1/12
Co robić w przypadku nagłych problemów zdrowotnych? Te...
fot. liudmilachernetska, stylephotographs/123RF

Co robić w przypadku nagłych problemów zdrowotnych? Te objawy są częste. Kiedy powinny zaniepokoić? Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

2/12
Nudności i wymioty w cukrzycy świadczyć mogą o kwasicy...
fot. Khuntnop Asawachiwantorngul/123RF

Co zrobić gdy mnie mdli i jest mi niedobrze?

Nudności i wymioty w cukrzycy świadczyć mogą o kwasicy ketonowej i konieczności wezwania karetki. Jest to zalecane przy wymiotowaniu jaskrawą krwią, jednoczesnym silnym bólu głowy (u osób nie cierpiących na migreny może wynikać z obrzęku mózgu) lub brzucha (tzw. ostry brzuch może mieć wiele przyczyn wewnętrznych i jest zagrożeniem dla życia).

Mniej pilnej pomocy wymagają mdłości i wymioty przy zażywaniu nowego leku, przy towarzyszących im zawrotach głowy (wynikających z zatrucia lub innych niepokojących przyczyn), szybkie uczucie pełności przy jedzeniu (wskazują na zaburzenia w obrębie żołądka). Przyczyną może być też migrena lub zespół wymiotów cyklicznych.

Sytuacje, gdy można pomóc sobie w domu, to zakażenie przewodu pokarmowego, np. grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe, które nie przechodzi w ciągu kilku dni, a także poranne mdłości w ciąży.

3/12
Wypróżnianie się więcej niż 3 razy dziennie, zwiększona...
fot. Brian Jackson/123RF

Kiedy biegunka powinna niepokoić?

Wypróżnianie się więcej niż 3 razy dziennie, zwiększona objętość stolca i jego rozrzedzenie może oznaczać zatrucie pokarmowe (biegunka ostra, trwające do 2 tygodni). W przypadku tej przewlekłej powodem może być ponadto zespół drażliwego jelita – ZDJ, nieswoiste zapalenie jelit, nietolerancja pokarmowa lub działanie uboczne leków. Wskazany jest kontakt z lekarzem.

Jeśli w stolcu obecna jest krew (ma on barwę czerwoną lub smolistą), sytuacja wymaga wizyty na pogotowiu – trzeba udać się tam też wtedy, gdy występują zawroty głowy i niemożność utrzymania w ustroju pokarmów ani wody, a zwłaszcza przyspieszone tętno (podejrzane jest odwodnienie i krwawienie w układzie pokarmowym).

Spotkania z lekarzem wymaga biegunka ze skurczami żołądka (szczególnie po zagranicznej podróży i przy śladach krwi), występująca przy zażywaniu antybiotyku lub nowego leku (możliwa infekcja jelit) oraz sytuacja, gdy częste wizyty w toalecie przynoszą ulgę (podejrzenie ZDJ). Skonsultować ze specjalistą warto też biegunką występującą z drżączką, kołataniem serca, utratą wagi i przegrzaniem (prawdopodobna nadczynność tarczycy) oraz z gorączką, bólem stawów, utratą wagi i/lub owrzodzeniem w jamie ustnej (może wskazywać na chorobę autoimmunologiczną).

Gdy jednak biegunka pojawia się od czasu do czasu kilka godzin po jedzeniu, powodem może być nietolerancja pokarmowa lub niestrawność, wymagająca obserwacji objawów i zastosowania diety eliminacyjnej. Biegunka jest też częsta przy nadużywaniu kawy, gumy do żucia lub bezcukrowych produktów, skutkiem zakażenia norowirusem (co zdarza się po rejsie pełnomorskim) lub wirusem wywołującym grypę żołądkową – sytuacje te wymagają odpoczynku i łagodzenia objawów.

4/12
Gdy wysypka jest czerwona i plamista (tzw. pokrzywka) lub...
fot. anetlanda/123RF

Co może być przyczyną wysypki?

Gdy wysypka jest czerwona i plamista (tzw. pokrzywka) lub pojawia się puchnięcie ust, nudności i trudności z oddychaniem, stan oznacza zwykle wymagający pilnej pomocy wstrząs anafilaktyczny. Gdy pojawiają się bolesne purpurowe pęcherze na skórze i ustach, pieczeniu oczu i gorączka, niewykluczony jest rumień wielopostaciowy lub niebezpieczna reakcja organizmu na lek czy infekcję – wtedy również należy wezwać karetkę.

Do lekarza należy udać się przy swędzeniu skóry całego ciała (często powodem są choroby wewnętrzne), łuszczeniu skóry (zwłaszcza na łokciach, kolanach i głowie – to zwykle jest łuszczyca), wysypka na suchej skórze występuje w zgięciach łokci i kolan (może oznaczać atopowe zapalenie skóry), towarzyszy jej silne swędzenie (zwykle wiąże się ze świerzbem), swędzą obie ręce (podejrzane są choroby układu nerwowego), przy zażywaniu nowego leku, a także jakichkolwiek niepokojących zmianach skórnych.

Gdy skóra swędzi i łuszczy się bez wysypki, wymaga gruntownego nawilżenia, zmiany kosmetyków, ochrony przeciwsłonecznej i przed insektami lub zastosowania kuracji przeciwgrzybicznej, jeśli objawy dotyczą palców nóg, pachwin, górnej części ud, pośladków czy dłoni.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Rafał Z. z zarzutami. Przyznał się do zabójstwa żony

Rafał Z. z zarzutami. Przyznał się do zabójstwa żony

Świat futbolu. Tak zmieniali swoje powołanie. Piłkarz mnichem, pastorem, księdzem

Świat futbolu. Tak zmieniali swoje powołanie. Piłkarz mnichem, pastorem, księdzem

Falubaz Zielona Góra - GKM Grudziądz. Oby tylko głównej roli nie odegrała pogoda

Falubaz Zielona Góra - GKM Grudziądz. Oby tylko głównej roli nie odegrała pogoda

Zobacz również

W Żaganiu rozpoczęło się święto "Hetmańskiej Brygady" Przed nami wiele uroczystości

W Żaganiu rozpoczęło się święto "Hetmańskiej Brygady" Przed nami wiele uroczystości

CEZiB w Gorzowie miał być „szkołą marzeń”. Do tego jeszcze daleko

CEZiB w Gorzowie miał być „szkołą marzeń”. Do tego jeszcze daleko