Co przysługuje ofiarom wypadku w pracy i cierpiącym na różne choroby zawodowe

Irena Boguszewska
Po ubezpieczonym czy renciście, który zmarł wskutek następstw wypadku przy pracy albo choroby zawodowej przysługuje renta rodzinna wypadkowa. Mają do niej prawo między innymi małżonek i dziecko.
Po ubezpieczonym czy renciście, który zmarł wskutek następstw wypadku przy pracy albo choroby zawodowej przysługuje renta rodzinna wypadkowa. Mają do niej prawo między innymi małżonek i dziecko. DiGi Touch
Udostępnij:
Poszkodowani pracownicy mogą dostać różne świadczenia. Dziś piszemy o rodzajach rent - także dla rodzin - i odszkodowaniu od pracodawcy. Wyjaśniamy również, jakie dokumenty będą potrzebne, by je dostać.

Gdy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową przysługują różne świadczenia.

RENTA Z TYTUŁU NIEZDOLNOŚCI DO PRACY

1. Ma do niej prawo ubezpieczony, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy.

WAŻNE
Świadczenie to przysługuje niezależne od długości okresu ubezpieczenia wypadkowego, a także bez względu na datę powstania niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem.

2. Prawo do tej renty ustaje, gdy ustąpi niezdolność do pracy. Gdy ponownie wystąpi, prawo przywraca się - bez względu na to, jak długa była przerwa.

RENTA Z TYTUŁU WYPADKU PRZY PRACY LUB CHOROBY ZAWODOWEJ

1. Renta z tytułu niezdolności do pracy wynosi:

* 24 proc. kwoty bazowej;

* po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych - z uwzględnieniem pełnych miesięcy;

* po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych - z uwzględnieniem pełnych miesięcy;

* po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby 60 lat (tzw. staż hipotetyczny).

2. Renta z tytułu niezdolności do pracy i renta szkoleniowa spowodowane wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową nie mogą być niższe niż:

* 60 proc. podstawy wymiaru renty - dla osoby częściowo niezdolnej do pracy;

* 80 proc. podstawy wymiaru renty - dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy;

* 100 proc. podstawy wymiaru renty - dla osoby uprawnionej do renty szkoleniowej.

3. Podstawa wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową może być ustalona od wskaźnika wysokości podstawy wymiaru wyższego niż 250 proc. Jednak w przypadku dokonania wyliczeń z wykorzystaniem wyższego wskaźnika nie obowiązują gwarancje dotyczące tego, że renta nie może być niższa niż określony procent podstawy jej wymiaru.

WAŻNE
ZUS za każdym razem sprawdza, który wariant jest dla korzystniejszy dla poszkodowanego.

RENTA RODZINNA WYPADKOWA

1. Przysługuje po ubezpieczonym lub renciście uprawnionym do świadczenia na podstawie ustawy, który zmarł wskutek następstw wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

WAŻNE
Krąg uprawnionych do renty jest taki sam jak krąg osób uprawnionych do renty rodzinnej na podstawie ustawy emerytalnej.

2. Do renty rodzinnej uprawnieni są:

* małżonek;

* dzieci własne, drugiego małżonka, przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne (z wyłączeniem przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka);

* rodzice.

3. Osoby te nabywają prawo do renty rodzinnej, jeżeli spełnią warunki do tej renty określone w ustawie emerytalnej.

4. Prawo do renty rodzinnej nabywają również członkowie rodziny pozostali po renciście:

* pobierającym rentę z tytułu wypadku w drodze do lub z pracy, którego śmierć nastąpiła po 31 grudnia 2002 roku wskutek takiego wypadku;

* pobierającym rentę z tytułu wypadku w szczególnych okolicznościach lub z tytułu choroby zawodowej pozostającej w związku ze szczególnymi okolicznościami, którego śmierć nastąpiła po 31 grudnia 2002 roku wskutek takich okoliczności.

5. Renta rodzinna przysługuje w wysokości:

* 85 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu - jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;

* 90 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu - jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;

* 95 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu - jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy lub więcej osób.

WAŻNE
Podstawę obliczenia wysokości świadczenia stanowi renta rodzinna dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

6. Uprawnienie to nie jest zależnie od długości okresu ubezpieczenia wypadkowego, a także od daty powstania niezdolności do pracy z powodu wypadku.

7. Sierota zupełna może otrzymać dodatek do renty rodzinnej. Przysługuje jej, jeżeli jest uprawniona do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego.

RENTA SZKOLENIOWA

1. Przysługuje ubezpieczonemu, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na spowodowaną wypadkiem przy pracy niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie.

2. Renta przysługuje niezależnie od długości okresu ubezpieczenia wypadkowego oraz bez względu na datę powstania niezdolności do pracy z powodu wypadku.

ODSZKODOWANIE OD PRACODAWCY

Pracownikowi poszkodowanemu w wypadku przy pracy przysługuje od pracodawcy, zgodnie z art. 2371 §2 Kodeksu pracy, odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku (na przykład protez, okularów) i przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy - za wyjątkiem pojazdów samochodowych, a także wartości pieniężnych.

W DRODZE DO PRACY

UWAGA
Ustawa wypadkowa nie przewiduje możliwości przyznawania świadczeń z tytułu wypadków w drodze do lub z pracy, jeżeli zaistniały po 31 grudnia 2002 roku.

1. Poszkodowany ma prawo do wynagrodzenia za 33 dni niezdolności do pracy.

2. Z tytułu dalszej nieobecności przysługuje mu zasiłek chorobowy.

WAŻNE
Wysokość zasiłku wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Przysługuje bez zachowania tak zwanego okresu karencji - czyli 30 dni podlegania ubezpieczeniu z tytułu choroby - do upłynięcia 182 dni niezdolności do pracy.

3. Po upływie okresu zasiłkowego może być przyznane poszkodowanemu świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Przysługuje mu wówczas, gdy nadal jest niezdolny do pracy, a jego dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje odzyskanie tej zdolności.

WAŻNE
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w okresie niezbędnym do przywrócenia zdolności do pracy - ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy.

4. Nie przysługuje uprawnionemu do: * emerytury * renty z tytułu niezdolności do pracy * zasiłku dla bezrobotnych * zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego * urlopu dla poratowania zdrowia - udzielonego na podstawie odrębnych przepisów prawnych (na przykład urzędnikom państwowym).

5. Z tytułu niezdolności do pracy z powodu wypadku w drodze do pracy i z pracy przysługuje poszkodowanemu również renta z tytułu niezdolności do pracy - nawet jeśli nie spełnia warunku wymaganego stażu pracy.
Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

WAŻNE
Podstawą do ubiegania się o wyżej wymienione świadczenia jest dokumentacja umożliwiająca ustalenie, czy okoliczności i przyczyny zdarzenia, które doprowadziło do urazu dają podstawę do uznania go za wypadek w drodze do pracy i z pracy.

POTRZEBNE DOKUMENTY

1. Określenie prawa do świadczeń i ich wypłata z ubezpieczenia wypadkowego należy do płatnika składek lub ZUS.

2. Podstawą jest dokumentacja umożliwiająca ustalenie, czy okoliczności i przyczyny zdarzenia, które doprowadziło do urazu uzasadniają uznanie go za wypadek przy pracy.

3. Ubiegający się o świadczenia składa w tej sprawie wniosek do płatnika składek, który kompletuje dokumentację, a następnie przekazuje placówce ZUS - właściwej ze względu na miejsce zamieszkania poszkodowanego.

3. Należy złożyć następujące dokumenty:

* wniosek z wyraźnym określeniem rodzaju świadczenia (na przykład jednorazowe odszkodowane z tytułu stałego uszczerbku na zdrowiu), który zawiera dane identyfikacyjne płatnika składek oraz ubezpieczonego;

* protokół powypadkowy lub kartę wypadku;

* zaświadczenie o stanie zdrowia (N-9) wypełnione przez lekarza leczącego zawierające informację, że leczenie i rehabilitacja zostały zakończone;

* w przypadku śmierci poszkodowanego - akt zgonu;

* kartę informacyjną z udzielenia pierwszej pomocy, wyjaśnień, czy poszkodowany odbył wymagane szkolenia z zakresu bhp;

* oświadczenia osoby, której poszkodowany zgłosił wypadek.

4.Od poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, ZUS często żąda również takich danych, jak:

* nr rejestracyjny pojazdu;

* personalia współuczestników wypadku;

* informacje o dochodzeniu prowadzonym przez policję i inne organy.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie