Co robią przeciwnicy, a co zwolennicy budowy kopalni i elektrowni pod Gubinem i Brodami?

MSZZaktualizowano 
Tak wyglądała akcja Greepeace Polska w Gubinie
Tak wyglądała akcja Greepeace Polska w Gubinie msz
We wtorek przeciwnicy budowy kopalni i elektrowni pod Gubinem i Brodami protestują w Warszawie. Akcję organizuje Greenpeace Polska. W kontrze zwolennicy tej inwestycji odwiedzą też delegaturę urzędu wojewódzkiego w Zielonej Górze.

Zwolennicy chcą przekazać wojewodzie swój list, optujący za inwestycją. Chcą prosić premiera o większe poparcie dla budowy kopalni i elektrowni w gminach Gubin i Brody.

Przeciwnicy w ramach akcji w Warszawie chcą zrobić próbę generalną w formowaniu łańcucha z ludzi. W Warszawie łańcuch ma mieć 100 metrów i utworzony zostanie przed kancelarią premiera. Ten pod Gubinem, zaplanowany na 23 sierpnia, będzie miał 8 kilometrów długości.

Akcja w Warszawie to protesty nie tylko ludzi z Lubuskiego, ale też z Wielkopolskiego i Kujawsko-Pomorskiego (oni w sprawie swoich kopalni).

Przeczytaj też:Tak otwieraliśmy S3 z Gorzowa do Międzyrzecza (wideo, zdjęcia)

Lokalny portal przedsiębiorców

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 81

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
k
kopalnia - nie
W dniu 15.07.2014 o 21:26, Zielone Lubuskie napisał:

Dzisiaj Ministerstwo Skarbu opublikowało mapkę inwestycji energetycznych do 2030.Jest tam Turów, jest Opole, ale Gubina nie ma.Autor dokumentu : Biuro Komunikacji Społecznej  :lol: Nie ma kompleksu Gubin-Brody!Dlaczego okłamuje się mieszkańców naszego regionu, że w 2030 popłynie prąd z elektrowni pod Gubinem?

 

Bo ktoś pisze ekspertyzy o kopalni, ktoś robi badania o kopalni, ktoś pisze gazetkę o kopalni, ktoś organizuje wycieczkę do Bełchatowa do kopalni, ktoś sobie dorobi w spółeczce daleko od centrali, ktoś teoretycznie coś zrobi a fakturkę wystawi realnie. Ci ktosie będą opowiadać o kopalni aż do wyczerpania budżetu. I oby to nie był rok 2030  :)

L
LöL

Hm... Sytuacja zaczyna przypominać głośną historię 17-latka z martwym mózgiem (inwestycja). Mózg już nie żył, ale matka (lokalni politycy) twierdziła z uporem, że jej syn z tego wyjdzie. Lekarze (rząd, Biuro Polityki Społecznej) już jasno stwierdzili śmierć pnia mózgu 17-latka.

Opinia publiczna została podzielona na zwolenników i przeciwników odłączenia chłopaka od aparatury podtrzymującej życie.

Brzmi podobnie, co?

Wracając jednak do tematu - w tym kraju nic się nie da zrobić normalnie i przejrzyście, żeby nie było sterty pytań bez odpowiedzi,, domysłów, wolnych interpretacji, żeby nie było sprzecznych informacji...

Cóż, mieszkając w Polsce teoretycznie powinienem był się do tego przyzwyczaić, ale jednak organizm walczy, nie chce się poddać...
 

Z
Zielone Lubuskie

Dzisiaj Ministerstwo Skarbu opublikowało mapkę inwestycji energetycznych do 2030.

Jest tam Turów, jest Opole, ale Gubina nie ma.

Autor dokumentu : Biuro Komunikacji Społecznej

 

:lol:
 Nie ma kompleksu Gubin-Brody!

Dlaczego okłamuje się mieszkańców naszego regionu, że w 2030 popłynie prąd z elektrowni pod Gubinem?

S
SzczePies
W dniu 15.07.2014 o 10:54, kopalnia - nie napisał:

Każdy pomysł jest dobry, byle prowadził do celu, a nie do oszukiwania ludzi i do przesypania kasy państwowej kieszeni do prywatnej. Natomiast w sprawie tej energii to nie daj się nabrać propagandzie. Lubuskie już obecnie produkuje dużo energii (zarówno konwencjonalnej jak i odnawialnej). Natomiast w dziedzinie gumy do majtek i sznurka do snopowiązałek sytuacja jest wręcz tragiczna (że nie wspomnę o ginie lubuskim który też już nie jest produkowany w lubuskim). W obu tych dziedzinach importujemy 100% zapotrzebowania na te artykuły, a ani urząd marszałkowski, ani Radio Zachód nie wspominając już o posłance Bukiewicz nie robi absolutnie nic, aby uniezależnić się w dziedzinie produkcji gumek do majtek oraz sznurka do snopowiązałek od importu.  :)

To się nazywa kapitalizm (szczególnie z tym ginem) - chcieliście - to macie.

k
kopalnia - nie
W dniu 15.07.2014 o 10:30, SzczePies napisał:

Jeszcze raz zapytam. Jakie alternatywne źródła energii proponujecie dla naszego regionu?Ja jestem za energią atomową, ale próba budowy u nas spowoduje, że będą jeszcze większe protesty.

 

Każdy pomysł jest dobry, byle prowadził do celu, a nie do oszukiwania ludzi i do przesypania kasy państwowej kieszeni do prywatnej.

 

Natomiast w sprawie tej energii to nie daj się nabrać propagandzie. Lubuskie już obecnie produkuje dużo energii (zarówno konwencjonalnej jak i odnawialnej). Natomiast w dziedzinie gumy do majtek i sznurka do snopowiązałek sytuacja jest wręcz tragiczna (że nie wspomnę o ginie lubuskim który też już nie jest produkowany w lubuskim). W obu tych dziedzinach importujemy 100% zapotrzebowania na te artykuły, a ani urząd marszałkowski, ani Radio Zachód nie wspominając już o posłance Bukiewicz nie robi absolutnie nic, aby uniezależnić się w dziedzinie produkcji gumek do majtek oraz sznurka do snopowiązałek od importu.  :)

S
SzczePies

Jeszcze raz zapytam. Jakie alternatywne źródła energii proponujecie dla naszego regionu?

Ja jestem za energią atomową, ale próba budowy u nas spowoduje, że będą jeszcze większe protesty.

p
precz z metodami SB
W dniu 14.07.2014 o 12:46, LöL napisał:

To nie jest podważanie, tylko zadawanie pytań ;)1 - do czasu uruchomienia inwestycji szpitala w Krośnie już nie będzie. Najbliższa lecznica znajdować się będzie 60 km od Gubina, chyba że w międzyczasie dojdzie do porozumienia NFZu z Niemcami i będziemy się mogli wszyscy leczyć w Guben.2 - jak już ktoś napisał - kopalnia i elektrownia to nie tylko miejsca pracy w kopalni i elektrowni ale również w szeregu wielu firm podwykonawczych albo powiązanych z inwestorem, które zatrudniają kolejnych pracowników. Ci z kolei ściągają swoje rodziny. Nie wiem, skąd informacja, że inwestor ma zatrudniać wyłącznie miejscowych, ale logika podpowiada, że nie jest to możliwe.3 - zależy od gminy i inwestora oraz oczywiście od samych wysiedlanych - trudno powiedzieć czy będą oni chcieli zostać w gminie, czy nie oraz od tego, jakie rekompensaty sobie wywalczą.4 - według najnowszych danych, jakie udało mi się znaleźć w internecie (artykuł Wyborczej z 9.07), obie gminy mają w sumie rocznie otrzymywać 140 milionów złotych. Nawet, gdyby była to 1/5 tej sumy i kwota ta miała wynosić 39 milionów rocznie, to przy budżecie całego powiatu w wysokości 52 milionów i tak jest to bardzo wielki wpływ dla gminy. Nie wspomnę o innych firmach, które też siłą rzeczy musiałyby takie podatki płacić oraz o innych wpływach do budżetu gminy.5 - inwestycje tego rozmiaru w jednym z najbiedniejszych regionów Polski miałyby spowodować jeszcze regres? Nie sądzę :) No chyba że włodarze gminy są kiepscy i nie potrafią zarządzać gminą/miastem, bo za to inwestor niestety nie może odpowiadać.6 - podpisując stosowne akty prawne można w drodze negocjacji żądać spełnienia pewnych warunków przez inwestora. Szukasz dziury w całym.7- gubińska strefa nie ma nic wspólnego z planowaną inwestycją, więc nie wiem, co to pytanie ma wspólnego z tematem.Wiem, że dla większości przeciwników jest to stek bzdur i że to oni wiedzą najlepiej, ale mimo wszystko próbuję tu zwrócić uwagę na fakt, że kopalnia i elektrownia wcale nie oznaczają jakiejś apokalipsy czy tragedii, jak to w zwyczaju próbuje nam się tutaj wmówić. Wszystko zależy od odrobiny chęci chociażby do podjęcia tematu kopalni i elektrowni i zobaczenia w niej nie tylko wad ale i zalet.

 

 

ty chyba nie wiesz co to jest kopalnia odkrywkowa! Halo TU ZIEMIA! tereny pokopalniane to krajobraz księżycowy na kilka pokoleń! Jeżeli po polskiej stronie przeznaczymy tereny pod odkrywkę to jest koniec lubuskiego, to Polska zmienia się w republikę bananową rządzoną przez górnictwo, gangrena

O
Olaf

 Być może się mylę, ale skoro już o teoriach spiskowych mowa, to czemu sobie nie pogdybać...

 

czemu nie, można na przykład pogdybać czy teoretycznie jest możliwe sprzedanie kawał gminy w zamian za stanowisko szefa  komisji europejskiej

k
kopalnia - nie
W dniu 14.07.2014 o 16:18, LöL napisał:

Konin to nie Gubin. To raz. A dwa - pierwsze wywłaszczenia nie zaczynają się jutro tylko za ładnych parę lat.  

 

Gubin to rzeczywiście nie Konin, ale od 1945 roku to samo państwo i to samo prawo, które umożliwia niestety takie sama draństwa, o jakich opowiadali oszukani rolnicy spod Konina. Oczywiście wolne i niezależne media lubuskie wolą o tym nie pisać tylko zamieścić kolejną relację o tym, jak to kopalniani aktywiści kochają kopalnię.

O
Olaf
W dniu 14.07.2014 o 12:52, LöL napisał:

Tymczasem Chiny, USA i Rosja śmieją się do rozpuku, bo mają gdzieś tzw. "polityki klimatyczne". Trują oni cały świat nie bacząc na jakiekolwiek normy. 

za to my mamy własnego europosła od energetyki

L
LöL
W dniu 14.07.2014 o 15:59, kopalnia - nie napisał:

Było ostatnio spotkanie z rolnikami z okolic Konina,  którzy opowiedzieli bardzo dokładnie jak takie wywłaszczenie wygląda w praktyce i jak się kiwa i oszukuje ludzi.  Oczywiście lokalne i zupełnie niezależne media nie zawiodły i nie zamieściły żadnej relacji ze spotkania. To również część celowej polityki dezinformacji. Klient płaci i wymaga  :angry: 

 

Konin to nie Gubin. To raz. A dwa - pierwsze wywłaszczenia nie zaczynają się jutro tylko za ładnych parę lat.

 

Wy (przeciwnicy) podajecie za to same konkrety: było spotkanie w Koninie, ale kiedy, kto się spotykał, kto spotkanie organizował, i co na tym spotkaniu było dokładnie mówione, gdzie można przeczytać protokół z tego spotkania? - to czytelnicy forum mają sobie w necie poszukać, prawda? ;)

Widzę "celowa polityka dezinformacji" tyczy się najwyraźniej również i Was - przeciwników, bo zastanawia, że sami krzyczycie, że inwestycja to "odległa przyszłość", ale na jej temat wiecie już (co zaskakuje) bardzo wiele, np. że odszkodowania będą złodziejskie, elektrowni nie będzie, węgiel będzie sprzedawany do Niemiec, że PKP i szpital kopalnia zniszczyła, że skansen i brak inwestorów to wina kopalni. ;)
Nie uzurpujcie sobie wyłączności na prawdę, bo czasem sami kłamiecie lepiej niż nasi politycy z Wiejskiej.
Zaskakuje również identyczna merytoryka zarzutów wobec inwestora ze strony różnych towarzystw "anty", wręcz jakby były przez kogoś skrzętnie koordynowane... Być może się mylę, ale skoro już o teoriach spiskowych mowa, to czemu sobie nie pogdybać... ;)

k
kopalnia - nie

Było ostatnio spotkanie z rolnikami z okolic Konina,  którzy opowiedzieli bardzo dokładnie jak takie wywłaszczenie wygląda w praktyce i jak się kiwa i oszukuje ludzi.  Oczywiście lokalne i zupełnie niezależne media nie zawiodły i nie zamieściły żadnej relacji ze spotkania. To również część celowej polityki dezinformacji. Klient płaci i wymaga  :angry: 

L
LöL
W dniu 14.07.2014 o 13:46, kopalnia - nie napisał:

No to zgłoś swoje podwórko pod wiatrak. A cena dzierżawy ziemi pod wiatrak (w przeciwieństwie do wywłaszczenia za psi pieniądz pod kopalnię) jest naprawdę atrakcyjna. 

Przeczytaj, co właśnie napisałeś.
Jak mam zgłosić swoje podwórko, jeśli o obrębie dwóch kilometrów od podwórka takowy nie ma prawa się znaleźć? :D

Odnośnie ceny wywłaszczenia - skąd wiesz, że za psi pieniądz? Wywłaszczono już kogoś z naszej gminy?

k
kopalnia - nie
W dniu 14.07.2014 o 12:59, LöL napisał:

2 kilometry od podwórka też uważasz za swoje "podwórko"? ;)Przepisy mówią jasno - wiatrak powyżej 200 m nie ma prawa powstać w odległości bliższej jak 2 kilometry od najbliższego gospodarstwa.Mimo tego ludzie protestują i według mnie nie ma na to racjonalnego wytłumaczenia...

 

No to zgłoś swoje podwórko pod wiatrak. A cena dzierżawy ziemi pod wiatrak (w przeciwieństwie do wywłaszczenia za psi pieniądz pod kopalnię) jest naprawdę atrakcyjna. 

L
LöL
W dniu 14.07.2014 o 10:20, kopalnia - nie napisał:

Jakby mi ktoś wybudował na podwórku wiatrak to też bym protestował? A Ty nie? Czy to tak trudno zrozumieć, że ludzie walczą o swoje interesy? Tragedią w Polsce są niejasne przepisy dotyczące inwestowania, które z jednej strony umożliwiają niszczenie ludzkich egzystencji przez projekty, które z góry oznaczają degradację wielkich obszarów, a drugiej strony na blokowanie projektów dla samego blokowania. No ale jak widać ustawodawca chce mieć niestety taką mętną wodę. 

 

2 kilometry od podwórka też uważasz za swoje "podwórko"? ;)

Przepisy mówią jasno - wiatrak powyżej 200 m nie ma prawa powstać w odległości bliższej jak 2 kilometry od najbliższego gospodarstwa.
Mimo tego ludzie protestują i według mnie nie ma na to racjonalnego wytłumaczenia...

Dodaj ogłoszenie