Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co mamy zrobić, jeśli rodzice wymagają ciągłego leczenia? - pytają dzieci seniorów

Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz
W tym budynku miałby powstać ośrodek geriatrii
W tym budynku miałby powstać ośrodek geriatrii Renata Hryniewicz
- Rodzice wymagają leczenia i stałej opieki. Przeczytałem w „GL” artykuł o ośrodku geriatrii, którego nie chce finansować NFZ. Chcę na swoim przykładzie pokazać, jak bardzo jest potrzebne w naszym rejonie takie miejsce - mówi Dariusz Pazda ze Słubic.

Artykuł pod tytułem „Ośrodek geriatrii w Torzymiu gotowy, ale NFZ nie podpisze kontraktu” opublikowany został w zeszłym tygodniu, w piątek. Przypomnijmy. Szpital w Torzymiu jest gotowy na utworzenie pierwszego w woj. lubuskim ośrodka geriatrii, który kompleksowo diagnozowałby i leczył pacjentów 65+. Seniorzy, zamiast jeździć po wielu lekarzach, mogliby się leczyć w jednym miejscu. Aby tak się stało, szpital musi mieć jednak zakontraktowany oddział geriatryczny. Nie będzie go miał, bo NFZ mówi, że kontraktu nie podpisze, bo świadczenia na rzecz seniorów realizowane są w ramach umów z innymi szpitalami, na oddziałach internistycznych.

Po naszej publikacji dzwonili do nas Czytelnicy. Nie wiedzą oni, co począć z chorymi rodzicami, którzy zostali wypisani ze szpitala, ale - podobnie jak ojciec pana Dariusza - potrzebują dalszego leczenia i rehabilitacji.

- Długoterminowa opieka nad pacjentem przewlekle chorym i cierpiącym na ubytki neurologiczne powinna odbywać się w zakładach opiekuńczo - leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych. Szpital może wystawić skierowanie do takiego zakładu - mówi Joanna Branicka, rzecznik oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze. - Pacjent może zostać objęty również pielęgniarską opieką długoterminową w domu. Zarówno w pierwszym, jak w drugim przypadku skierowanie może wypisać również każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

W teorii tak być powinno, ale rzeczywistość pokazuje inny obraz. - Podczas drugiego pobytu pana Pazdy w szpitalu, rodzina wyraziła chęć umieszczenia pacjenta w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym. W związku z tym szpital podjął próby umieszczenia tego pacjenta w Kostrzynie, Dębnie i Torzymiu. Czas oczekiwania na miejsce w tych ośrodkach wynosił od 3 do 6 miesięcy - mówi Małgorzata Krasowska - Marczyk, prezes słubickiego szpitala.

Problem ze starszymi ludźmi narasta, a kontrakt z NFZ nie obejmuje finansowania pacjentów zakwalifikowanych do stacjonarnej opieki długoterminowej lub geriatrycznej. - Tym bardziej, w skali województwa, zasadne jest wsparcie działań prowadzących do utworzenia oddziału geriatrii - dodaje pani prezes.

Miejsca w zakładach opiekuńczo - leczniczych nie ma, a pacjent potrzebuje nie tylko opieki, ale też rehabilitacji. Co ma więc zrobić jego rodzina? Pytamy o to lek. med. Urszulę Kawalec-Hurny, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii (pracuje w szpitalu w Torzymiu).

- Głównymi celami opieki geriatrycznej jest nie tylko leczenie chorób ostrych i przewlekłych, ale też zapobieganie pogorszeniu sprawności pacjentów w starszym wieku - mówi pani doktor. - Starość wiąże się z narastaniem specyficznych problemów zdrowotnych, których następstwem jest upośledzenie funkcjonalne, a w dalszej kolejności ograniczenie sprawności i samodzielności.

Pani doktor zaznacza też, że leczenie szpitalne osób starszych powinno minimalizować niekorzystne działania leków. - Z kolei, zapobieganie niepełnospraw - ności poprzez wczesną rehabilitację powinno stanowić element każdej hospitalizacji, niezależnie od przyczyny - dodaje.

- W oddziałach internistycznych nie ma czasu ani możliwości na objęcie pacjenta starszego opieką całościową i zaplanowania tej opieki i funkcjonowania po wypisie ze szpitala. Dlatego potrzeba utworzenia ośrodka, który w sposób kompleksowy zajmie się leczeniem starszych, nie powinna budzić żadnych wątpliwości - dodaje Urszula Kawalec - Hurny.

Gdyby ośrodek geriatrii powstał, pan Pazda znalazłby się tam na oddziale geriatrii. Po leczeniu trafiłby - w tym samym ośrodku- do zakładu opiekuńczo - leczniczego. Miałby również możliwość skorzystania na miejscu z poradni geriatrycznej, a także z dziennego domu dla seniorów. Dodatkowym atutem ośrodka w Torzymiu jest specjalistyczna rehabilitacja. A wszystko to pacjent senior miałby zapewnione w ramach jednego budynku.

Zobacz również: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej. Najważniejsze informacje tygodnia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska