Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co powinno się wiedzieć o raku jelita grubego?

oprac. (mag)
Z przeprowadzonego w 2007 roku badania opinii publicznej wynika, że stan wiedzy na temat raka jelita grubego w Polsce jest niski.

Dziś wyjaśniamy narosłe wokół choroby wątpliwości.

  • Badanie kolonoskopowe jelita grubego jest bardzo bolesne.

    Nie. Kolonoskopia jako metoda badania jelita grubego rzadko powoduje bardzo bolesne objawy. W razie potrzeby przed badaniem pacjent dostaje lek uspakajający wraz z lekiem przeciwbólowym, potem kładzie się na łóżku, a lekarz wprowadza przez odbyt końcówkę endoskopu pokrytą żelem. Lekarz cały czas kontroluje wprowadzanie przyrządu za pomocą kamery zamieszczonej na kolonoskopie.

    Dzięki temu możliwe jest ograniczanie do niezbędnego minimum dyskomfortu podczas kolonoskopii. Ponadto w wyjątkowych przypadkach, gdy pacjent sygnalizuje znaczący dyskomfort, w każdej chwili jest możliwe odstąpienie od badania.

  • Rak jelita grubego mi nie grozi, bo w mojej rodzinie nikt nie chorował.

  • Nie. Rak jelita grubego jest przede wszystkim chorobą cywilizacyjną, występującą znacznie częściej w krajach uprzemysłowionych. Wiąże się to z powszechnym w państwach rozwiniętych siedzącym trybem życia, pracą głównie przy biurku, niewielką ilością ruchu i dietą ubogą w błonnik, bogatą w tłuszcze i czerwone mięso.

    Zaobserwowano, że w krajach, w których dieta oparta jest o niskoprzetworzone produkty zbożowe oraz warzywa i owoce, zapadalność na raka jelita grubego jest znacznie niższa niż w Europie. Prawdą jest też, że ryzyko wzrasta, jeśli w najbliższej rodzinie (wśród krewnych pierwszego stopnia), są osoby, które chorowały na raka jelita grubego. W takich przypadkach zaleca się poddawanie się badaniom profilaktycznym już w wieku 40 lat.

  • Nowotwór jelita grubego jest niegroźny, bo rozwija się wiele lat i dlatego łatwo go leczyć.

  • Nie. Każdy nieleczony nowotwór może z czasem przekształcić się w złośliwego raka, który stanowi ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia chorego. Rak jelita grubego rozwija się z polipów-gruczolaków, które rosną w jelicie grubym. Czas ich wzrostu jest stosunkowo długi - od 7 do 12 lat i mogą przez kilka lat nie powodować żadnych objawów.

    Pojawienie się oznak choroby, takich jak gwałtowne zaparcia, chudnięcie i krwawienie, może oznaczać, że choroba jest w zaawansowanym stadium, kiedy maleją szanse na wyleczenie. Rak jelita grubego jest nowotworem złośliwym, w trakcie choroby mogą wystąpić przerzuty do innych organów (m. in. do wątroby, mózgu, jajników i płuc).

    .

  • Do usunięcia polipów konieczna jest hospitalizacja.
    Nie. W zdecydowanej większości przypadków nie ma takiej potrzeby. Badanie metodą kolonoskopową to prosty zabieg, który zazwyczaj trwa kilkadziesiąt minut. Do badania można się przygotować samemu w domu, korzystając ze wskazań lekarza. Lekarz dokonuje zabiegu usunięcia polipów już w trakcie badania. W większości przypadków badany może normalnie funkcjonować tuż po zabiegu. Hospitalizacja jest stosowana w przypadku leczenia zaawansowanych zmian nowotworowych, kiedy rozwój nowotworu nie pozwala na usunięcie kolonoskopem. Wtedy konieczna jest operacja chirurgiczna.

  • Aby przygotować się do kolonoskopii, trzeba prowadzić trzydniową głodówkę.
    Nie. Badanie nie wymaga takich wyrzeczeń, choć konieczna jest zmiana diety w celu oczyszczenia jelita grubego. Pacjentowi podaje się specjalne preparaty oczyszczające umożliwiające wykonanie pełnego badania. Na ogół przygotowanie do zabiegu trwa jeden dzień.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska