Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co najczęściej gubi młodego kierowcę? We wtorek w "GL" zestawienie szkół nauki jazdy z naszego regionu

Piotr Jędzura 68 324 88 80 [email protected]
Mł. insp. Wiesław Widecki.
Mł. insp. Wiesław Widecki. Archiwum policji
Kierowcy w wieku 18-24 lat byli sprawcami co piątego wypadku w naszym województwie - mówi Wiesław Widecki, naczelnik lubuskiej drogówki. We wtorkowej, papierowej "GL" zestawienie szkół jazdy z naszego regionu. Która uczy najlepiej?

- Jakie błędy najczęściej popełniają świeżo upieczeni kierowcy?
- Przede wszystkim jeżdżą zbyt szybko i mają dużą skłonność do ryzyka. To połączenie prowadzi do nieszczęść. Kolejne błędy to nieprawidłowe wyprzedzanie - na wzniesieniach, przed lub bezpośrednio na zakrętami - i brak umiejętności prawidłowego ocenienia sytuacji na drodze.

- To znaczy, że kursy nauki jazdy są złe i należy coś zmienić?
- Kursy nie są złe. Zdawalność egzaminów wynosi około 30 procent, to pokazuje, że sito jest szczelne. Problemy zaczynają się od pół roku do ośmiu miesięcy od odebrania prawa jazdy.

- Szaleństwo za kierownicą?
- Kiedy młody kierowca trochę pojeździ, nabiera przekonania, że wszystko już wie i wszystko umie. Zaczyna się jazda brawurowa, bo przecież "nic mnie nie zaskoczy". Zapewniam, że nawet po przejechaniu kilkuset tysięcy kilometrów możemy na drodze znaleźć się w sytuacji, która jest nowa i trzeba reagować błyskawicznie, logicznie i - co najważniejsze - bezpiecznie.

- To może potrzeba więcej godzin jazdy w terenie?
- Kiedyś egzamin na prawo jazdy odbywał się w dużej części na placu, a dziś - w mieście, w prawdziwych warunkach. To doskonała zmiana. Młodzi kierowcy po egzaminie wiedzą, jak się zachować za kierownicą. Wszystko zaczyna się burzyć po tym, jak trochę sami pojeżdżą. Statystyka pokazuje, że kierowcy w wieku 18-24 lat w ubiegłym roku byli sprawcami co piątego wypadku w naszym województwie. To dużo. A godziny jazdy? Każdy może wykupić sobie dodatkowo tyle godzin w "elce", ile chce czy potrzebuje.

- To może pomogłaby zmiana technik nauki jazdy?
- I to się stanie. Od 2016 roku młody kierowca trafi na kurs dwuetapowy. Po egzaminie będzie musiał stawić się ponownie na szkoleniu, które obejmie zagadnienia psychologiczne czy doskonalenie technik nauki jazdy. Na kursie techniki jazdy znajdą się elementy, które pokażą młodemu kierowcy, jak zachować się podczas hamowania awaryjnego na śliskiej czy mokrej nawierzchni.

Tylko u nas!

Już we wtorek,10 lutego, w "Gazecie Lubuskiej" opublikujemy zestawienie szkół jazdy z naszego regionu. Sprawdź, która najlepiej uczy przyszłych kierowców. Porównaj, jak wypadła szkoła jazdy z Twojej miejscowości. I zastanów się, którą wybrać. Pamiętaj! Podpowiedź znajdziesz we wtorek w "GL".

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska