bolesława Chromrego - „Słońce to my, ciemne chmury to my” czynna w Galerii BWA Zielona Góra oraz na słupach ogłoszeniowych - do 19 czerwca 2020. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
„Stefan Żeromski urodził się w Zielonej Górze” – głosi napis na plakacie Bolesława Chromrego, którego główną postacią jest sylwetka myszki nawiązująca do logo żużlowego Falubazu.

Bolesław Chromry (Damian Siemień) - rysownik, malarz, ilustrator – „zaatakował” swoimi pracami Zieloną Górę 29 maja 2020 r. Na słupach ogłoszeniowych pojawiło się kilkanaście – dedykowanych Zielonej Górze – plakatów o mocnej, przewrotnej, żartobliwej treści. Natomiast w sali Galerii BWA można oglądać (jeszcze do 19 czerwca) pozostałe prace artysty, które składają się na wystawę „Słońce to my, ciemne chmury to my”.

Galeria BWA nie przy al. Niepodległości, ale przy ul. Chrobrego… czyli Chromrego

Na wystawie „Słońce to my, ciemne chmury to my” w Galerii BWA zobaczymy m.in. obraz „Pomiot szatana”. Twarz bohatera pracy (z trzema szóstkami na czole) niektórzy kojarzą ze… znanym politykiem.
Tymczasem Bolesław Chromry dokonał też „ataku” na topografię Zielonej Góry. Na fasadzie Galerii BWA, która mieści się przy al. Niepodległości – umieścił tabliczkę, że to ulica Bolesława Chrobrego. Z domalowaną literą „m”, sugerującą zmianą na „Chromrego”…

Z opisu wystawy „Słońce to my, ciemne chmury to my” w Galerii BWA Zielona Góra

„Świat się kończy. Nikt nie ma złudzeń, że będzie coraz gorzej. Politycy, przedsiębiorcy i histeryczne media zarabiają na prywatną opiekę medyczną i budowanie schronów. Nam pozostały spacery i odbieranie alertów RCB, kolekcjonując THC. Zamiast budowania Państwa Policyjnego i wzajemnego wykańczania, powinniśmy nauczyć się żyć ze strachem. W jednym pokoju i w jednym łóżku. W tym samym mózgu, bez umowy o wynajem. Bez praw i możliwości dyskusji. Bez braw na finał.
Wystawie towarzyszy prezentacja plakatów w mieście zaprojektowanych specjalnie dla Zielonej Góry.”

O autorze wystawy „Słońce to my, ciemne chmury to my” w Galerii BWA Zielona Góra

Bolesław Chromry (Damian Siemień) - rysownik, malarz, ilustrator. Rocznik '87, absolwent Wydziału Grafiki na ASP w Krakowie. Autor powieści graficznych, m.in. “Pokrzywy”, “Notes dla ludzi uczulonych na gluten i laktozę” i “Elementarz Polski dla Polaka i Polki z Polski” wydanych nakładem wydawnictwa Korporacja Ha!art. W 2019 roku w oficynie W.A.B. ukazała się jego debiutancka powieść “Pozwólcie pieskom przyjść do mnie”.

Kolejny wernisaż w Galerii BWA Zielona Góra: Alicja Lewicka-Szczegóła – „Martwa natura”

W piątek, 19 czerwca 2020 r. o godz. 19.00 w Galerii BWA Zielona Góra zostanie otwarta wystawa „Martwa natura” Alicji Lewickiej-Szczegóły.

O wystawie „Martwa natura” czytamy:
Wystawa „Martwa natura” jest kontynuacją realizacji z ostatnich lat (np.: „Sukulenty”, „Epifity”, „Pnącza”). Próbuję w nich analizować znaczenia relacji międzyludzkich, kojarząc je i utożsamiając ze światem form roślinnych. Opowiadam o nich, przyjmując jako sposób i język narracji naturalne mechanizmy występujące w przyrodzie, a także procesy i sytuacje kontroli nad nią. Tytuł wystawy można też traktować jako współwystępowanie cech życia, działania, spontaniczności i zmiany oraz stanów im przeciwstawnych, bliskich stagnacji, wyłączenia czy zależności.

O autorce wystawy „Martwa natura” w Galerii BWA Zielona Góra
Alicja Lewicka-Szczegóła - urodzona w 1967 roku w Lesznie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie UAP) 1987-1992. Doktorat w zakresie rzeźby uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (promotor prof. Jan Berdyszak), stopień doktora habilitowanego – na Wydziale Multimediów i Komunikacji Wizualnej w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1992 roku związana jest z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prowadzi Pracownię Rysunku i Intermediów w Instytucie Sztuk Wizualnych. W latach 2011-2014 była dyrektorem ISW. Obecnie, od 2016 jest prodziekanem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Twórczość w zakresie instalacji, multimediów, obiektu. Mieszka w Zielonej Górze.

Maria Apoleika – autorka „Psich sucharków” – z wystawą „Krajobraz z pudelkiem” w Galerii BWA Zielona Góra

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska