Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co może twój szef

Redakcja
Na pytania odpowiada Czytelnikom Marcin Kaczmarek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze.

- Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony do 31 grudnia 2010 r. Z dnia na dzień pracodawca dał mi dwutygodniowe wypowiedzenie bez żadnego uzasadnienia i podania przyczyny. Czy miał prawo rak zrobić?
- Pracodawca miał prawo tak zrobić pod warunkiem, że dopuszczalność rozwiązania umowy o pracę została przewidziana przy jej zawieraniu. W takim przypadku okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Wymóg wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie ustawodawca ograniczył do przypadków wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (art. 30 § 4 k.p.). Stąd wniosek, że analogicznego obowiązku brak w przypadkach wypowiadania umów tzw. terminowych.

- Czy pracodawca może zmusić mnie, stosując pewną formę szantażu, do rezygnacji z należnego mi wynagrodzenia?
- Kodeks pracy zawiera szereg przepisów chroniących wynagrodzenie za pracę. I tak w art. 84 k.p. ustanowiono zakaz zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia i przeniesienia go na inną osobę. Oznacza on w istocie zakaz składania oświadczeń woli, na podstawie których pracodawca miałby być zwolniony z obowiązku zapłaty wynagrodzenia. Zrzeczenie się przez pracownika prawa do wynagrodzenia jest w świetle przepisów prawa pracy nieskuteczne.

- Czy za dzień 1 listopada br. należy mi się dzień wolny od pracy?
- Zasady ustalania wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym określa 130 k.p. Zgodnie z tym przepisem wymiar czasu pracy oblicza się: mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. Następnie od tak uzyskanej sumy godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w innym dniu niż niedziela. W listopadzie 2008 r. występują cztery pełne tygodnie oraz dwa święta w innym dniu niż niedziela. Zakładając, że w zakładzie pracy obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy, wymiar czasu pracy będzie wynosił 144 godziny (4x40=160 odjąć 2x8=16). Dzieląc tak ustalony wymiar przez dobową normę czasu pracy uzyskujemy 18 (144/8 = 18). Jest to maksymalna liczba dni pracy w listopadzie 2008 r. Wobec tego pracownikom zatrudnionym w podstawowym systemie czasu pracy w sztywnym rozkładzie czasu pracy od poniedziałku do piątku, należy zapewnić jeden dodatkowy dzień wolny. Tak, aby liczba dni pracy nie przekroczyła liczby wynikającej z ustalonego wymiaru, czyli 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska