Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co musisz wiedzieć o JPK VAT? 6 faktów dla przedsiębiorców. Jednolity plik kontrolny bez tajemnic

a.w.
Co musisz wiedzieć o JPK VAT? 6 faktów dla przedsiębiorców. Jednolity plik kontrolny bez tajemnic
Co musisz wiedzieć o JPK VAT? 6 faktów dla przedsiębiorców. Jednolity plik kontrolny bez tajemnic pixabay
JPK to nowy dokument skarbowy, który przedsiębiorcy co miesiąc muszą składać w urzędzie skarbowym. Nowy dokument dostarczany jest za pomocą księgowości internetowej, więc teoretycznie nie wiąże się z cyklicznymi kolejkami do urzędów. Jak sprawdza się nowy obowiązek nałożony na przedsiębiorców? Co trzeba wiedzieć o jednolitym pliku kontrolnym? Do jakich absurdów doprowadził nowo przyjęty projekt?

JPK pozytywna stabilizacja czy smutny obowiązek?

Obowiązek składania pliku JPK i JPK VAT spadła na wszystkich przedsiębiorców. Co to oznacza? Każda osoba prowadząca swoją działalność gospodarczą, do comiesięcznych obowiązków wynikających z prowadzenia firmy musi dopisać kolejny podpunkt.

JPK – systematyzacja, automatyzacja

Jednolity plik kontrolny ma usystematyzować księgowość w firmie i być pomocą dla fiskusa, która zautomatyzuje weryfikowanie danych podatkowych. JPK będzie pomocny także w trakcie przeprowadzania czynności kontrolnych i sprawdzających. Czy jest się czego bać? NIE. Tak naprawdę JPK to przeniesienie sporej ilości dokumentów do obiegu internetowego. Brak konieczności stania w kolejkach działa motywująco.

Początek programu nie są łatwe, nie wszyscy przedsiębiorcy przygotowali się na zmiany, pomimo poszerzonej kampanii informacyjnej Ministerstwa Finansów oraz wydłużenie terminu wejścia w życie ustawy, która dawała tzw. termin przejściowy. Kolejne miesiące, w których właściciele firm będą musieli składać JPK wyrobią nawyk, który niedługo nie będzie już odczuwalny. Wysyłanie dokumentów, kilkoma klikami myszki stanie się oczywistością.

Zanim jednak przywykniemy do nowej sytuacji warto przypomnieć sobie na czym ona tak naprawdę polega. Odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań. Rozwiać najważniejsze wątpliwości.

6 faktów o JPK, czyli wszystko, co musisz wiedzieć

Co musisz wiedzieć o JPK VAT? 6 faktów dla przedsiębiorców. Jednolity plik kontrolny bez tajemnic

Co musisz wiedzieć o JPK VAT? 6 faktów dla przedsiębiorców. ...

1) JPK a jednoosobowa działalność gospodarcza

Czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą trzeba składać jednolity plik kontrolny? TAK, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, czyli tzw mikroprzedsiębiorcy, są zobowiązani do składania dokumentu JPK osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej księgowej, która prowadzi rachunkowość

2) Kiedy składać JPK VAT?

Nowy dokument księgowy składa się co miesiąc, do 25. dnia każdego miesiąca. Jeśli 25. dzień miesiąca wypada w dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy dniem płatności jest następny dzień roboczy. WAŻNE! Podatnik, który rozlicza się metodą kwartalną, również jest zobowiązany do przesyłania pliku JPK VAT co miesiąc.

3) JPK a wykreślenie z rejestru VAT

Zamiany zapisów ustawy wymusiły masowe czyszczenie rejestru płatników VAT. Zaczęło się od 2017 roku, kiedy fiskus zdobył możliwość usunięcia z rejestru podatników, których działalność jest zawieszona dłużej niż pół roku lub z którym nie ma kontaktu. Na początku w pierwszym miesiącu 2017 roku z rejestru usuniętych zostało 8365 firm. Po pół roku od wprowadzenia nowego prawa podatkowego już ponad 65 tysięcy osób zostało wykreślonych, a na koniec 2017 r. ponad 110 tys – wyliczyła gazetaprawna.pl
Do końca maja 2018 r. status czynnego podatnika VAT straciło prawie 160 tys. firm, czyli ok. 10% wszystkich polskich podatników VAT.

4) JPK a urząd online

Do realizacji programu na polecenie Ministerstwa Finansów stworzona została specjalna platforma online, a każdy JPK wysyłany powinien być przy pomocy podpisu elektronicznego lub ePUAP. Potwierdzeniem poprawnej wysyłki JPK jest możliwość pobrania Urzędowego Potwierdzenia Odbioru.

5) Co grozi za nie wysłanie pliku JPK?

Każdemu może się zdarzyć zapomnieć, każdy może też popełnić błąd. Co grozi za takie przewinienia? Przede wszystkim należy pamiętać, że JPK to dokument księgowy, więc powinien być wypełniany rzetelnie a każdy błąd można a nawet należy skorygować. Jeśli jednak błąd nie zostanie skorygowany Urząd może nałożyć karę. Wysokość kary będzie zależna przewinienia. Jeśli sytuacja zostanie zakwalifikowana jako:

  • wykroczenie skarbowe - grzywna może wynieść maksymalnie do 40 000 zł
  • przestępstwo skarbowe – kara może wynieść od 10-120 stawek dziennych, a stawka dzienna może wynosić od 1/30 płacy minimalnej aż do jej 400-krotności).

6) Pomoc ekspertów

W związku z nowym dokumentem skarbowym i wiążącymi się z nim wątpliwościami, założona została specjalna infolinia dla przedsiębiorców. Informacje w zakresie Profilu Zaufanego (eGO) a także Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) będzie można uzyskać od ekspertów obsługujących infolinię Krajowej Informacji Skarbowej.

  • 801 055 055, z tel. stacjonarnych),
  • 22 330 03 30, z tel. komórkowych, a następnie wybieramy numer przekierowania – 7.

Pomocy należy szukać także w Urzędach Skarbowych. W każdej placówce wyznaczeni zostali specjalni koordynatorzy do obsługi JPK. Więcej informacji na stronach internetowych oraz pod numerami telefonów poszczególnych placówek US.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska