1/9
Co robić, gdy męczy nas covidowy katar? Pomoże...
fot. 123RF

Co na covidowy katar? Pomogą te sprawdzone sposoby!

Co robić, gdy męczy nas covidowy katar? Pomoże wielokierunkowa strategia, obejmująca nawilżanie śluzówki nosa, usuwanie wydzieliny, łagodzenie stanu zapalnego, zmniejszanie obrzęku i wzmacnianie odporności. To jednak tylko kilka kroków do lepszego samopoczucia!

Pamiętaj, że katar wirusowy może przerodzić się w zakażenie bakteryjne, często jest też wstępem do bardziej rozwiniętej infekcji. Właśnie dlatego trzeba jak najszybciej go leczyć. Zobacz, jak złagodzić ten symptom.

Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

2/9
Podczas kataru kluczowe jest nawilżanie powietrza w...
fot. yocamon/123RF

Nawilżanie powietrza

Podczas kataru kluczowe jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, co pomoże ograniczyć wysychanie śluzówki. W przypadku cieknącej wydzieliny i zatkanego nosa problem suchości dotyczy jamy ustnej, w późniejszych stadiach zakażenia koronawirusem lub innymi wirusami oddechowymi wysuszone stają się błony śluzowe nosa, problem może ponadto dotyczyć gardła. Wtedy pomoże urządzenie nawilżające powietrze (albo oczyszczające z funkcja nawilżania). Gdy go nie ma, można podratować się rozwieszaniem mokrego prania czy dłuższym prysznicem. Do nawilżania błon śluzowych służy ponadto nebulizator.

3/9
Zatkany nos należy do największych utrapień podczas infekcji...
fot. annado2/123RF

Hipertoniczny spray do nosa

Zatkany nos należy do największych utrapień podczas infekcji oddechowych, zwłaszcza w nocy. Choć istnieje wiele różnych kropli do nosa, również bez recepty, środki te mogą naruszać delikatną równowagę w tym narządzie i prowadzić do jego długotrwałego wysuszenia, a więc znacznie wydłużyć leczenie skutków kataru. W pierwszej kolejności warto więc sięgnąć po środki naturalne, takie jak spray do nosa z roztworem soli. Może być izotoniczny (jak sztuczne łzy) albo hipertoniczny – oznacza to, że stężenie chlorku sosu jest w nim wyższe niż w płynach fizjologicznych. Właśnie ten drugi ma najlepsze działanie przeciw katarowi, również covidowemu, ponieważ powoduje obkurczenie śluzówki, zmniejszając obrzęk w nosie. Wypłukiwanie wydzieliny z nosa ułatwia także spray izotoniczny, a gdy zawiera wodę morską, zapewnia też przeciwzapalne mikroelementy, takie jak miedź i mangan.

4/9
Warto zadziałać bezpośrednio na miejsce infekcji, czyli...
fot. belchonock/123RF

Parówka z olejkami

Warto zadziałać bezpośrednio na miejsce infekcji, czyli śluzówkę nosa. Pomoże w tym parówka z dodatkiem leczniczych olejków eterycznych o silnym działaniu przeciwzapalnym i zwalczającym drobnoustroje, a zwłaszcza wirusa SARS-CoV-2. Do inhalacji polecany jest zwłaszcza olejki z iglaków (sosnowy, świerkowy, jodłowy, pichtowy), a także inne: eukaliptusowy, tymiankowy, goździkowy czy drzewa herbacianego. Można też przygotować własną kompozycję tych składników, dodając w sumie maksymalnie 5 kropli na 1 litr gorącej wody w misce. Następnie należy się nad nią pochylić, przykryć głowę ręcznikiem, by para nie uciekała na boki, i wdychać ją nosem przez 5 minut.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Rozpoczęto zdjęcia do kolejnego sezonu Wiedźmina na Netflix – zobacz gwiazdy

Rozpoczęto zdjęcia do kolejnego sezonu Wiedźmina na Netflix – zobacz gwiazdy

Teraz bezpłatnie sprawdzisz amortyzatory. Zobacz gdzie!

Teraz bezpłatnie sprawdzisz amortyzatory. Zobacz gdzie!

Wszystkie kobiety Tigera Woodsa. Było z czego wybierać. W ramionach była nawet Polka!

Wszystkie kobiety Tigera Woodsa. Było z czego wybierać. W ramionach była nawet Polka!

Zobacz również

Jak wygląda sytuacja po pożarze w stadninie koni w Bronkowie pod Krosnem Odrzańskim?

Jak wygląda sytuacja po pożarze w stadninie koni w Bronkowie pod Krosnem Odrzańskim?

W Żaganiu "Hetmańczycy" świętowali na placu gen. Maczka!

W Żaganiu "Hetmańczycy" świętowali na placu gen. Maczka!