Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co samorządy planują zrealizować w przyszłym roku?

Alicja Kucharska
Sala gimnastyczna przy szkole podstawowej w Ołoboku
Sala gimnastyczna przy szkole podstawowej w Ołoboku Alicja Kucharska
Końcówka roku skłania nas do podsumowań. Wójtom i burmistrzom zadaliśmy dwa, te same pytania. Co uznają za najważniejsze? Przeczytajcie, co odpowiedzieli!

Jakie inwestycje uznano za najważniejsze w minionym roku i jakie przedsięwzięcia zostaną zrealizowane w roku kolejnym? Znamy odpowiedź!
Gmina Skąpe
Ze Skąpego dotarła do nas informacja, że każdego roku działania inwestycyjne mają skupiać się wokół kilku najistotniejszych obszarów poprawiających jakość życia mieszkańców wsi. Wymienia się tu chociażby inwestycje poprawiające bezpieczeństwo, sprzyjające rozwojowi edukacji i sportu, a także rozwojowi życia społecznego.
Zbigniew Woch, wójt Gminy Skąpe wskazuje, że najważniejszymi projektami roku 2015 były: budowa sali gimnastycznej przy szkole w Ołobku, rozbudowa oświetlenia ulicznego w Skąpem, Ołoboku i Niesulicach. Ponadto za ważne osiągnięcie wójt uznaje usunięcie ponad 32 proc. zinwentaryzowanego azbestu z obszaru całej gminy, a także zakończenie procesu porządkowania gospodarki ściekowej w otoczeniu jeziora Niesłysz poprzez skanalizowanie terenów ZHP oraz ośrodków wypoczynkowych w Niesulicach.
Gmina Szczaniec
Zdaniem Krzysztofa Nerynga, wójta Gminy Szczaniec, najważniejszymi w minionym roku były: budowa czterech odcinków dróg, z czego trzy drogi zostały wybudowane ze środków zewnętrznych, do których gmina dołożyła jedynie podatek VAT. – Myślę, że dużym sukcesem jest realizacja kolejnego etapu budowy kanalizacji czy też budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów. Ważne dla nas jest także wprowadzenie funduszu sołeckiego oraz rozpoczęcie procesu łączenia instytucji kultury – podkreślił wójt.
Gmina Zbąszynek
Wiesław Czyczerski, burmistrz Zbąszynka informuje, że ważnymi inwestycjami były przede wszystkim: budowa ronda na Placu Dworcowym z przebudową części ulic oraz rozbudowa wodociągu i kanalizacji sanitarnej w Chlastawie i Dąbrówce Wlkp. Nie można pominąć modernizacji stadionu i budowy profesjonalnej bieżni lekkoatletycznej w Zbąszynku czy remontu i modernizacji pomieszczeń w ramach projektu „Senior – Wigor”.
Gmina Świebodzin
Jeśli chodzi o Świebodzin, to tu wśród najważniejszych inwestycji burmistrz wymienił remont Alei 700-lecia, a także podwórka w centrum miasta. Zdaniem Dariusza Bekisza ważne są również remonty przeprowadzone w szkołach i salach gimnastycznych oraz rozpoczęcie modernizacji basenu miejskiego.

Co w kolejnym roku?

W roku 2016 zdaniem Zbigniewa Wocha najważniejszymi inwestycjami będą m. in.: budowa kanalizacji w miejscowości Pałck, zakładająca sieć kanalizacji sanitarnej z przesyłem do Skąpego. Realizacji doczeka się wyczekiwany projekt zakładający przebudową boiska sportowego w Ołoboku. W ramach prac zostaną przebudowane szatnie, odtworzona zostanie murawa boiska, która ma być nawadniana z samodzielnego ujęcia wody. Projekt zakłada także montaż trybun, ogrodzenie terenu i wykonanie ciągów pieszych.

Ważnym przyszłorocznym aspektem stanie się termomodernizacja budynków przedszkolnych w Ołoboku, Niekarzynie i Radoszynie. Ocieplenie budynków, wymiana pokryć dachowych, zabezpieczenie przed wilgocią oraz modernizacja stolarki okiennej, drzwiowej, oświetlenia czy też kotłów grzewczych. Przy realizacji tej inwestycji ma zostać wykorzystana instalacja OZE (solary, fotowoltaika, pompy ciepła). I w tym toku Gmina Skąpe realizować będzie plan rozbudowy oświetlenia ulicznego w Ołoboku i Łąkach. W ramach tej inwestycji zamontowanych zostanie około 30 nowych lamp.

Zgodnie z planami w końcu mają zostać wykonane prace niezbędne do pełnienia turystycznej funkcji przez wieś Niesulice. Gmina Skąpe ma włączyć się do projektu przygotowanego przez Starostwo Powiatowe w Świebodzinie, który zakłada budowę czy też uzupełnienie brakującego chodnika w centralnej części wsi.

Ponadto zostanie wykonany ciąg dla pieszych do końca miejscowości, w kierunku Kalinowa. Przyszłoroczny budżet uwzględnia również przebudowę drogi gminnej w Radoszynie, zlokalizowanej wzdłuż drogi wojewódzkiej.

Projekt oświatowy
Również w Gminie Szczaniec projektów na 2016 roku nie brakuje. Wśród najważniejszych wymieniane są: budowa około 130 przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, a także przebudowa kolejnych dróg na terenie gminy.

Nie zabraknie projektu dotyczącego oświaty, który ma na celu podnoszenie kompetencji uczniów i nauczycieli. Działania mają wyrównać dysproporcje w jakości kształcenia na poziomie ogólnym, a także dostosować ofertę edukacyjną do potrzeb uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych. Zespół Szkół w Szczańcu złożył już stosowny projekt i jego realizacja rozpocznie się prawdopodobnie we wrześniu 2016 roku. W projekcie biorą udział nie tylko nauczyciele, ale przede wszystkim uczniowie szkół o niskich wynikach z testów końcowych.

- Problem ten wystąpił w podstawówce i gimnazjum w Szczańcu, w związku z czym założeniem projektu jest możliwość podniesienia jakości kształcenia oraz kompetencji pozwalających uzyskać uczniom lepsze wyniki nauczania – wyjaśnił Krzysztof Neryng.

Inwestycje drogowe

- Najważniejszymi inwestycjami w Gminie Zbąszynek, w nadchodzącym roku będą m. in. przebudowa ulic Wojska Polskiego, Długiej, Chrobrego i Targowej – w ramach programu budowy dróg lokalnych. Ważnym projektem będzie również budowa ulicy Zielonogórskiej – podkreślił burmistrz.

Należy wspomnieć o pomyśle budowy ścieżki rowerowej Chlastawa – Kosieczyn – Dąbrówka Wielkopolska – Rogoziniec.

Duże i małe inwestycje
Inwestycje Gminy Świebodzin zależą od możliwych do pozyskania dofinansowań i środków pomocowych, dlatego burmistrz ostrożnie typuje najważniejsze przedsięwzięcia. - Mamy zaplanowanych wiele dużych inwestycji, jak na przykład: rozbudowa Świebodzińskiego Domu Kultury czy R1 Bis. Ważne są również inwestycje związane z oświetleniem drogowym, remontami dróg czy budowa boiska przy blokach na ulicy Słonecznej - wyjaśnił nam Dariusz Bekisz.

Budowa rowu R -1 Bis , tj. kanalizacji burzowo - deszczowej ma zapobiec podtopieniom budynków na terenie miasta. Od dawna mieszkańcy czekają także na remont domu kultury, więc inwestycje wskazane do realizacji przez burmistrza pokrywają się z zapotrzebowaniem mieszkańców.

Dwie gminy milczą
Niestety, mimo naszych monitów swoimi osiągnięciami i planami samorządowymi nie zechcieli podzielić się z czytelnikami wójtowie Łagowa oraz Lubrzy. A szkoda, tym bardziej, że w obu gminach zapewniano nas o przygotowywaniu takich odpowiedzi.
Jeśli w Twojej gminie dokonano czegoś interesującego i potrzebnego, podziel się taką informacją z innymi czytelnikami. Piszcie do nas i dzwońcie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska